Цифровий диктант.
* 1818 – 1819– _____________________ * 1829 – __________________________ * 1831–1832 – ______________________ * 19 квітня 1836 – __________________ * 1842 – ____________________________ * 1848 – ____________________________ Оцініть себе _______(балів)
2. Доведіть, що Микола Гоголь – це і російський, і український письменник. ___________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
3. Спростуйте або підтвердьте судження, використовуючи позначки «+»/«-» 1. М. Гоголь народився 1 квітня 1809 року в Полтавській губернії. 2. Дитинство Гоголь провів у Німеччині. 3. У Полтавському повітовому училищі Гоголь навчався протягом 5 років. 4. Перша романтична поема Гоголя мала назву «Ганц Кюхельгартен». 5. Гоголь поступає на службу до Департаменту державної залізниці. 6. У Петербурзі є сильний ворог усіх, хто дістає чотириста карбованців на рік по платні, – це… «північний мороз»
Оцініть себе _______(балів) 4. Назвіть героїв творів Гоголя: * «Тарас Бульба»; * «Ревізор»; * «Шинель»; * «Вечора на хуторі біля Диканьки». Оцініть себе _______(балів) 5. Літературна вікторина:
«Чиновник не можу сказати, щоб дуже визначний, ________________ на зріст, трохи _______________, трохи _______________, трохи навіть на вигляд _______________, з невеличкою лисиною на лобі, із зморшками по обидва боки щік, із кольором обличчя, як-то кажуть, гемороїдальним …».
Оцініть себе _______(балів)
Два світи в повісті М.Гоголя «Шинель» (Робоча картка уроку) «Это простота вымысла, это нагота действия, эта скудность драматизма, самая эта мелочность и обыкновенность описываемых автором происшествий – суть верные, необманчивые признаки творчества; это поэзия реальная, поэзия жизни действительной, жизни коротко знакомой нам <…> Господин Гоголь мастер делать все из ничего <…>, умеет заинтересовать читателя пустыми, ничтожными подробностями. И чем обыкновеннее, чем пошлее, так сказать, содержание повести, слишком заинтересовывающей внимание читателя, тем больший талант со стороны автора обнаруживает она». В.Г.Белинский «Я сам відчув, що вже мій сміх не той, що був колись…» М.Гоголь 1. Заповніть анкету літературного героя А. А. Башмачкіна. 1. ПІБ ___________________________________________________________ 2. Вік___________________________________________________ 3. Відомості про батьків __________________________________ 4. Соціальне походження, посада ___________________________ 5. Матеріальне становище_________________________________ 6. Взаємостосунки зі службовцями __________________________
Оцініть себе _______(балів)
2. За допомогою «ключових слів» відновіть портрет героя: «Низенький на зріст», «на вигляд підсліпуватий», «трохи рябуватий»__________________________________________________ «Не думав про свій одяг»__________________________________ ____________________________________________________________ «Коли й дивився на щось, то бачив»__________________________ ____________________________________________________________ «Чисті, виписані рівним почерком рядки _____________________ ____________________________________________________________ «Не віддавався модній розвазі» _____________________________ ____________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
Оцініть себе _______(балів) 4. Прочитайте запропоновані цитати. Підкресліть «ключові слова», які характеризують життя А. А. Башмачкіна. Заповніть узагальнюючу схему. а) «То він був тим, кого називають «довічний титулярний радник»; б) «Така його доля … нехай краще зватиметься, як його батько. Батько був Акакій, то нехай і син буде Акакій». в) «Скільки не змінювалося директорів, його бачили всі на одному і тому самому місці, у тім самім стані, на тій самій посаді». г) «У департаменті не виказували до нього ніякої пошани». ґ) «Сторожі… не вставали з місць, коли він проходив…, немов через приймальню пролетіла звичайна муха…». д) «Він брав (папір) і одразу ж прилаштовувався писати його». е) «Молоді чиновники… глузували з нього». є) «Облиште мене, навіщо ви мене кривдите». ж) «мало сказати: він служив ревно, ні, він служив з любов’ю» з) «вислужив він…пряжку в петлицю та нажив геморой у сідницю». і) «Ні краще дайте я перепишу що-небудь». й) «ні разу за життя звернув він уваги на те, що діється, відбувається кожного дня на вулиці». к) «Приходячи додому, сідав одразу ж до столу…, їв усе це з мухами, з усім, щоб не послав Бог на ту пору…». л) «Списував навмисне, за ради власної втіхи». м) «Не віддавався жодній розвазі». о) «Минало мирне життя людини, що, з чотирмастами карбованцями плати уміла бути задоволеною своєю долею…»
Оцініть себе _______(балів) 5. Випишіть з тексту художні деталі, які характеризують шинель героя
Оцініть себе _______(балів) 6. Доведіть, що нова шинель є урочистою подією не тільки для Башмачкіна, але й для Петровича. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
7. Що змінюється для Башмачкіна, коли він став володарем нової шинелі? Заповніть таблицю
Оцініть себе _______(балів)
Оцініть себе _______(балів)
«Маленька людина» як літературознавче поняття - тип літературного героя, що з’явився в реалістичній літературі на початку ХІХ ст.. Для нього характерне перебування на нижніх щаблях суспільної ієрархії, що визначає його психологію й поведінку, – приниженість, яка поєднується з відчуттям несправедливості й ураженого самолюбства. «Маленька людина» часто перебуває в опозиції до того, хто знаходиться вище за неї. Завдання: підкресліть ознаки «маленької людини» в наведеному фрагменті. «Зникла і сховалась істота, ніким не оборонена, нікому не дорога, ні для кого не цікава, що навіть не привернула до себе уваги і природослідника, який не промине настромити на шпильку звичайну муху і роздивитись її в мікроскоп; істота, що витерплювала покірно канцелярські глузування і без будь-якої надзвичайної причина лягла в домовину, та для якої все ж, хоч перед самим кінцем життя, промайнув світлий гість в образі шинелі, що оживив на мить злиденне життя і на яку отак потім нестерпно звалилося нещастя, як звалювалося воно на голови володарів світу цього!» Оцініть себе _______(балів) 10. Дайте відповідь на запитання.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
Випишіть художні деталі, за допомогою яких створюється образ. Визначте «ключові слова», сцени, зустрічі «значної особи» з «живим мерцем» (від слів: «бідна значна особа мало не вмерла»). ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
Чи може так жити людина? (До розуміння трагедії головного героя повісті М. Гоголя «Шинель») (Робоча картка уроку) 1. Вхідний тест уроку: 1. Герой отримав ім’я Акакій: а) на честь мученика Акакія; б) на честь батька Акакія; в) 23 березня – день народження Акакія. 2. Молоді чиновники: а) поважали Акакія Акакійовича; б) глузували з Акакія Акакійовича; в) були байдужі до нього. 3. Що почув молодий чиновник у словах Акакія Акакійовича «Облиште мене, навіщо ви мене кривдите?»: а) «Я брат твій»; в) «Мені боляче»; б) «Мені не стерпні ваші жарти» 4. «Є в Петербурзі сильний ворог усіх тих, хто дістає чотириста карбованців». Хто чи що це? а) мороз; в) значна особа; б) голод. 5. Пригадайте улюблену фразу значної особи: а) «Що ж ви, шановний пане, не знаєте порядку?»; в) «Що це за буйство таке повелося поміж молодими людьми проти начальників та вищих!»; б) «Чи знаєте ви, кому ви це кажете? Чи розумієте ви, хто стоїть перед вами? Чи розумієте ви це?» Оцініть себе _______(балів) 2. Дослідіть за текстом, як автор представляє свого героя. Зазначте роль портретної деталі. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів) Поміркуйте! Чому Акакій Акакійович залишився «довічним титулярним радником»? * __________________________________________________________ * __________________________________________________________ * __________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
3. Випишіть цитати з тексту. Заповніть таблицю «Духовний світ героя»
Оцініть себе _______(балів) 4. Як змінюється внутрішній світ героя, у думках якого з’явилась «вічна ідея майбутньої шинелі»? Підкресліть ключові слова в наведеному фрагменті. «З того часу неначе саме існування його стало якимось повнішим, ніби він одружився, неначе якась інша людина присутня була з ним, неначе він був не сам, а якась приємна подруга життя згодилася з ним проминати разом життєву путь, - і подруга ця була не хто інша, як та ж шинель на товстій ваті, на міцній підкладці, що її не зносити. Він став якийсь жвавіший, навіть твердіший характером, як людина, що вже визначила й поставила собі мету. З обличчя і з вчинків його зникли самі по собі сумнів, вагання, словом, – усі нерішучі й непевні риси. Вогонь часом з’являвся в очах його, у голові навіть виникли найсміливіші й найзухваліші думки: а чи не покласти, справді, куницю на комір?» 5. Заповніть узагальнюючу схему «Художні світи твору»
У якому зі світів герой загубив шинель? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів) 6. Визначте шлях пошуку героєм справедливості? Оцініть себе _______(балів) 7. Порівняйте!
Оцініть себе _______(балів) 8. З’ясуйте значення образу шинелі в тексті Оцініть себе______(балів) 9. Чи погоджуєтеся ви з критиком? «Що таке майже кожна з його повістей? Смішна комедія, яка починається дурницями, продовжується дурницями і закінчується життям. І такі всі його повісті: спочатку смішно, потім сумно! Скільки тут поезії, скільки філософії, скільки істини». (В.Г. Бєлінський). ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів) 10. Дайте розгорнуту відповідь на питання: як людині жити в такому світі? Чи можна йому протистояти? ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Оцініть себе _______(балів)
|