II семестр
Тема. Складання речень зі спільнокореневими словами з метою усвідомлення значення кореня Мета:закріплювати вміння учнів добирати споріднені слова та визначати корінь; розвивати мовлення, вміння складати речення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працьовитість, повагу до хліборобської праці.
Хід урОКу I. Організаційний момент Ось і знову дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до класу дітей скликає, Щоб успішно нового навчить. II. актуалізація опорних знань
Гг га Ге ог аг гру Гл Гр ог гм Гумка герой гарбуз Гостре словечко коле сердечко. — Поясніть прислів’я. — На які питання відповідають слова у ньому? — Поділіть їх на склади для переносу. Назвіть спочатку дво-, потім трискладові слова.
Дитина, -и, ж. (мн. діти, -ей). Маленька дівчинка або маленький хлопчик, син або дочка для батьків, пестл. дитя, дитинча, (грудна) немовля, розм. маля, ма- люк. — Прочитайте слова: дитина, дитинка, дитинство, дитя, ди- тинча, дитячий. Усно поставте до кожного з них питання й визна- чте, що називають ці слова. — як називаються ці слова? — Доведіть, що вони спільнокореневі. — чи можна слова дитя, дитинча, немовля, маля, малюк на- звати спорідненими? чому? — Складіть і запишіть речення зі словом дитина.
— Відгадайте загадку. • Гуляє в полі, та не кінь, літа на волі, та не птиця. (Вітер) — як назвати вітер, що не дуже сильний? (Вітерець) — як називають сильний вітер? (Вітрище, вітрюган) — Запишіть ці слова. (Вітер, вітерець, вітрище, вітрюган.) — Визначте корінь у цих словах. — які слова називають спорідненими? — На дошці були записані групами споріднені слова, але нале- тів вітерець-пустунець і все переплутав. Випишіть групами спорід- нені слова, позначте в них корінь. Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний. — яке слово не потрапило до жодної групи? чому? — Доберіть до нього споріднені слова. (Холодний, похолодання, холодок, холодильник) III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці будемо закріплювати вміння добирати спільнокореневі слова і складати речення зі спільнокореневими словами.
IV. узагальнення, систематизація та контроль знань й умінь учнів
|