Урок 68
Тема. Звуки слова. Відтворення слідом за вчителем і самостійно ланцюжка звуків слова, що складається з 3–7 звуків. Звуковий і звуко-буквений аналіз слів із 4–5 звуків Мета:поглиблювати знання учнів про звуки слова; учити відтворювати слідом за вчи- телем і самостійно ланцюжка звуків слова, що складається з 3–7 звуків, виконувати усно звуковий і звуко-буквений аналіз слів із 4–5 звуків; розвивати увагу, пам’ять, мовлення учнів; виховувати інтерес до вивчення мови.
Хід урОКу I. Організаційний момент Починаємо урок, Бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас. До роботи, другий клас!
II. актуалізація опорних знань 1 Зоровий диктант Тихо осінь ходить гаєм. Віра вишиває рушничок. Ґедзь — шкідлива комаха. Цього року вродив льон. Казка була дуже цікава.
2 Хвилинка каліграфії Мм ум му ам Мо Ми ом ем ям мч Медаль метро мовлення Миші милом миску мили. — Поділіть слова медаль, метро, мовлення для переносу. — яким може бути наше мовлення? — З чого складається мова? — З чого складаються речення? — А з чого складаються слова? Під час відповідей на питання на дошці з’являється схема:
Мовлення
усне писемне
речення
слова
склади
III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про мовні звуки.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Давайте поговоримо про слова: які вони бувають? — От, наприклад, ДрУчКА — це справжнє слово чи ні? чому? (несправжнє,тому що нічого не означає.) — А от слово рУчКА яке? чому? (справжнє, тому що означає предмет, яким пишемо.) — Скажіть, діти, ручка і слово ручка — це одне і те саме чи ні? (Учитель показує ручку і прибирає її, щоб діти пояснили різницю.) — Отже, ручка — це річ, предмет. А з чого вона складається? (Учитель показує частини ручки, розібравши її: стержень і корпус.) — Такі частини є в цій речі — ручці. А як ви вважаєте, у слові ручка теж є стержень і корпус?! — З чого ж складаються слова? (слова усного мовлення склада- ються зі звуків.) — Давайте ми з вами спробуємо відшукати і назвати ті звуки, з яких склалося слово ручка. (Колективно: спочатку вчитель ви- мовляє протяжно і роздільно кожен звук, а учні відтворюють слі- дом за вчителем і самостійно ланцюжок звуків слова ручка. одно- часно із цим, учитель кріпить на дошці квадратики, що означають звуки в слові — 5 квадратиків.) — Кожен квадратик означає звук. — Перевіримо, чи правильно ми склали звукову схему слова ручка. (Учні читають за схемою, вимовляючи кожен звук слова.) — Скільки звуків у слові ручка? 2 Первинне закріплення Гра «Упіймай звук» — А тепер пограємо. Уявіть, що у мене в руках «звуковий» м’ячик. я «кидатиму» вам звук, а ви його повинні упіймати і по- вторити. Потім спробувати із спійманих звуків скласти слово. Спробуємо? Учитель вимовляє окремо кожен звук слів і імітує кидок м’яча, діти «ловлять» цей звук і повторюють, із спійманих звуків складають слова: мама, мир, школа. — Отже, з чого складаються слова в усному мовленні? — Зробимо висновок: слова в усному мовленні складаються зі звуків, але зі звуків особливих — їх так і називають: звуки мов- лення. — Навкруги багато звуків, але всі вони відрізняються від зву- ків нашого мовлення. як ви вважаєте, чим? (Учні висловлюють свої думки.)
— З цих звуків не можна отримати слова. Запам’ятайте! Звуки ми вимовляємо і чуємо. З них утворюються слова. Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Гра «Я почну, а ти продовжуй» Учитель називає кілька слів, які починаються з певного звука, напри- клад: оса, осінь, ожеледь... Учні кожного ряда по черзі продовжують нази- вати слова, які починаються цим звуком. Перемагає ряд, який назве більше слів. — З одним з цих слів складіть і запишіть речення. 2 Розгадування кросвордів Учитель пропонує дітям відгадати, які слова закодовані в крос- вордах. Кількість звуків у слові має збігатися з кількістю порож- ніх клітинок, а місця з’єднання слів указують на наявність одна- кових звуків. Загадки, які читатиме учитель, допоможуть відгадати потрібне слово. Діти називають слова-відгадки та їх спільний звук.
Вночі полює на мишей, Зате удень відпочива, Ні, це не кішка, це... (сова). 2) Дає здоров’я — спорт, Вагу — солодкий торт. Мед — працьовиті бджоли, Знання глибокі —... (школа).
М’яч. Удар. І крики: «Го-ол!» Пречудова гра —... (футбол). 4) є у мене вірний друг. Має він чудовий слух. І говорить голосами Моїх друзів, тата й мами. як же звати мого друга? Всім відомо, це — папуга! Помиляєшся, либонь — Зветься друг... (магнітофон).
3 Гра «Будуємо піраміду» Учитель малює на дошці зображення піраміди з п’яти сходи- нок і виставляє предметні малюнки: рак, мак, коза, осел, голуб, обруч, булка, морква, книжка, трактор, мухомор, абрикос. Учням пропонує «побудувати піраміду» так, щоб унизу були слова із 7 звуків, далі — з 6 звуків... — Запишіть слова, які складаються з 4–5 звуків. Зробіть звуко- буквений аналіз одного з цих слів.
4 Вікторина Учитель читає запитання, за правильну відповідь учень отри- мує фішку. Перемагає той, хто отримає більше фішок. Запитання • Назвіть слова,які закінчуються на - ка -. (Мишка, кішка) • чим пригощали гостей,якщо в назві кожної страви є звук [р]? (риба, торт, морозиво) • Пригадайте предмети,у назві яких другий звук [у]. (ручка, дуб) • Відгадайте,назва якої ягоди починається звуком [м], закінчу- ється [а].(Малина) • Назвіть слова,що починаються останнім звуком слова стіл. (Лис, ліс, лин, лопата) • Хто більше назве слів, які закінчуються на - орт? (порт, борт, торт, сорт) • Хто назве більше слів, які починаються першим звуком слова сом? (собака,сова, стілець) • Хто назве більше слів, які починаються з третього звука слова сонце? (нога,новина, назва) У зошиті учні записують по одному слову-відповіді на кожне запитання. VI. підсумок уроку. рефлексія — Що нового дізналися на уроці? — Продовжіть речення: • Звуки ми… (вимовляємо) і… (чуємо). • Зі звуків утворюються…(слова).
|