Урок 74
Тема. Склад. Вимовляння слів, «розтягуючи» їх по складах (ба-бу-ся) Мета:поглиблювати знання учнів про склади як частини слова, на які воно ділиться при вимові; формувати вміння ділити дво-трискладові слова на склади; розвивати вміння встановлювати кількість складів у слові за кількістю голосних; виховува- ти любов до рідної мови, культуру мовлення.
Хід урОКу I. Організаційний момент Починаємо урок, Бо почули ми дзвінок. Він за парти кличе нас. До роботи, другий клас!
II. актуалізація опорних знань 1 Зоровий диктант чи нарвали ви м’яти у лузі? Ніч спустилася на землю. Сувої хмар заслали небо. Юрчик швидко вивчив вірш. Зяблик вилетів із гнізда.
2 Хвилинка каліграфії іі ій із під між ці різ іч ім ів іній ірис і ірис індик ім’я; Шість, сім, вісім — числа. — Назвіть послідовно звуки і букви у словах іній та ім’я. По- рівняйте кількість букв і звуків. — Доберіть до цих слів назви ознак. — які букви можна дописати у словах ірис та індик, щоб утво- рилися нові слова? 3 Вправи на повторення — Уважно прочитайте, що написано на дошці. розділіть напи- сане на 2 групи. Вітер, ша, ні, дме, ти, Та, сильний — Що ви віднесли до першої групи? (Вітер, дме, сильний) — як можна назвати те, що ви віднесли до першої групи? (слова) — Доведіть, що це слова. (Вони мають зміст.) — Що ви віднесли до другої групи? (ша, Та, ти, ні) — як називається те, що ви віднесли до другої групи? (склад) — чим відрізняється склад від слова? (слово щось означає, а склади нічого не означають.)
III. повідомлення теми і мети уроку — Тема нашого уроку «Склад». Ми будемо ділити дво-три- складові слова на склади, встановлювати кількість складів у слові.
IV. сприймання й повідомлення нового матеріалу 1 Пояснення вчителя — Що можна скласти зі складів? (слова) — З яких складів можна скласти слово. (Ти, ша) — Запишіть це слово і поділіть на склади. (Ти-ша) — Доповніть інші склади до слів. (ніна, Таня)
— чому зі складами ні, Та ви утворили імена? (склади напи- сані з великої букви — отримали імена.) — Запишіть ці слова і поділіть на склади. — Отже, що таке склад? (склад — частина слова.) Учитель може дати пораду, як легше розділити слово на склади: — Уявіть собі, що вам потрібно дуже голосно і повільно прокри- чати слово, щоб воно було чутно далеко. Наприклад, вам потрібно назвати ім’я переможця у змаганні. як ви тоді вимовите імена: Ма- рина, саша, наташа? (діти вимовляють імена, скандуючи.) — Згадайте, коли люди можуть вимовляти слова по складах. — чи можна, прочитавши слово, відразу визначити, скільки в ньому складів? Від чого це залежить? — як дізнатися, скільки в слові складів? (потрібно знати, скільки в слові голосних звуків.) Висновок. Скільки в слові голосних, стільки і складів. 2 Первинне закріплення
Гра-змагання (по рядах) Завдання написані на аркушах. Перемагає команда, яка пра- вильніше і швидше поділить слова на склади.
Сова фабрика млинці будова качка картина
звірі каструля зерно закладка копійка лавка
гриби капуста гумка іриска волошка рибалка
Підбиття підсумків. Фізкультхвилинка — Почуєте слово з одного складу — підстрибніть, з двох скла- дів — присядьте. Кущ, сорт, слово, лист, риби, звірі, міст, півень, марка, кріт, дощ.
V. узагальнення й систематизація отриманих знань
|