Урок 57
Тема. Службові слова, до яких не ставлять питань, але без яких майже не- можливо побудувати речення: в, на, із, по, до, у, над, під, а, але, і, чи, тому що. Навчальний діалог Мета:дати учням поняття про службові слова, їх роль у реченні; закріплювати зна- ння про частини мови; розвивати зв’язне мовлення учнів, спостережливість, увагу; виховувати любов до рідної мови.
Хід урОКу I. Організаційний момент Нам урок уже давно час розпочинати. Будемо знов мовлення Наше розвивати. II. Хвилинка каліграфії — Що означає слово адреса? Адреса — запозичене з французької мови й означає місце про- живання особи чи місце знаходження установи. — Поставте питання до слова адреса. (Що?) — До якої частини мови належить це слово? (слова — назви предметів) — Утворіть від цього слова: слово — назву ознаки (адресний) і слово — назву дії (адресувати). — Запишіть каліграфічно.
Ад са ре ний адреса, адресний, адресувати. Я вже дорослий і добре знаю свою адресу. III. повідомлення теми і мети уроку. сприймання й усвідомлення нових знань 1 Фронтальна робота — Прочитайте речення. Маленький зайчик вискочив на узлісся. Ведмеді залягли в затишні барлоги. — Скільки слів у кожному реченні? — Давайте згрупуємо ці слова за частинами мови, ставлячи до кожного з них питання.
— До яких слів у реченні не можна поставити питання? — А чи можна обійтися без цих слів у реченні? чому? (не можна, бо вони служать для зв’язку слів у реченні.) — Слова, до яких не можна поставити питання, називаються службовими словами. Вони служать для зв’язку слів у реченні. 2 Робота над віршем — Прочитайте вірш. Про кого він? — чи тільки зайчикам важко взимку? — як ви допомагаєте тваринам узимку? — Знайдіть у вірші службові слова. Холодно зараз в лісах і лугах, — Все потонуло в глибоких снігах, Бігають зайчики, мерзнуть, тремтять, Затишок хочуть собі відшукать.
3 Творче завдання — Спишіть, вставляючи потрібні службові слова. … рецепту … базарі Дятел вибрав окуляри. Натягнув собі … ніс, Полетів трудитись … ліс.
Фізкультхвилинка IV. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Робота в групах — Прочитайте текст. Поміркуйте! який це текст — розповідь чи опис? Прочитайте слова — назви ознак, які використав пись- менник для опису зимового лісу, назвіть службові слова. У лісі тиша — повна, урочиста. лише зрідка трісне дерево. Десь на верхах постукує по дереву дятел. Весь ліс — в інеї. Сріб- ний, світлий, тихий. Ніби жде чогось, до чогось прислухається. (За о. Гончарем)
2 Гра «Впіймай службове слово»
Пішла киця по водицю Та й упала у криницю. Прибіг котик-братик Та й витяг за вушко, Посадив на сушко. Стоїть киця весело Та й дивиться на село. З народного
V. навчальний діалог Складання діалогу на тему «Телефон». — Використовуйте ввічливі слова, звертання. Дотримуйтеся правил спілкування. — Це говорить… — чи вдома… — Мені треба поговорити з... — Зачекайте, зараз я його покличу. — Він вийшов. Зателефонуйте йому через годину. VI. підсумок уроку — Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? — Назвіть службові слова, які ви запам’ятали.
|