Дослідження роботи гнучкої поперечини.
Ціль роботи: Вивчити призначення, пристрій, класифікацію твердих і гнучких поперечин; порівняти результати дослідження гнучкої поперечини на моделі з розрахунковими даними; перевірити поперечний несучий трос на міцність. Рис. 4.1. Схема твердої поперечки з фіксуючим тросом. 1 – стійка; 2 – металева поперечка (ригель); 3 – фіксуючий трос. Рис. 4.2. Схема гнучкої поперечини з подвійною ізоляцією.
1 – поперечні несучі троси; 2,3 – верхній і нижній фіксуючі троси; 4 – електричний з'єднувач; 5 – струна гнучкої поперечини (d=6мм); 6 – фіксатор; 7 – струна фіксатора; 8 – ізолятор.
Рис. 4.3.
Таблиця 4.1
Таблиця 4.2
Таблиця 4.3
VA= ; (4.1) VB= , (4.2) де Gi – навантаження від сили ваги контактної підвіски, розташованої на відстань ℓi від лівої опори, даН; ℓn – довжина поперечного прольоту, м; gn -лінійне навантаження на поперечний несучий трос від самої поперечки, для моделі gn =0,3 даН/м; Нn= , (4.3) де Нn- горизонтальна складова натягу поперечного несущого троса, даН; VA – вертикальна складова опорної реакції, даН; y1 – прогин поперечного несущого троса під навантаженням GI, м
Рис. 4.4.Епюра сил, що перерізують.
до3= , (4.4)
де до3 – коефіцієнт запасу міцності; Sn – площа перетину поперечного несущого троса, для моделі Sn =2,53мм2; - напруга матеріалу, що допускається, троса на розтягання, для моделі =38,3 даН/мм2; Tmax – максимальне зусилля в поперечному несучому тросі, даН; Tmax= , (4.5)
де Vmax – найбільша з опорних реакцій (вертикальна складова), даН; кзн – нормативний коефіцієнт запасу міцності, для поперечного несущого троса, кзн =3; yi= , (4.6) де Mi -момент від вертикальних сил, що діє в крапці додатка навантаження Gi , даН м;
Таблиця 4.4
Ln – довжина навантаженого поперечного несущого троса, м;
ВИВОДИ.
Контрольні питання. 1. Пояснити призначення основних елементів твердої і гнучкої поперечин. 2. Дати класифікацію твердої і гнучкої поперечин, пояснити їхні відмінні риси. 3. Переваги і недоліки твердих і гнучких поперечин. 4. Призначення моделі гнучкої поперечини. 5. Пояснити призначення і порядок розрахунку поперечного несущого троса. 6. Як вибирається максимальна стріла прогину поперечного несущого троса? 7. Що таке епюра сил, що перерізують, і для якої мети її будують? 8. Як впливає монтажна стріла прогину ненавантаженого поперечного несущого троса на згинальний момент у підстави опори навантаженої поперечки? 9. Як на епюрі сил, що перерізують, визначити місце найбільшого прогину поперечного несущого троса? 10. Як по величині вертикальних складових опорних реакцій визначити, у якої з опор буде найбільший натяг у поперечному несучому тросі? 11. З яким запасом міцності розраховуються троси твердих і гнучких поперечин? 12. Як правильно вибрати опору гнучкої поперечини? 13. Пояснити призначення і порядок розрахунку фіксуючих тросів.
|