Урок 63
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання записок, адресованих батькам, однокласникам, учителеві, що містять певну інформацію, прохан- ня тощо Мета:учити учнів складати текст з метою письмового спілкування з батьками, вчите- лем, однокласниками, добирати і правильно вживати у мовленні формули звертання, подяки; розвивати і збагачувати мовлення учнів; формувати практичне вміння писати записки; виховувати культуру спілкування.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Українську мову рідну Будемо вивчати, Та культуру мовлення разом розвивати. II. актуалізація чуттєвого досвіду учнів — Послухайте тексти. Визначте, який з текстів — лист, який — записка, а який — оголошення. 1) Шановні організатори конкурсу! Надсилаємо на конкурс «По- датки очима дітей» роботи учнів нашого класу. З повагою батьківський комітет класу. 2) 15 вересня 2012 року в актовій залі школи відбудеться прослу- хування учасників концерту до Дня вчителя. 3) Сашко, зустрінемось на перерві на нашому місці. я намалював для тебе коня. Петрик. — Прочитайте вголос записку. (Записка складається зі звер- тання, повідомлення або прохання, підпису автора записки.) — Назвіть в тексті записки звертання і підпис. — Визначте, це записка-прохання чи повідомлення? — Назвіть текст повідомлення.
III. визначення теми і задач уроку — Пригадайте, коли ми звертаємось до написання записки? (Коли треба терміново про щось повідомити чи попросити, а мож- ливості зробити це вголос немає; коли відсутній той, кому адре- сується прохання чи повідомлення.) — Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати записку. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Бесіда — З чого починається записка? — З чого складається записка? — Для чого потрібна записка? — Кому може адресуватися записка? — які сучасні технічні засоби допомагають нам надсилати за- писки з повідомленням чи проханням? — як називаються записки, передані по мобільному телефону? — Пам’ятайте! Звертання може складатися з одного або де- кількох слів. Звертання виділяється на письмі комами або знаком оклику. 2 Робота над реченнями зі звертаннями — Прочитайте, розставте розділові знаки. Підкресліть звер- тання. 1) Що ти нам, весно, принесла? 2) Зимонько-снігуронько наша білогрудонько, Не верти хвостом... Л. Глібов
3) Небо, небонько, мерщій Посилай до нас дощі!
4) рідна земле, Волошковий стане, як же не любити нам тебе?! д.Білоус
3 Робота в парі — Прочитайте одне одному звертання із попереднього за- вдання. Поясніть, які розділові знаки виділяють звертання.
4 Робота в групах — Перебудуйте подані речення таким чином, щоб перше слово стало у формі звертання. (Учитель роздає кожній групі картки.)
1-ша група Оленка поливає квіти. 2-га група Сашко допомагає Петрикові розв’язати задачу. 3-тя група ластівканесе весну на крилах. 4-та група Василь допомагає сестричці одягнутися. 5-та група Півник пісню співає, день новий вітає. 6-та група Бджілка збирає солодкий нектар. 5 Аналіз роботи в групах Заслуховування перебудованих речень. Учні кожної групи чи- тають перебудовані речення, називають звертання, пояснюють, як звертання виділяється на письмі.
Фізкультхвилинка
|