Подробиці. Ураховуючи взаємозв’язки між функціями, що становлять матеріальний потік виробничого підприємства, міжфункціональний характер цього потоку
Ураховуючи взаємозв’язки між функціями, що становлять матеріальний потік виробничого підприємства, міжфункціональний характер цього потоку, а також беручи до уваги цільову спрямованість управління, логістика передбачає використання організаційно-управлінських механізмів координації логістичних систем, що пов’язані з досягненням необхідного рівня інтеграції шляхом організаційних перетворень у структурі управління підприємством. Це може бути форма об’єднання, коли в одному відділі підприємства розв’язуються завдання координації дій багатьох функціональних служб. Організаційна побудова може бути різною і залежить від характеру продукції, що випускається, кількості її споживачів, обсягу матеріаломісткості, розміру підприємства та ін. факторів. Управлінський механізм пов’язаний з упровадженням спеціально розроблених управлінських процедур, основою яких є планування виробництва, збуту, постачання, зберігання і транспортування як єдиного матеріального потоку. Поряд із поняттям управління матеріальним потоком закордонні спеціалісти виокремлюють ще два терміни (Кальченко, 2000): управління матеріалами та управління розподілом. У межах відділу управління матеріалами (підрозділ першої модифікації) поєднуються функції, пов’язані з рухом, що відбувається в “економічному просторі” між постачальниками виробничого підприємства та кінцевим результатом виробничого процесу – постачанням готової продукції (рис.4.1).
Рисунок 4.1 - Структура відділу управління матеріалами
Така структура характерна для матеріаломістких виробництв здебільшого машинобудівного профілю, що пояснюється нерозвиненістю власної збутової мережі багатьох підприємств машинобудування, величина збутових витрат яких відносно мала (Окландер, 1996). У межах відділу управління розподілом (підрозділ другої модифікації) поєднуються функції, пов’язані з переміщеннями, що відбуваються в “економічному просторі” між граничною межею виробничого процесу, тобто відвантаженням готової продукції з розташованих на території підприємства складів збуту, і сферою споживання продукції, що їм постачається (рис. 4.2). Така структура характерна для промислових підприємств, що випускають широкий асортимент продукції, обслуговують значну кількість територіально відокремлених споживачів і мають розвинену розподільну мережу (Окландер, 1996).
Рисунок 4.2 - Структура відділу управління розподілом
У межах відділу управління матеріальним потоком (підрозділ третьої модифікації) поєднуються функції, пов’язані з рухом товарно-матеріальних цінностей, що відбуваються в “економічному просторі” між постачальниками виробничого підприємства і сферою споживання продукції, яка постачається (рис.4.3). Структура відділу управління матеріальним потоком ефективно функціонує на промислових підприємствах, які незалежно від виробничої діяльності зіштовхуються з безліччю взаємопов’язаних і одночасно різнотипних проблем, що потребують координації дій спеціалістів тих служб, через які проходить матеріальний потік.
Рисунок 4.3 - Структура відділу управління матеріальним потоком
Таким чином, відділ управління матеріалами – це організаційний механізм зниження витрат, що виникають в основному на етапах забезпечення й виробництва, а відділ управління розподілом є аналогічним механізмом зниження витрат, але вже у сфері збутових відносин, а відділ управління матеріальним потоком є механізмом зниження витрат як у сфері забезпечення й виробництва, так і у сфері збуту. Примітка. Організаційні форми, що розглядалися, успішно зарекомендували себе в промислових корпораціях США, Японії, ряді країн Західної Європи. Тому перехід до ринкової економіки та об’єктивні потреби промислового виробництва в Україні зумовлюють створення аналогічних інтегрованих підрозділів на вітчизняних підприємствах.
|