Задача № 7
Компанія "Інтеркомп’ютерсистема", яка займається продажем комп'ютерних комплектуючих, визначила, що розмір замовлення на комплектуючі не є оптимальним. Вам, як логістик-менеджеру, було доручено знайти оптимальний розмір замовлення. Після розрахунків визначено, що вартість одного замовлення становить 200 ум. од., річна потреба в комплектуючих — 1550 ум. од., а ціна одиниці комплектуючого виробу — 560 ум. од. Також було визначено, що вартість зберігання на складі дорівнює 20% від його закупівельної ціни.
Методичні вказівки: І — витрати на зберігання одиниці запасу; Q — розмір замовлення; Q* — оптимальний розмір замовлення; S — потреба в товарно-матеріальних цінностях за певний період; А — вартість подання одного замовлення. Витрати (С) на зберігання запасів у певний період складаються з таких елементів: 1. Загальна вартість замовлень (вартість форм документації, витрати на розробку вимог поставки, на каталоги, на контроль за виконанням замовлення та ін.). 2. Ціна замовленого комплектуючого. 3. Вартість зберігання запасу. Математично витрати можна подати так:
де Р — ціна одиниці замовленого комплектуючого Величину витрат необхідно мінімізувати: С > min Диференціювання дає формулу розрахунку оптимального обсягу замовлення (формулу Вілсона):
Q*= 2AS/I, де Q* — оптимальний розмір замовлення; А — вартість подання одного замовлення; S — потреба в товарно-матеріальних цінностях; І — витрати на зберігання одиниці запасу.
Варіанти для самостійного розв'язання
Задача № 8. Вартість одного замовлення становить 25 грн. за одиницю, річна потреба у виробі — 2000 шт., ціна одиниці виробу — 50 грн., вартість отримання виробу на складі становить 20 % його ціни. Оптимальний обсяг замовлення (одиниць): А) 25; Б) 50; В) 100; Г) 150. Задача № 9. Надходження і попит окремої групи товарів — 200 000 ум. од. Загальна кількість надходження і попиту товарів — 50 000 ум. од. Визначити частку і відсоток на попит окремої групи товарів. Задача № 10. Продаж товарів за рік становив 150 000 ум. од. Кількість підприємств і фірм, які обслуговуються, — 5000. Визначити середньомісячний і середньоденний обіг продажу продукції, який припадає на одну фірму. Задача № 11. Знайдемо економічний обсяг замовлення за таких умов: згідно з даними обліку вартість одного замовлення становить 300 грн., річна потреба в комплектуючому виробі — 2150 шт., ціна одиниці комплектуючого виробу — 545 грн., вартість зберігання виробу на складі становить 20 % його ціни, тариф на транспортування дрібної партії — 1 грн. за одиницю вантажу, а тариф на транспортування великої партії — 0,7 грн. за одиницю вантажу, великою партією вважається 90 одиниць. Визначити оптимальний обсяг замовлення на комплектуючий виріб, а також розрахувати вплив транспортних витрат на економічний обсяг замовлення.
|