Урок 54
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання зв’язного висловлювання на задану тему Мета:формувати в учнів практичні уявлення про зв’язне висловлювання як єдине ціле на основі вмінь упізнавати істотні ознаки тексту в процесі його сприйняття; роз- вивати мовлення, уміння порівнювати; виховувати культуру мовлення.
Хід урОКу I. Організаційний момент
Українську мову рідну Будемо вивчати, Та культуру мовлення разом розвивати.
II. актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів 1 Зіставлення тексту і набору слів
Спочатку вчитель читає окремі слова: кіт, очі, кинувся, ніс, бігти, гніздо, клювати, дерево, ворона, пташенята, побачив, вліз, стара, одного разу, Васька, вона, злякався. А потім читає текст: Одного разу кіт Васька побачив у гнізді пташенят. Але тільки він виліз на дерево, як прилетіла стара ворона. Вона стала клювати кота в очі і ніс, злякався кіт і кинувся бігти. — Що ви почули під час першого читання? — Що звучало під час другого читання? Висновок. У другому випадку діти переконуються в тому, що можна красиво розповісти, а розказане — показати, зобразити за допомогою картинки або намалювати. А в першому випадку — на- бір слів.
2 Зіставлення тексту й одного речення У цьому завданні текст порівнюється з діафільмом, а речен- ня — з одним кадром цього діафільму. 1) Він жив в Альошиному чоботі. 2) В Альоші був їжачок. Він жив в Альошиному чоботі. — Що ви почули в першому читанні? — Що звучало у другому читанні? Висновок. У першому випадку незрозуміло, про кого йдеться, а в другому випадку зрозуміло про кого йде мова, можна намалю- вати картинку.
3 Зіставлення тексту і набору речень — Зіставте дві групи речень. Скажіть, який із них є текстом. 1) Восени деякі пташки летять у вирій. У зайця довгі вуха і ко- роткий хвіст. Укрився багрянцем клен. Присмерком садок зу- стрів нас тишею і казковим вбранням дерев. 2) Жовтокоса чарівниця-осінь примчала на золотому коні у ліс. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. чудово навкруги!
III. визначення теми і задач уроку — Сьогодні ми вчитимемося складати зв’язне висловлювання на задану тему.
|