Урок 62
Тема. Аналіз перевірної роботи. Виділення кореня в поданих словах Мета:ознайомити учнів з поняттям «корінь»; вчити виділяти корінь у поданих спіль- нокореневих словах; провести роботу над помилками, допущеними в перевірній ро- боті; розвивати мовлення, мислення; виховувати інтерес до навчання.
Хід урОКу
I. Організаційний момент Учитель
Учні Добрий день, другий клас! Дуже рада бачить вас!
На урок прийшли ми знову І навчатися готові!
II. актуалізація опорних знань 1 Аналіз перевірної роботи
2 Хвилинка каліграфії Бб ба бу об бі бе бл бм бз бб Бабуся бджола Батьківщина Байдики бити — ледарювати. — яке з цих слів є словниковим? (Батьківщина) — які ще слова з цієї тематики вміщено до словника? (Укра- їна, Київ) — Що спільного у написанні цих слів? (Вони пишуться з вели- кої букви.)
3 Вправи на повторення 1) робота за малюнками. — розгляньте малюнки. Утворіть словосполучення з назви тва- рини та її дитинчати. (Качка з каченям, гуска з гусеням, коза з ко- зеням, корова з телям, тигриця з тигреням, вівця з ягням, кобила з лошам) — чи погоджуєтеся ви з таким міркуванням: «Корова — теля, вівця — ягня, кобила — лоша — це споріднені слова, тому що вони позначають рідню»? — Доведіть свою думку. — які пари слів є спорідненими? Доведіть. — Запишіть одну з таких пар. 2) Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі. Гуска, гусак, шпак, гусеня, гусочка. Гриб, грибний, маслюк, грибник, грибочок. — Запишіть одну з цих пар. Підкресліть «зайве» слово. III. повідомлення теми і мети уроку Учитель малює на дошці дерево. — Що це? (дерево) На дереві ростуть листочки. А яка головна частина дерева? (Корінь) — Сьогодні ми будемо говорити про корінь, але в словах. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — У дуба є корінь, з кореня виросте стовбур з листочками. А зі слова дуб (кореня) можна виростити (утворити) нові слова. — які слова можуть вирости із слова-кореня дуб? (дубок, дубо- вий, дубняк, дубочок, дубовик) Учитель чіпляє картки зі словами на гілки. — яка спільна частина в цих словах? (дуб) — Слова-родичі мають спільну частину, однакову за зна- ченням. Цю частину називають коренем слова і позначають так:. — Запишіть слова: дуб, дубок, дубовий. Корінь позначте дуж- кою олівцем. — Що це? (Калина) — Що ви знаєте про калину? — який корінь у цьому слові? — Назвіть слова з таким коренем. (Калинонька, калинка, ка- линовий)
— Слова, які мають спільний корінь, ще називають спільноко- реневими словами.
2 Первинне закріплення — Корінь — спільна частина споріднених слів: калина, кали- нонька, калинка, калиновий. Корінь -калин-. Щоб визначити корінь у слові, потрібно дібрати спільнокоре- неві слова: сад, садок, садочок. Корінь -сад-. Фізкультхвилинка
V. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Творче списування — Спишіть групи споріднених слів, виділіть у них корінь. Школа, школяр, шкільний. Море, моряк, морський. Будинок, будівля, будувати. — Складіть і запишіть речення з одним із цих слів. 2 Робота над казкою — Послухайте казку і запам’ятайте спільнокореневі слова.
КАЗКА ПрО СНІГОВиКА У Сніговому королівстві жив Сніговик. У нього була своя сріб- ляста снігова хатинка. А поруч жила чарівна Снігуронька. Сніго- вик і Снігуронька полюбляли дивитися, як з неба падає легкий, пухнастий, білий сніг. А от підсніжників вони ніколи не бачили, бо в Сніговому королівстві ніколи не було весни. — які спільнокореневі слова ви запам’ятали? (під час нази- вання вчитель чіпляє картки зі словами на дерево.) — З якого слова виросло це дерево? — як назвемо слово сніг? (Корінь) — Прочитайте спільнокореневі слова до слова сніг. (сніговик, сніговому, снігуронька,сніг, підсніжників) — Запишіть три слова на вибір. Позначте у записаних словах дужкою спільну частину — корінь, назвіть його. — Отже, які слова ми називаємо спільнокореневими, або спо- рідненими? Висновок. Слова, близькі за значенням, що мають спільну час- тину, називаються спільнокореневими, або спорідненими. Спільна частина споріднених слів називається коренем.
VI. підсумок уроку. рефлексія — Прочитайте слова: море, моряк, морячка. Усно поставте до кожного з них питання й визначте, що називають ці слова. — як називаються ці слова? — Доведіть, що вони спільнокореневі. — Що називається коренем слова? Наведіть приклади. — як визначити корінь слова? Наведіть приклади. — як позначається корінь слова?
|