Тема 5. Служба управління персоналом й кадрове діловодство
Кадрове діловодство. Номенклатура справ з кадрового діловодства. Склад кадрової документації та її призначення. Документаційне забезпечення управління кадрами. Організація обліку кадрів і звітності щодо них. Система банку даних. Системи кадрової інформації. Експертні системи. Інтерактивна концепція застосування електронно-обчислювальної техніки у роботі кадрових служб. Документи та реєстраційні форми з діловодства. Нормативно-правова база менеджменту персоналу. Кодекс законів про працю, Закони: “Про колективні договори і угоди”, “Про зайнятість”, “Про оплату праці”, “Про охорону праці”, “Про пенсійне забезпечення” та ін. Нормативно–правова база – “Класифікатор професій ДК 003-95 ”; Правила внутрішнього трудового розпорядку; Колективний договір; Положення про структурні підрозділи організації; Посадові інструкції. Наукове-методичне забезпечення менеджменту персоналу-Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників; міжгалузеві норми та нормативи; Конвенції та рекомендації Міжнародної організації праці. Єдина технологія обслуговування незайнятого населення в центах зайнятості України. Інформаційна система менеджменту персоналу. Склад інформаційної системи та вимоги до неї. Кадрове забезпеченняменеджменту персоналу. Функції лінійних та функціональних менеджерів. Технічне забезпечення менеджменту персоналу: прості пристрої та знаряддя праці; організаційна техніка; обчислювальні машини; засоби копіювання та розмноження документів; засоби обробки документів; засоби зберігання, пошуку і транспортування документів; засоби управління зв’язку – це пристрої для передачі та прийняття інформації. Фінансове забезпечення менеджменту персоналу. Внутрішні та зовнішні витрати.
Тема 6. Кадрове планування в організації
Сутність, цілі і завдання планування персоналу. Основні види планування: довгострокові і поточні. Схема планування потреби в персоналі. Планування чисельності персоналу по категоріях: основна та додаткова потреби у персоналі. Якісний і кількісний склад персоналу. Обчислення потреб. Методи обчислення кількісної потреби у персоналі. Планування і аналіз показників праці, витрат на персонал. Система показників праці: норма організації, загальноекономічні показники, кадрові показники, витрати на персонал, умови праці. Спільна характеристика показників. Методи планування продуктивності праці. Тема 7. Форми і методи комплектування організації персоналом
Організація та джерела залучення персоналу. Методи підбору персоналу, їх характеристика. Аналіз внутрішніх та зовнішніх джерел майбутніх потреб у персоналі. Особливості закордонного досвіду планування потреб в персоналі. Форми та методи комплектування організації персоналом. Управління мобільністю кадрів. Аналіз потреб та оцінка плану розвитку персоналу. Ротація кадрів як форма руху і підвищення кваліфікації працівників. Переведення та переміщення на іншу посаду, роботу. Добір працівників згідно з функціональним запитом діяльності організації, відповідно до критеріїв функціональної діяльності, рівня професіоналізму працівників, визначення посади (функціонального місця працівника в системі діяльності організації), оформлення найму на роботу. Технологія найму, добору, прийому і розстановки кадрів. Ділова оцінка персоналу. Сутність контрактної системи найму. Порядок найму і звільнення працівників. Використання персоналу. Оптимізація чисельності персоналу. Кадровий аудит. Основні кадрові процеси і напрями аудиту. Тема 8. Професійний розвиток і навчання персоналу Суть професійного розвитку персоналу та завдання управління ним. Організація системи професійного навчання персоналу. Методи й форми професійного навчання. Підвищення кваліфікації кадрів (персоналу). Професійне навчання в зарубіжних фірмах. Організація системи навчання персоналу. Інвестування в людину та його ефективність. Програми підготовки персоналу. Професійна підготовка, підвищеня кваліфікації, перепідготовка. Післядипломна та додаткова освіта. Стажування. Аналіз системи багаторівневої освіти та перспектив професійного росту в Україні. Виникнення й зміст концепції неперервної освіти. Неперервне навчання управлінських працівників і спеціалістів. Неперервна освіта робітників. Організація і методологічне забезпечення системи неперервного навчання кадрів. Методика обчислення витрат на підвищення кваліфікації. Організація внутрішньофірмового навчання. Самоосвіта, саморозвиток, самовдосконалення.
|