Хід роботи. Завдання 1: Розглянути та зарисувати полісиметричну (актиноморфну) квітку шипшини (а), плід лимону (б); моносиметричний листок клену та платану (в);
Завдання 1: Розглянути та зарисувати полісиметричну (актиноморфну) квітку шипшини (а), плід лимону (б); моносиметричний листок клену та платану (в); моносиметричну (зигоморфну) квітку фіалки та сокирок (г); асиметричний листок в’язу або бегонії (д).
Завдання 2: Вивчити та зарисувати явище полярності у живця верби з корінцями; відмітити морфологічно нижній (базальний) та морфологічно верхній (апікальний) полюси живця.
Завдання 3: Розглянути та зарисувати пагін липи та клена. На рисунку відмітити: вузол, міжвузля, листкову пазуху, бічні (пазушні) та верхівкові бруньки.
Завдання 4: Розглянути безлисті довгі та укорочені пагони гіркокаштану кінського. Зарисувати пагони, на рисунку відмітити вузли, міжвузля, листкові рубці та листкові сліди, брунькове кільце, верхівкову та бічні бруньки.
Завдання 5: Морфологія бруньки – зачаткового пагону. Зробити розріз в довжину вегетативної та вегетативно-генеративної бруньки бузку та гіркокаштану кінського. Вивчити та зарисувати будову бруньки; у вегетативній бруньці бузку (а) відмітити брунькові листки (видозмінені листки), зачаткове стебло, зачатки листків, конус наростання. У вегетативно-генеративній бруньці (б) – конус наростання перетворився на зачаток суцвіття. У гіркокаштана покривні луски виділяють смолисті речовини, які склеюють і ущільнюють їх у бруньці; зачаткові листки покриті густим опушенням; коротке зачаткове стебло – із конусом наростання. Визначити ємність вегетативної бруньки бузку.
б) вегетативно-генеративна брунька
1. брунькові листки 2. зачаткове стебло 3. зачатки листків 4. конус наростання
Завдання 6: Вивчити та зарисувати типи галуження (верхівкове та бічне) та наростання системи пагонів: а) верхівкове дихотомічне нерівновільчасте у плауна булавовидного та дихотомічне рівновільчасте у плауна сплюснутого;
б) бічне галуження, моноподіальне наростання у ялини; відмітити на верхівці кожного пагону верхівкову бруньку та розташовані під нею бічні бруньки;
1. верхівкова брунька 2. бічна брунька
в) замалювати бічне галуження, симподіальне наростання у липи (берези, верби); відмітити пагони першого, другого, третього і т.д. порядків, що утворюють систему наростаючих пагонів; г) замалювати несправжнє дихотомічне у бузку ( бузини, омели ); звернути увагу на рубець відмерлої верхівки; д) вивчити особливості кущіння різних злаків: тимофіївки, пшениці, пирію, біловуса. Зарисувати будову зони кущіння щільнокущових (1), пухкокущових (2), кореневищних (3) злаків.
Завдання 7: Вивчити та зарисувати форми стебел на поперечному розрізі: циліндрична (а), тригранна (б), багатогранна (в), чотиригранна (г), сплюснута (д), ребриста (е).
Завдання 8: Вивчити та зарисувати типи стебел за напрямком росту: прямостоячий (ортотропний) (а) у льону; лежачий (плагіотропний) (б) у споришу; повзучий (в) у суниці, будри; виткий (г) у польової березки, хмелю; чіпкий (д) у винограду, огірків, гороху.
Лабораторне заняття № 2
|