Тема: Безпечне середовище.
Тема уроку 19: Три умови виникнення пожеж. Поводження з вогнем. Мета: розширити уявлення учнів про необхідність дотримання правил безпеки в автономній ситуації; про умови виникнення пожеж; розкрити особливості небезпеки, яка чекає на дітей під час пожежі; поглибити знання щодо запобігання пожежі у приміщеннях, лісі; формувати вміння уникати нещасних випадків в автономній ситуації. Виховувати у дітей відповідальність, обережність і охайність. Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І.А. Репік, написи “Правила безпечного вогнища” та “Трикутник вогню”, фішки для оцінювання, папір для роботи в групах, стакан, пісок, свічка, сірники, зразки матеріалів для горіння (горючі, негорючі, важкогорючі).
Хід уроку І. Організаційний момент. Хто здоровий, той не плаче, Жде його в житті удача. Він уміє працювати, Вчитись і відпочивати. ІІ. Актуалізація опорних знань. Прочитайте підготовлені вдома доповіді про стихійні лиха (виступають декілька учнів, всі інші здають роботи для перевірки). Стаємо у коло. Продовжуємо фразу «Якби я був стихійним явищем, я б хотів бути … (вітром, снігом), тому що…» і пояснити чому. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Відгадайте загадку: Червоний півень по жердині скаче, Своїм гребенем величається, А як торкнешся, то кусається. Якщо в квартиру зайде цей гість, То все дотла він з’їсть. (вогонь) Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як поводитися з вогнем, які є умови виникнення пожеж, які небезпеки чекають на дітей під час пожежі. Запишіть тему у зошити. ІV. Вивчення нового матеріалу. На минулому уроці ви дізналися, що лісові пожежі – одне з найнебезпечніших стихійних лих. Чому? Які причини виникнення лісових пожеж? Дійсно, однією з причин є необачна поведінка з вогнищем. Всі ми полюбляємо влітку відпочивати на природі, ходити в походи, але іноді після такого відпочинку трапляється пожежа. Мозковий штурм “Правила безпечного вогнища”. Учні поділяються на команди, в яких обговорюються правила, яких необхідно дотримуватись, розкладаючи вогнище. Потім команди презентують свою роботу, а вчитель узагальнює і записує відповіді на дошці: - вогнище має бути захищене від вітру, влаштоване подалі від дерев; - місце для вогнища слід розчистити від сухої трави, моху, обкопати або викопати неглибоку яму, яка також захистить вогонь від вітру; - хмиз потрібно складати подалі від вогню; - не залишати багаття без нагляду; - вогнище слід ретельно загасити (краще землею). Пам’ятайте, що майже всі пожежі спочатку невеликі, їх можна загасити. Говорять, що в першу хвилину для гасіння пожежі досить склянки води, в другу – потрібне відро, а в третю – не вистачить і цистерни. Якщо в лісі загорілася трава, невеликі кущики, важливо не розгубитися і спробувати загасити полум’я. Можна засипати його землею, піском або залити водою. Потрібно остерігатися відкритого вогню, високої температури повітря, задимленості, провалів у прогорілий ґрунт, падіння дерев і гілок. Діяти слід розважливо: треба перейти зону вогню проти вітру, закривши голову та обличчя верхнім одягом, краще вологою тканиною. Якщо загорівся одяг, необхідно зупинитися, впасти на землю та покачатися, щоб збити полум’я. Давайте з’ясуємо умови виникнення пожежі. Для цього вам потрібно відповісти на три питання: “Що? Де? Коли?” Проведемо з вами дослід, після якого ви зможете відповісти на ці запитання: • насиплемо у склянку пісок; • встромимо у нього недогарок свічки; • запалимо; • накриємо стакан блюдцем. Що трапилося? Вогонь згас. Що потрібно, аби почалося горіння? (горючі матеріали або речовини – дерево, папір, сухе листя, гілки тощо) Де може відбутися горіння? (там, де є кисень) Коли це може трапитися? (коли є джерело запалювання – іскра, відкритий вогонь, висока температура тощо) Отже, існує три умови виникнення горіння: горюча речовина, кисень і джерело запалювання. Ці складові утворюють “трикутник вогню”.
|