Урок 60
Тема. Спостереження за значенням спільнокореневих (споріднених) слів Мета:ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова»; вчити знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розвивати увагу до лексичного значення слів; збагачу- вати словниковий запас учнів, виховувати любов і бережливе ставлення до тварин.
Хід урОКу I. Організаційний момент Починаємо урок, Бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас. До роботи, другий клас! II. актуалізація опорних знань
Ми любимо працю. Сашко плив у човні. Тимко спіймав в’юна. У берізки біла кора. Наша донечка росте. Клен цілу зиму спав.
Аа ай аб ат ал ам ан ва ка ау Абетка азбука алфавіт і алфавіт Акула акуленятам Африку показала. — Назвіть слова, що відповідають на питання хто? (Акула, акуленятам) — Що ви помітили? III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються такі слова.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу
— А допоможуть нам герої одного відомого вам вірша. ПрО ЩО ГОВОряТь ЗВІрІ Ворон каже воронятку: — Мій біленький. Слон говорить слоненятку: — Мій маленький. Заєць каже зайченяті: — Мій хвостатий. Гуска шепче гусеняті: — Мій крилатий. лев говорить левенятку: — Мій ласкавий. лис говорить лисенятку: — Мій лукавий.
— Про яких тварин йдеться у вірші? — Запишемо їхні «сімейки», родини. Ворон, воронятко. Слон, слоненятко. Заєць, зайченя. Гуска, гусеня. лев, левеня. лис, лисеня. М. сингаївський — чи можете ви продовжити цей перелік? — Скористайтеся реченням із каліграфічної хвилинки. (Акула, акуленята) — У нашому мовленні є слова-родичі. Їх називають спорідне- ними словами.
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
— Доповніть «родини» тварин спорідненими словами. Запис на дошці: Заєць — зайченя — зайченята. (Як називають маму зайче- нят?) лисиця — лисеня — лисенята. (Хто тато в лисячому сімей- стві?)
Вовк — вовченя — вовченята. (Як називають маму у вовчому сімействі?) Ведмідь — ведмежа — ведмежата. (Хто мама у ведмежат?) Їжак — їжаченя — їжачата. (Як називають маму їжачат?) — Спишіть 2 рядки на вибір.
— Знайдіть у кожному рядку «зайве» слово. Поясніть свою думку. Син, синок, синій, синівський. Гуска, гусак, гусеня, курча, гусак. ліки, лікар, лікарня, лікувати, лічити. ялина, ялиночка, сосна, ялинковий, ялинка. — На які питання відповідають слова, що залишилися в кож- ному рядку? — Спишіть один рядок на вибір, підкресліть «зайве» слово.
— Відгадайте загадку і знайдіть споріднені слова. На сосні чи на ялинці лісові збира гостинці. А в хатинці лісника Полісяночка прудка Знайде печиво й горішки. Жвава, як вогонь, швидка, Донька лісу. Хто така? (Білочка)
— Споріднені слова: лісові, лісника, полісяночка, лісу. — Складіть і запишіть речення з одним із цих слів. VI. підсумок уроку. рефлексія — як називаються слова-родичі? Наведіть приклади. — Поміркуйте, від якого слова утворені слова берізка, березо- вий (листок). (Від слова «береза») — чи можна слова білка, білченя, білченя назвати «родичами», тобто спорідненими?
|