НАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ
1. Поняття про культуру мовлення Невід'ємною ознакою освіченої, всебічно розвиненої людини є мовна культура, тобто вміння активно вико-ристовувати як знаряддя спілкування сучасну літературну мову з усіма багатствами виражальних засобів та властивими літературній мові нормами. Основою мови є слово - одне з наймогутніших комунікативних знарядь людини. Безсиле само по собі, воно стає могутнім і нездоланним, дієвим і привабливим, якщо сказане вміло, щиро, вчасно й доречно. А власне так - цілеспрямовано, своє-часно, переконливо, виразно - повинна користуватися словом кожна людина в будь-якій сфері й за будь-яких умов спілкування. Недарма народна мудрість повчає: говори не так, щоб тебе зрозуміли, а говори так, щоб тебе не могли не зрозуміти. Це особливо важливе для людей, які постійно спілкуються з великою аудиторією, виконують адміністративні, державні обов'язки й покликані активно впливати на співрозмовника. Отже, необхідне глибоке знання літературної мови й уміння послуговуватися нею. Мова здається нам чимось звичним і дуже простим, а насправді цей дивний людський феномен надзвичайно складний. Саме тому люди нерідко забувають: знати мову - ще не означає володіти нею. Звичайно, щоб «порозумітися», достатньо знати 3-5 тисяч слів. Але ж мова народу нараховує сотні тисяч слів (у найбільшому сучасну словникові зафіксовано біля 200 тисяч). Отже, багатство загальнонародної мови повинне виховувати прагнення до багатства індивідуального мовлення.
10
И Пентилюк МІ, Марунич 1.1., Гайдаєнко І.В. Ділове спілкування та культура мовлення І. ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ
Наука, що вивчає нормативність мови, її відповідність тим вимогам, що ставляться перед мовою в суспільстві, називається культурою мови. Вона розробляє правила вимови, наголошення, слововживання, формотворення, побудови словосполучень і речень та вимагає від мовців їх дотримання. Культурою мовлення вважаються правила літературного мовлення та вміння ними користуватися. Кожна освічена людина має прагнути до оволодіння культурою мовлення і в спілкуванні з іншими демонструвати уміння користуватися мовою. Завдання для самоконтролю 1.1. Прочитайте і перекажіть. Найбільше та найдорожче добро в кожного народу - це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку він складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування (Панас Мирний). II. Поміркуйте, як треба розуміти висловлювання Панаса Мирного? Аргументуйте думку, добираючи власні приклади. III. Розкажіть про роль мови в житті нашого народу та у власному житті. 2.1. Прочитайте текст. З'ясуйте його стиль та тип мовлення. Доберіть заголовок. Люди спілкуються між собою за допомогою мови. Обмін думками, життєвим досвідом здійснюється в процесі мовлення. Нема нічого такого, про що не можна було б розповісти. Тому мова - найдосконаліший засіб спілкування людей. Кожна людина навчається мови від тих, хто її оточує. Суспільство (сім'я, знайомі, дитячий садок, школа) навчає людину мови. Якщо дитина виросте не серед людей, а наприклад, серед тварин (такі випадки відомі), то вона не навчиться говорити. Через мову ми пізнаємо світ. Наївно вважати, що кожен з нас сприймає світ безпосередньо, «таким, як він є». Насправді наше сприйняття світу відбувається крізь призму нашої мови. Мова - засіб самопізнання народу. Мова - найважливіший засіб спілкування людей, тобто засіб вираження й передавання думок, почуттів, волевиявлень. Мова — це засіб формування, оформлення та існування думки: без називання нема думання, осмислення реальності. Мова - явище суспільне. Вона виникає, розвивається, живе і функціонує в суспільстві. Мова - засіб спілкування не тільки між людьми, що живуть в один час, а й між поколіннями. Завдяки мові відомі думки, спосіб життя людей, що жили в сиву давнину. Мова - величезне надбання людського суспільства. Мова - не тільки витвір історії суспільства, але й активний чинник цієї історії. Формою існування мови, свідченням її життєздатності є мовлення, тобто використання цієї мови людьми в комунікативних актах в усіх сферах громадського й особистого життя. Перестаючи бути засобом спілкування, мова стає мертвою. До джерел культури мовлення II. Виділіть у тексті та запишіть фразу, що передає його III.Складіть і запишіть план тексту. Використайте для 3. Пригадайте і розкажіть, що ви знаєте з середньої школи про такі поняття, як мова, мовлення, спілкування, мовленнєва діяльність. Які є форми спілкування?
1 О Пентилюк МІ. Марунт II, Гайдаснко ІЗ. Ділове спілкування та культура мовлення ■... -■,.,■ --::,■.-.4,:;>г.- ^ ■■.-.-■>■; І. ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ
Прочитайте й запам'ятайте Мова - засіб спілкування. Спілкуючись між собою, люди користуються реченнями, будують висловлювання - текст. Творцем мови є народ, який користується нею і дбає про її розвиток. Мова - явище багатофункціональне, що видно із схеми: ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ ■---■■—-------------------- —-—-------------------------------------------- —_-—__—. Спілкування - це обмін інформацією, передача певної інформації однією людиною іншій. Спілкування здійснюєтьсяв мовленнєвих актах. Форми спілкування бувають різні: діалог, групова розмова (полілог), монолог. Діалог і полілог вимагають участі у спілкуванні двох або кількох співрозмовників. У монолозі наявність співрозмовника не обов'язкова. Будь-яке мовне повідомлення є наслідком мовленнєвої діяльності певної людини.
МОВЛЕННЯ
Речення - основна одиниця спілкування. Мова є основною формою національної культури і насамперед першоосновою літератури. Вона характеризується єдністю, взаємозв'язком і взаємозалежністю всіх одиниць, що входять до її складу. Мова існує у вигляді різноманітних актів мовлення, повторюваних усно й фіксованих за допомогою письма. Мовлення є сукупністю мовленнєвих дій, кожна з яких має власну мету, що випливає із загальної мети спілкування. Основу мови і мовлення становить мовленнєва діяльність. Тільки у ній народжується, формується і мова, і мовлення. Мовленнєва діяльність можлива лише в суспільстві, зумовлюється його потребами. Основні її - аудіювання, говоріння, читання і письмо.
|