Які події особистого життя Б.Хмельницького, на Вашу думку, вплинули на його політичнц діяльність?
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ
Арзуманова Т.В. НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНА ВІЙНА ПІД ПРОВОДОМ Б.ХМЕЛЬНИЦЬКОГО З КУРСУ «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ» Навчально-методичний посібник Для студентів всіх спеціальностей та форм навчання
Харків 2015
Міністерство освіти і наукиУкраїни ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ
Арзуманова Т.В. НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНА ВІЙНА ПІД ПРОВОДОМ Б.ХМЕЛЬНИЦЬКОГО З КУРСУ «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ» Навчально-методичний посібник Для студентів всіх спеціальностей та форм навчання
Харків 2015 УДК
Рецензенты:
Рекомендовано кафедрою українознавства та політології протокол № от р.
Затверджено науково-методичною радою університету протокол № Автор: Т.В.Арзуманова К- Національно-визвольна війна під проводом Б.Хмельницького: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення курсу «Історія України» для студентів усіх спеціальностей усіх форм навчання. - Харків: ХНУБА,2015. - с.
© Т.В.Арзуманова,2015
Проаналізуйте біографію Б.Хмельницького, визначте причини, які спонукали його до участі у національно-визвольній війні 1648-1657 рр. Богдан Зіновій Хмельницький походив з дрібного шляхетського роду, гербу Абданк. Його батько, Михайло, був дворянином у Жолкевських і Даниловичів, жив зразу в Жовкві й Олеську, потім переселився у Придніпрянщину, заложив на краю степів містечко Чигирин і був там підстаростою. 1620 р. ходив проти турків під Цецору на чолі відділу охотників і там поляг лицарською смертю. Богдан уродився біля 1595 р., учився в якійсь українській школі і потім у єзуїтських колегіях у Львові і Ярославі та добув собі середню шляхетську освіту. Як двадцятилітній парубок був теж у бою бід Цецорою і попав там у татарський полон. У неволі перебував два роки, в околицях Константинополя. Козаки викупили його і він пристав до запорізького війська. Тримався з реєстровими козаками і у повстаннях не брав участі: волів спокійне життя; ожинився, господарив і побільшував батьківський хутір Суботів під Чигирином. 1638 р. був козацьким писарем і при тодішній ординації дістав уряд чигиринського сотника. 1646 р. їздив до Варшави для переговорів з королем. Майже до старости, «до сивих літ» як сам казав, Хмельницький був незамінною людиною, нічим не визначався, нічим не звертав на себе уваги. Великі цінності, заховані у глибині його душі, може й ніколи не проявилися б назверх, може був би покінчив життя як маловідомий чигиринський сотник. Аж особистості кривди, яких він дізнав, так сильно потрясли тим чоловіком, що нараз з спокійного господаря і лояльного реєстрового козака став проводирем збунтованих мас, славним полководцем, великим організатором та творцем нової Української Держави. Справа Хмельницького була така сама, як багато інших козаків, Чигиринський підстароста Чаплінський, протегований Конецпольського, почав дошкуляти Богданові; забрав йому воли, забрав улюбленого коня, яким він їздив у дикі поля, побив малого синка, так що той умер; потім оклеветав його перед владою, що він безправно держить хутір, дістав дозвіл відібрати Богданові грунти, уладив збройний напад на його дім, зібрав збіжжя і всяке добро. Хмельницький шукав справедливості у суді, в соймі, навіть у короля, але нічого не міг добути. Тоді зійшовся з іншими покривдженими козаками і спільно став готовити повстання. Молодий Конецпольський дізнався про ці плани і наказав Хмельницького ув’язнити. За порукою полковника Кричевського його звільнено; але Хмельницький не чекав, що дальше буде, а з іншими виїхав на Запоріжжя. Голубець М. Велика історія України. – Львів, 1935.
Які події особистого життя Б.Хмельницького, на Вашу думку, вплинули на його політичнц діяльність? Цими днями був у Варшаві один зі старшин козацької нації, полковник Хмельницький…Він був у мене, я мав з ним дві розмови, Це людина освічена, розумна, сильна у латинській мові. Одружувався Хмельницький тричі. Його першою дружиною була Ганна Сомків на, сестра майбутнього наказного гетьмана Якима Сомка, яка померла між 1645-1647 рр. (від цього шлюбу народилося троє синів – Тиміш, Юрій та Остап, який помер хлопчиком, і чотири доньки). Вдруге Хмельницький обвінчався в липні 1648 р. в Чигирині з нібито вихованкою своєї жінки шляхтянкою Мотроною. Цьому шлюбу передувала драматична історія: недруг Хмельницького, чигиринський підстароста Данило Чаплинський вчинив наїзд на Суботів, забив мало не до смерті канчуками сотникового сина Остапа (від чого хлопчик і помер), а красуню Мотрону вивіз і обвінчався з нею. Пригода з Мотроною скінчилася не менш драматично ніж почалася. У травні 1651 р. старший Богданів син Тиміш, ненавидячи мачуху, наказав повісити її на воротях батьківського двору в Чигирині начебто за подружню зраду. Врешті, в серпні 1651 р. Хмельницький одружився втретє з сестрою ніжинського полковника. Ця статечна й розумна жінка користувалася загальною повагою в оточенні гетьмана; померла 1667 р. черницею Києво-Печерського жіночого монастиря.
|