ПРИКЛАДИ ВИРІШЕННЯ ТИПОВИХ ЗАДАЧ. Приклад 1. Статутний капітал акціонерного товариства «Лагода» у розмірі 40 млн
Приклад 1. Статутний капітал акціонерного товариства «Лагода» у розмірі 40 млн. грн. поділений на 800 звичайних і 200 привілейованих акцій. Фіксована ставка дивіденду за привілейованими акціями становить 20%. Обсяг прибутку до розподілу між акціонерами – 3,5 млн. грн. Визначте суму дивідендів, яку одержали власники звичайних і привілейованих акцій. Розв’язання: 1. Вартість акцій:
, (14.1)
де СК – розмір статутного капіталу; Д – доля акцій у загальному обсязі. Вартість привілейованих акцій: Вартість звичайних акцій: 2. Дивіденди за всіма привілейованими акціями:
, (14.2)
де Па – вартість привілейованих акцій; I – фіксована ставка дивіденду за привілейованими акціями.
3. Дивіденди за звичайними акціями:
, (14.3)
де П – обсяг прибутку; Д Па – дивіденди за всіма привілейованими акціями; К За – кількість звичайних акцій.
4. Ставка дивіденду за звичайними акціями:
, (14.4) (на одну звичайну акцію) Відповідь: Дивіденди за всіма привілейованими акціями становлять 1360 тис. грн., а дивіденди за звичайними акціями становлять – 2,67 тис. грн.
Приклад 2. Акціонерним товариством зареєстровано 12 тис. звичайних акцій, з яких 8 тис. було продано акціонерам. Через декілька місяців товариство викупило в інвесторів 700 акцій. По закінченні звітного періоду зборами акціонерів прийнято рішення про розподіл у якості дивідендів 2000 тис. грн прибутку. Визначте дивіденд на одну акцію. Розв’язання:
1. Дивіденд на одну акцію:
, (14.5)
де П – загальний обсяг прибутку; К Па – кількість проданих акцій; К Ва – кількість викуплених акцій. Відповідь: Дивіденд на одну акцію становить 273,97 грн.
Приклад 3. Виконати наступні розрахунки по операціях з векселями: 1. Простий вексель видається на суму 800 тис. грн. з погашенням у кінці року. Яку суму власник отримає, якщо він врахує вексель за 5 місяців до строку погашення за простою обліковою ставкою 12% річних? 2. Перевідний вексель (тратта) видається на суму 2 млн. грн., термін його погашення – 2 роки. Чому буде дорівнювати сума дисконту при обліку векселя за складною обліковою ставкою, що дорівнює 18% річних?
Розв’язання:
Знаходимо вартість векселя за формулою:
, (14.6)
де S – виплачувана сума грошових коштів по векселю у момент погашення; n – кількість періодів нарощування; d – облікова ставка (у долях від одиниці). Оскільки в першому випадку облік обчислюватиметься у місяцях, то d розділимо на 12, тобто
У другому випадку знаходимо вартість векселя в даний час за формулою:
, (14.7)
Знаходимо суму дисконту як різницю між сумою векселя, що виплачується у момент його погашення і сьогоднішньою вартістю векселя:
Відповідь:якщо власник врахує вексель за 5 місяців до строку погашення, то він отримає 760 тис. грн. А за умови обліку векселя за складною обліковою ставкою, сума дисконту буде дорівнювати 655,2 тис. грн. Приклад 4. Інвестор придбав акцію. Сума дивідендів в перший рік – 50$, а в подальші роки зростає на 10$ щороку. Норма поточної прибутковості акції 15% на рік. Визначите поточну ринкову ціну акції за умови праці з нею протягом 5 років.
Розв’язання: Визначимо суму дивідендів за 2, 3, 4, 5 роки. 2 рік: 50 + 10 = 60$; 3 рік: 60 + 10 = 70$; 4 рік: 70 + 10 = 80$; 5 рік: 80 + 10 = 90$. Ринкова ціна акції визначається за формулою:
, (14.8)
де Дт – сума дивідендів; I – ставка відсотка; n – кількість років. Таким чином, отримуємо наступну ринкову ціну акції:
Відповідь:ринкова ціна акції становитиме 225,36 $.
|