II семестр
Тема. Складання речень зі спільнокореневими словами з метою усвідомлення значення кореня Мета:закріплювати вміння учнів добирати споріднені слова та визначати корінь; розвивати мовлення, вміння складати речення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працьовитість, повагу до хліборобської праці.
Хід урОКу I. Організаційний момент Ось і знову дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до класу дітей скликає, Щоб успішно нового навчить. II. актуалізація опорних знань 1 Хвилинка каліграфії Гг га Ге ог аг гру Гл Гр ог гм Гумка герой гарбуз Гостре словечко коле сердечко. — Поясніть прислів’я. — На які питання відповідають слова у ньому? — Поділіть їх на склади для переносу. Назвіть спочатку дво-, потім трискладові слова. 2 Словникова робота Дитина, -и, ж. (мн. діти, -ей). Маленька дівчинка або маленький хлопчик, син або дочка для батьків, пестл. дитя, дитинча, (грудна) немовля, розм. маля, ма- люк. — Прочитайте слова: дитина, дитинка, дитинство, дитя, ди- тинча, дитячий. Усно поставте до кожного з них питання й визна- чте, що називають ці слова. — як називаються ці слова? — Доведіть, що вони спільнокореневі. — чи можна слова дитя, дитинча, немовля, маля, малюк на- звати спорідненими? чому? — Складіть і запишіть речення зі словом дитина.
3 Вправи на повторення — Відгадайте загадку. • Гуляє в полі, та не кінь, літа на волі, та не птиця. (Вітер) — як назвати вітер, що не дуже сильний? (Вітерець) — як називають сильний вітер? (Вітрище, вітрюган) — Запишіть ці слова. (Вітер, вітерець, вітрище, вітрюган.) — Визначте корінь у цих словах. — які слова називають спорідненими? — На дошці були записані групами споріднені слова, але нале- тів вітерець-пустунець і все переплутав. Випишіть групами спорід- нені слова, позначте в них корінь. Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний. — яке слово не потрапило до жодної групи? чому? — Доберіть до нього споріднені слова. (Холодний, похолодання, холодок, холодильник) III. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці будемо закріплювати вміння добирати спільнокореневі слова і складати речення зі спільнокореневими словами.
IV. узагальнення, систематизація та контроль знань й умінь учнів
|