Перехід до нової економічної політики
- Поліпшення становища - Максимальне зростання робітників і селян; продуктивних сил; - Прагнення більшовиків зміцнити свою владу; - Продрозкладка продподаток; - Свобода торгівлі, у тому числі хлібом, та інші реформи Головними механізмами НЕП (у) були: * денаціоналізація частинни промислових підприємств, насамперед дрібних і середніх; * допуск приватного капіталу; * заохочення іноземних концесій; * зміна продрозкладки продовольчим податком; * відмова від натуралізації господарських відносин і запровадження вільної торгівлі; * відмова відмова від нормалізація фінансової системи (відновлено грошовий обіг, кредитні установи; зупинка інфляції).
Оцінка НЕПу: - Ленін В.І. «Відродження торгівлі та кооперації»; - Троцький Л.Д. «Кооперація у підпорядкуванні держави» - Бухарін М.І, Пятаков В.Ф. «Немає об’єктивних передумов, неможливо побудувати нове суспільство без військової дисципліні».
РИСИ НОВОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ
Фінансова реформа часів неп (у). В основі реформи лежала ідея паралельних грошей - старих “совзнаків” і твердих золотих червонців (співвідношення обміну — 1 червонець на 60 тис. “совзнаків”). Але червонець повністю витіснив “совзнаки”. У 1924 р. були випущені паперові гроші. Стабільні фінанси дали можливість СРСР помітно збільшити зовнішньоторгівельний оборот. СРСР був главним експортером зерна, масла, олії, льону та ін. с/г продуктів в Європу. Реформа управління розділила партійну, державну і господарську влади в країні. Були визначені нові структури і статут державних промислових підприємств (трести) і державної торгівлі (синдикати). Вони мали велику самостійність. Заборонялось втручатись у їх діяльність. Регулював усе ринок. Виникли гігантські обєднання в Україні, “Південьсталь”, “Донвугілля” та ін. Було ліквідовано безробіття. Але НЕП не влаштовував працівників партійного апарату. Адже в результаті розподілу влади партапарат був позбавлений можливості впливати на ринкову економіку НЕПу.
|