Урок 71
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Добирання заголовка до тексту Мета:формувати в учнів уміння добирати і записувати заголовок до тексту; розши- рювати знання про текст; розвивати мислення і мовлення учнів; викликати інтерес до навчання.
Хід урОКу I. Організаційний момент Нам урок уже давно час розпочинати. Будемо знов мовлення Наше розвивати. II. актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів — Уважно прослухайте дві групи речень. Порівняйте їх. Ска- жіть, яка з них є текстом.
Навесні прилетіли пташки. У кролика довгі вуха і короткий хвіст. По вулицях їдуть машини.
Кролик — це свійська тварина. Він має пухнасте хутро. У нього довгі вуха і короткий хвіст. Кролик їсть капусту, сіно, гризе моркву.
— Ви прослухали дві групи речень. Скажіть, про що гово- риться в першій з них? — А в другій? — Ще раз послухайте і скажіть, чи можна речення першої групи назвати текстом? — Правильно, їх не можна назвати текстом, тому що вони не зв’язані між собою, кожне речення виражає окрему, не пов’язану за змістом з іншими, думку.
— А речення другої групи можна назвати текстом? — чому ви так уважаєте? — Так, у другому випадку ми маємо текст, тобто кілька речень, розташованих у певній послідовності і пов’язаних за змістом. — Придумайте заголовок до тексту. III. визначення теми і задач уроку — Сьогодні ми будемо практикуватися у добиранні заголовків до текстів. IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Робота над текстом
У лІСІ Усе в лісі веселиться, а берізка плаче. Під гарячим промінням сонця сік швидко тече по білому тілу. через кору він виступає на- зовні. люди вважають березовий сік корисним і смачним напоєм. Вони надрізають кору і збирають сік у пляшки. Дерева, з яких ви- пустили багато соку, засихають і гинуть. Сік у берези — все одно, що кров у людини.
— Про що йдеться в цьому тексті? — чи відповідає заголовок темі висловлювання? В. Біанки — Придумайте і запишіть інший, який би відповідав поданому тексту. — чи можна до тексту дібрати заголовки: «Берізка», «Плач бе- різки», «Березовий сік — чудовий напій», «Бережіть берізку»? — які із наведених заголовків допомагають зрозуміти, про що розповідає автор? А які розкривають і основну думку?
2 Аналіз заголовків — який із поданих двох заголовків відображає тільки те, про що розповідається, а в якому ще й основна думка розкривається?
Прогулянка в лісі. На полюванні. Моя улюблена передача.
чудова прогулянка. Невдале полювання. Телепередача «У світі тварин».
3 Гра «Доберіть» — Доберіть до поданих заголовків слова, за якими можна було б визначити основну думку тексту. Випадок (Цікавий випадок).
Хліб (Хліб — найцінніший продукт). Київ (древній Київ). Фізкультхвилинка
|