Пояснення вчителя
— Відгадайте загадку. • З К дерева захищає І на них вона завжди. З Н звірятко заховає, Коли треба, від біди. (Кора — нора) — Із яких звуків складається перше слово-відгадка? ([к], [о], [р], [а]) — А друге? ([н], [о], [р], [а]) — які звуки в них однакові? ([о], [р], [а]) — А які розрізняють значення слів? ([к] — [н]) — який висновок можна зробити? (спотворювати звуки у сло- вах не можна.) — є слова, які хоча й схожі за звучанням, але різні за значен- ням. Наприклад: мак — рак. який звук треба замінити в слові мак,щоб утворилося слово рак? чим відрізняється слово лак?
— чим відрізняються слова? Шишка — мишка губка — шубка галка — палка коса — коза день — пень миска — мишка валити — варити — Послухайте пари слів. якими звуками розрізняються слова кожної пари? Вимовте ці звуки. Прочитайте слова парами.
Сон — син сам — сом сік — сук дім — дим мир — мур балка — булка шина — шана наша — ноша рама — рома літо — лото
— Запишіть слова. Підкресліть букви, якими розрізняються слова кожної пари. Назвіть звуки. Відшукайте слова, що означа- ють назви дій.
рік — рак рис — ріс кіт — кит рано — рана рука — ріка мала — мила
— як із слова кіт отримати слово — назву іншої тварини? (Кіт — кріт) — Запишіть обидва слова через тире. Підкресліть букву, яка міняє значення слів. — Кожний звук у слові має своє важливе значення. Тому їх треба вимовляти чітко й правильно, бо, спотворивши навіть один звук у слові, ви вимовите слово з іншим значенням, а це зашко- дить розумінню тієї інформації, яку ви хочете передати.
2 Первинне закріплення
Гра «Звук Чарівник» — Дуже важливо називати всі звуки у словах, не замінювати їх іншими, бо від цього змінюється значення. є звуки-«чарівники», які змінюють слова. — як вони це роблять, ви зрозумієте, виконавши завдання. 1) З кожного поданого слова виключити один звук, щоб утвори- лося нове. Зразок:зубр — зуб.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало в новому слові? слова:коса (оса), сміх (міх), екран (кран). 2) Додати до кожного почутого слова один звук так, щоб утвори- лося нове. Зразок:мій — змій. — Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало у но- вому слові? слова:дар (у), клад (с), бере (г), оса (к); 3) Замінити в почутих словах один звук так, щоб утворилося нове. Зразок:корж — морж. — Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало в новому слові? — який звук замінили у слові? слова: нігті (к), зуби (д), пісок (л), галка (п), світ (ц), рамочка (м). Учні записують на вибір одну з пар слів до кожного завдання; вимов- ляють по порядку всі звуки в цих словах.
Фізкультхвилинка
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
1 Гра «Утвори нове слово» 1) До кожного з поданих слів доберіть такі, що розрізняються лише одним звуком. як змінилося значення слів від заміни од- ного звука іншим?
Марка —... мило —... руда —... жало —... тінь —... лак —... слива —... нирка —...
— Запишіть одну з утворених пар. Вимовте по порядку всі звуки в цих словах. 2) Учитель записує на дошці слова та пропонує дітям уважно про- читати їх; переставити букви так, щоб утворилося нове слово. слова: сокіл (лісок), тіло (літо), село (осел), рис (сир), соки (коси), роги (гори). — Запишіть одну з утворених пар. Вимовте по порядку всі звуки в цих словах.
2 Гра «Мовні лабіринти» — «Вийти з лабіринту» можна лише замінивши у слові перший звук на ті звуки, які стоять біля проходів лабіринту. Учні мають чітко вимовити нове слово і лише тоді рухатися далі.
К Голос В М
Жати Ш
Д
М В Шити Б М Д
р
— З одним з утворених слів складіть речення. — «Вийти з лабіринту» можна лише замінивши перший звук у словах, на звук із середини лабіринту. Учні мають назвати нове слово, а тоді рухатися далі, «виходячи з ла- біринту».
колос
лити
валити
В П солити
парити мити
карта карта
— З одним з утворених слів складіть речення.
тиша
бити М бити жати
каска
рак
3 Робота в групах. Гра «Допоможіть Незнайкові» — якось Незнайко вирішив стати поетом і почав писати вірші, але припустився помилки, написавши в одному зі слів не той пер- ший звук, тому вірш звучить дуже кумедно. Треба допомогти Не- знайкові виправити помилку. У кожної групи — предметні малюнки: рак, дуб, жито, зірка, кріт, торт. Учитель читає вірші, а учні серед предметних малюнків знаходять по- трібний за змістом, піднімають його, вимовляючи слово.
В кип’яток потрапив (б)ак (рак), Став червоний, наче мак. Наш Данило — лісоруб. Він спиляв старезний — (ч)уб (дуб). Просо висіяв Микита, Та чомусь вродило (с)ито (жито). я вночі забравсь на гірку І побачив в небі (д)ірку (зірку). риє нам з тобою (д)ріт (кріт) Під землею перехід. я іменини відзначаю: З’їв (п)орт (торт) і випив кухоль чаю.
VI. підсумки уроку. рефлексія — Із чого складаються слова, які ми вимовляємо? — Щоб не плутати значення слів через один спотворений звук, що треба робити? (Треба чітко вимовляти всі звуки у слові, щоб не спотворювати його значення.) — Наведіть приклади слів, схожих за звуковим складом. (Гриб — грип, зуб — суп, гора — кора — нора — пора, гілка — білка, піч — ніч — річ, кіска — кізка)
|