Урок 73
Тема. Уміння користуватися абеткою у роботі з навчальним словником Мета:ознайомити учнів з орфографічним словником; пояснити правила користування ним; закріплювати знання української абетки; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати наполегливість у праці та уважність.
Хід урОКу I. Організаційний момент Дзвоник всім нам дав наказ: — До роботи, другий клас! II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Ии жи ри ви ин би ми ич им ис диктант дитина диван пиляв пилип поліна із лип. — чим цікаві ці словникові слова? (В усіх пишеться буква «и».)
— Порахуйте букви и у скоромовці. — Поясніть написання великої букви. — Доберіть спільнокореневі слова до слова липа.
2 Вправи на повторення 1) Малюнковий диктант На дошці — малюнки. З іншої сторони малюнків написані слова. — розташуйте малюнки та слова, що є їхньою назвою, в алфа- вітному порядку. Запишіть слова. Малюнки:килим, парасолька, жайворонок, дитина, лисиця. Перевіряючи завдання, слід перевернути малюнки. Учні перевіряють, чи правильно вони написали це слово. 2) Доведіть, що ви знаєте українську абетку. Назвіть, які букви пропущені в абетці. (Запис на дошці.) а б в г.. д.. є ж з.... ї й к л м н.. п р с.. у ф х ц.. ш щ.. ю я — Запишіть їх і зачитайте. (ґ, е, и, і, о, т, ч, ь)
III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні ми будемо вправлятися у розташуванні слів за абет- кою, ознайомимося з орфографічним словником, вчитимемося ко- ристуватися ним — швидко знаходити необхідні слова.
IV. сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя розглядання різних словників (орфографічні, тлумачні, фразеоло- гічні, будови слів та ін.). — Словник — це зібрання слів, розміщених в алфавітному по- рядку, з поясненням, тлумаченням чи перекладом іншою мовою. У перекладі з латини словник означає «колекція слів». Словники можуть бути об’ємними або зовсім маленькими, кишеньковими. якими б не були словники, інформація в них розташовується строго в алфавітному порядку! У кожного учня на парті — орфографічний словник. — розгляньте орфографічний словник для початкових класів. Зверніть увагу, що слова в ньому розміщені за абеткою і до уваги береться не тільки перша буква, а й усі наступні.
2 Первинне закріплення 1) Знайдіть у словнику слова, які називають предмети і відповіда- ють на питання що?.
2) Гра «Алфавітний ланцюжок». Кожен учень називає за буквою абетки слово із орфографічного словника. Фізкультхвилинка V. узагальнення й систематизація отриманих знань 1 Словникова робота 1) Вставте у словах пропущені букви, перевірте їх написання за орфографічним словником. Г_рой, дят_л, м_даль, кал_ндар, н_діля, л_мон, ч_рвоний, яс_н. — Запишіть перші шість слів в алфавітному порядку. 2) Вставте пропущені букви. Запишіть слова. Б тьк вщ нв дм дьж йв р н кп н д л к — Назвіть послідовно звуки і букви в утворених словах. 2 Гра «Пошук» Учням пропонують попрацювати зі словником і знайти в ньому слова, які містять 2–3 однакові букви. Діти знаходять такі слова і за- писують, наприклад: барабан, молоко, бурундук, акуратний тощо. VI. підсумок уроку. рефлексія — Де використовується знання абетки? — чи допомагало вам знання абетки у виконанні завдань? — Про що нове ви дізналися на уроці? — Що найбільше сподобалося на уроці?
|