Тема: Морфологія коренів. Спеціалізація та метаморфози вегетативних органів
Мета:Познайомитися з різними типами кореневих систем; типами коренів за походженням, розташуванням у субстраті; вивчити зони молодого кінчика кореня, ознайомитися зі спеціалізацією та метаморфозом органів. Об’єкти дослідження: гербарні зразки різних коренів та кореневих систем; проростки пшениці; коренеплоди моркви та буряка; гербарії видозмінених коренів, постійні препарати гаусторій, типів мікоризи, кореневих бульбочок; гербарні зразки кульбаби, люпину, рослин з каудексом, з довгими та короткими кореневищами, з вусами, колючками, вусиками різного походження; бульби, цибулини; живі рослини: монстера, плющ, кактуси, рускус, лимон, алое, аспарагус, опунція.
Література: 1. Григора І.М., Верхогляд І.М., Шабарова С.І., Алейніков І.М., Якубенко Б.Є. Морфологія рослин. Навчальний посібник для аграрних ун-тів. – Київ: Фітосоціоцентр, 2004. – 143 с., С.18-32 2. Жуковський П.М.Ботаніка. – М:Колос,1982.-623с., С.110-115 3. ВасильевА.Е., Воронин Н.С. и др. Ботаника. Морфология и анатомия растений. - М.: Просвещение, 1982. – 497 с., С.152-178, 310-335 4. Хржановский В.Г. Курс общей ботаники. – Ч12.1. - М.: Высшая школа, 1982.- 384 с., С.115-127
Питання до самопідготовки:
1. Функції кореня. 2. Типи коренів за походженням та формою. 3. Кореневі системи, їх типи. 4. Будова наростаючого кореневого кінчика. 5. Функції та будова кореневих волосків. 6. Екологічні типи коренів. 7. Поняття спеціалізації та метаморфозу. Метаморфози коренів. 8. Мікориза – співжиття вищих рослин з грибами. Типи мікоризи. 9. Бульбочкові бактерії. 10. Спеціалізація пагону (стовбур та гілки дерев, каудекс, виткі пагони, стеблові та листкові сукуленти). 11. Метаморфози надземних пагонів. 12. Метаморфози підземних пагонів. 13. Метаморфози листків. 14. Аналогічні та гомологічні органи. Питання до контролю знань: 1. Що таке коренева система? 2. Яка коренева система називається галузистою? Чим вона відрізняється від стрижневої? 3. Які морфологічні зони кореня ви знаєте? 4. Яку будову мають ініціали апексу коренів покритонасінних рослин? 5. Що таке дерматоген, периблема, плерома? 6. Що таке ризодерма? Які особливості будови та функціонування клітин ризодерми? 7. Які кореневі закінчення називаються ростовими? Чим вони відрізняються від всмоктувальних? 8. Що називається спеціалізацією та метаморфозом? 9. Яка морфологічна природа коренеплоду? Кореневих бульб? 10. Які видозміни коренів характерні для тропічних рослин? 11. Що таке мікориза? Істотні відмінності різних типів. 12. Що таке столони? Яке їх походження? 13. Які рослини називають сукулентами? Які типи сукулентів ви знаєте? Наведіть приклади. 14. Що таке філокладії? Чим філокладії відрізняються від кладодіїв? 15. Що таке каудекс? Яка його морфологічна природа і функції?
|