Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

СІМЕЙСТВО ЗОНТИЧНІ
Рослини цього сімейства майже завжди трави, квітки зонтичних дрібні, зібрані в суцвіття: складні парасольки, іноді чи голівки прості парасольки. Ч-5, Л-5, Т-5, П- з 2-мя стовпчиками. Пелюстки білі, рожево-білі, рідко рожеві, жовті чи зеленувато-жовті. Форма листа – нігтик, рослинна частина – пластинки, закінчується звуженням, загнутим усередину, унаслідок чого пелюстки здаються 2-лопасными. Суцвіття добре помітні деяким, запилення – корешкохоботковые мухи й інші 2-крылые, залучаються запахом і яскравістю суцвіть.

Після запліднення формується 2-гнездный плід, те округлий у поперечному перерізі, те сплюснений. При дозріванні він розділяється на 2 однонасінних сухих, що нерозкриваються плодика.

Зонтичне одне з найбільших сімейств покрытосеменных, воно містить близько 3000 видів. Позитивне значення для людини мають порівняно деякі зонтичні. Серед харчових на першому місці коштує усім відома Морква – 2-літня рослина, що утворить у 1-ий рік розетку прикореневих листів і коренеплід. У сильно розростається корковій тканині його відкладаються запасні живильні речовини (цукру). Жовтогаряче фарбування залежить від наявності в клітках кори великої кількості каротину (провітаміну А). Морква цінується не тільки як овочева рослина, але і як соковитий корм для молочної худоби й особливо для выкормки шкірного молодняку. На другий рік життя рослина розвиває прямостоящий стебло, що закінчується складною багатопроменевою парасолькою. Суцвіття моркви представляє об'єкт цікавий для біологічного спостереження. У молодому стані промені парасольки до ночі загинаються, усе суцвіття никне, наприкінці цвітіння ці рухи припиняються. І знову загинаються усередину, розправляючи знову за часом дозрівання плодів.

Сім'янка має 5 слаборозвинених порібнин, покритих шишками. Щоб уникнути зчеплень плодики перед посівом перетирають, щоб обламати шипи. Відомо велика кількість сортів моркви. Менше, чим морква значення мають петрушка, селера, кріп, кмин, аніс, коріандр, використовуються як пряні приправи.

Петрушка – 2-літнє, корінь, листи і стебло видають специфічний запах. Семена містять ефірну олію.

Селера – 2-літнє. Корінь у культурних сортів м'ясистий, що видає своєрідний запах.

Пастернак – 2-літнє. Використовуються білі пряні корені, засмічує ярові посіви.

Кріп – 1-літня, уся рослина з різким пряним запахом. З плодів добувають ефірна олія, використовують при солінні огірків.

Кмин – обробляють заради ефірних олій у насіннях.

Коріандр – 1-літнє, плоди містять ефірна і жирна олії. Ефірна олія має велике значення для готування туалетних мил, парфумів і одеколонів. Жирна олія використовується для виготовлення вовни. Більшість зонтичних худоб чи погано зовсім не поїдає, а деякі виявляються навіть отрутними. Серед останніх особливо слід зазначити чи цикута віх – багаторічна трав'яниста рослина з товстим вертикальним кореневищем, усередині порожніми, розділеними поперечними перегородками на камери. Листи в цикути 2-3-перистонежные на довгих черешках, зустрічається на болотах.

Кореневища цикути іноді приймають за селеру через що буває отруєння. Цикуту звичайно худоба не поїдає, а потрапивши випадково в корм, викликає отруєння. Нерідкі випадки отруєння цикутою дітей. Має запах, характерний для чи селери петрушки. Отрутна смола в кореневище. При отруєнні – часто блювота, рясна слинотеча, запаморочення, блідість шкіри, судороги. Смертельні випадки в дітей.

Болиголов плямистий – досить висока рослина з прямим тонко борознистим, голим гіллястим стеблом з червонясто-бурими плямами на поверхні, особливо в нижній частині. Поширені в сирих місцях і чагарники по берегах рік. Усі частини рослини отрутні і для людини, і для худоби. При розтиранні листа неприємний запах. У Древній Греції використовували для умертвления політичних суперників. Установлено, що отрутою, що вичавила з болиголова, був отруєний знаменитий давньогрецький філософ Сократ.

Собача петрушка – сильно отрутна, зустрічається на городах, у садах, іноді в посівах дійсної петрушки, подібна зовні з нею, але відрізняється специфічністю запаху петрушки.Дата добавления: 2015-04-16; просмотров: 156. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.001 сек.) русская версия | украинская версия