VІІ. Класична українська культура.Оформлення класичної культури (І пол ХІХ ст). Український романтизм. Кирило-Мефодіївське товариство. Т.Г.Шевченко.
Просвітництво «східне» і «західне» (40 – 80-ті роки. ХІХ ст.) (3 години) Українські землі в межах Російської імперії: суспільні рухи як реакція на кризу. Генезис українського романтизму. Харківська громада письменників. Етнографічні та мовознавські дискурси як сфера національно-культурного відродження. Формування Університетських центрів. Українська література: від “Енеїди” до “Кобзаря”. Класицизм і еклектика в мистецтві. Західно-українське культурне самовизначення. “Руська трійця” як частина загального просвітницького руху українофільної інтелігенції. Весна Європи і культурний розвиток середини XIX століття. Національний рух від етнографізму до політичних ідей. Виникнення Кирило-Мефодіївського товариства. Основні ідеї: відстоювання загальнолюдських і національних цінностей. Т.Г.Шевченко як творець національного міфу. Цивілізаційні процеси в Європі та російські реформи. Вплив народництва на культурні та освітні процеси. Заснування “Громади”: нова генерація української інтелігенції. Наступ імперської влади на національну культуру. Пореформена Україна: зміцнення матеріальної бази культури, стимулювання освіти і науки. Влада і суспільство. Еміграція інтелігенції. Університетсько-наукові центри. Розвиток природничих наук. Гуманітарний цикл: історія, філософія, мовознавство. Українська література: розмаїття напрямків і стилістики, розширення проблематики, гуманізація, ускладнення художніх форм, політизація творчості. Розвиток театрального мистецтва. Музична творчість. Образотворче мистецтво: синтез європейського, російського і традиційно українського. Західноукраїнська інтелігенція у боротьбі за збереження культурної автентичності: “Просвіта” 1861 року. Філософська та літературно-публіцистична спадщина І.Я.Франко, Л.Українки. Революційно-демократичне і націоналістичне крила в українській культурі кінця ХІХ ід.
Семінарське заняття (1 година) 1. Український романтизм: виникнення, сутність, характерні риси. Молода Українська інтелігенція та зміцнення національної свідомості. Становлення української літератури. 2. Класицизм та еклектика в образотворчому мистецтві. 3. Культура українських земель у складі Австро-Угорської імперії. Просвітництво та культурна самоідентифікація. 4. Розвиток національного руху. Кирило-Мефодієвське товариство. Т. Г. Шевченко- поет, митець, пророк. 5. Заснування “Громади” та “Просвіти” як генералізація культурно-просвітницького руху української інтелігенції. Становлення спільного культурного простору. Мистецькі пошуки в середовищі підросійської та західноукраїнської інтелігенції.
Завдання для самостійної роботи 1. Літературний процес першої третини ХІХ ст..: від Котляревського до Гоголя. 2. Драматургія та початки нового українського театру – аматорського та професійного. Багатомовність та стилістика. 3. Містобудівна культура першої третини ХІХ ст..: культові, громадські, житлові споруди. Архітектура садиб та палаців. 4. Образотворчість: академічна система, мандрівні маляри, художники-крітаки. Від романтизму до стихійного реалізму. 5. Проза, поезія, драматургія, літературна критика середини та другої половини ХІХ ст.. 6. Створення та золота доба українського театру: аматори та професіонали. 7. Простір і пластика містобудівного мистецтва. Архітектурні образи міст, їх панорами та силуети. 8. Живопис, графіка та скульптура другої половини ХІХ ст.: трансформація жанрової системи. Стилістична еволюція: академізм, реалізм, імпресіонізм, модерн.
Рекомендована література
|