Суб’єктивна сторона злочину. Суб’єкт злочину. Стадії злочину. Співучасть у злочині. Множинність злочинів.
Тема 6. Суб’єктивна сторона злочину Поняття суб’єктивної сторони складу злочину та її значення. Ознаки суб’єктивної сторони: обов’язкові і факультативні. Поняття вини та її значення для кримінальної відповідальності. Форми вини в кримінальному праві України, їх значення для кваліфікації злочину і призначення покарання. Умисна форма вини, необережна форма вини, змішана (подвійна, складна) форма вини. Умисел і його види. Поняття прямого і непрямого умислу, їх інтелектуальні і вольові моменти (ознаки). Відмінність прямого умислу від непрямого. Види умислу в залежності від моменту виникнення: раптовий, заздалегідь сформований; в залежності від ступеня передбачення наслідків: визначений, невизначений, альтернативний. Умисел в злочинах з формальним складом. Спеціальні види умислу, їх характеристика і значення. Мотив і мета як факультативні ознаки суб’єктивної сторони складу злочину. Значення мотиву і мети для кваліфікації злочину як: - конститутивних (конструктивних) ознак складу злочину; - кваліфікуючих ознак; - обставин, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність при призначенні покарання. Поняття необережної форми вини та її ознаки. Необережність та її види. Значення боротьби з необережними злочинами. Злочинна самовпевненість та її інтелектуальний і вольовий моменти (ознаки). Відмежування злочинної самовпевненості від непрямого умислу. 3лочинна недбалість, її об'єктивний і суб’єктивний критерії. Їх значення. Випадок (казус) як невинне заподіяння суспільно небезпечних наслідків, його відмінність від злочинної недбалості. Подвійна, складна (змішана) форма вини і її значення для кваліфікації злочину. Поняття та види помилок в кримінальному праві. Юридична помилка, її види і вплив на кримінальну відповідальність. Фактична помилка, її види і вплив на вирішення питання про кримінальну відповідальність. Помилка в: - об`єкті злочину; - предметі злочину; - потерпілому; - злочинності чи незлочинності діяння; - причинному зв`язку та в наслідках злочину. Випадки, які приєднуються до помилок і помилка щодо особи; відхилення дії чи удару.
Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про суб’єктивну сторону складу злочину. Ключові слова та поняття: “суб’єктивна сторона злочину”, “вина”, “мотив”, “мета”, “емоційний стан”, “умисел”, “необережність”, “казус”, “змішана форма вини”, “юридична помилка”, “інтелектуальний момент”, “вольовий момент”. Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми про поняття, ознаки і значення суб’єктивної сторони злочину, вину: поняття, зміст, її форми та значення, про умисну форму вини: поняття, зміст і види умислу, про мотив і мету (ціль) вчинення злочину: їх поняття і види та значення для кримінальної відповідальності, про необережну форма вини, про казус в кримінальному праві та його відмінність від злочинної недбалості, про змішану (подвійну, складну) форму вини, про помилку в кримінальному праві, її поняття, види і значення для кримінальної відповідальності. Тема 7. Особа, яка підлягає кримінальній відповідальності (суб'єкт злочину) Поняття суб'єкту злочину в законі про кримінальну відповідальність. Обов'язкові та факультативні ознаки суб’єкту злочину. Загальний і спеціальний суб'єкт злочину в кримінальному праві. Ознаки та види спеціального суб'єкту, його значення для кваліфікації злочину. Суб’єкт злочину та особа злочинця. Суб`єкт злочину та його тлумачення в кримінальному праві та процесі, кримінології. Їх відмінності. Проблема визнання юридичних осіб суб'єктами окремих злочинів. Загальний та понижений вік кримінальної відповідальності. Особливості визначення віку кримінальної відповідальності за відсутністю офіційних даних, що його підтверджують; критерії встановлення в законі пониженого віку кримінальної відповідальності. Злочини, за вчинення яких в кримінальному законі встановлено понижений вік відповідальності (ст.22 КК). Осудність як обов’язкова ознака суб'єкту злочину. Поняття осудності та її значення. Форма неосудності та її види. Форми неосудності за чинним КК України. Поняття неосудності у кримінальному праві України. Критерії неосудності: медичний (біологічний) і юридичний (психологічний). Ознаки медичного критерію неосудності: хронічна душевна хвороба, тимчасовий розлад душевної діяльності, слабоумство, інший хворобливий стан психіки (розлад психіки). Значення медичного критерію для визнання особи неосудною. Ознаки юридичного критерію неосудності. Характеристика інтелектуальної та вольової ознак юридичного критерію неосудності та їх співвідношення. Значення юридичного критерію неосудності. Співвідношення юридичного та медичного критеріїв неосудності. Наслідки визнання особи неосудною. Обмежена осудність в кримінальному праві, її поняття та ознаки. Вплив визнання особи обмежено осудною на призначення покарання і застосування примусових заходів медичного характеру. Відповідальність за злочини, вчинені у стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин. Її обгрунтування в кримінальному законі України.
Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про ознаки суб’єкта злочину. Ключові слова та поняття: “суб’єкт злочину”, “осудність”, “неосудність”, “обмежена осудність”, “вік кримінальної відповідальності”, “спеціальний суб’єкт”, “фізична особа”, “юридична особа”. Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми про поняття суб’єкта злочину, його ознаки та види, про осудність як необхідну умову кримінальної відповідальності, про неосудність та її критерії, про застосування до неосудних осіб примусових заходів медичного характеру, про вік кримінальної відповідальності., про відповідальність неповнолітніх, про обмежену осудність, про кримінальну відповідальність за злочини, вчинені у стані сп’яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів та інших одурманюючих речовин.
Тема 8. Стадії злочину Поняття і види стадій вчинення злочину за чинним кримінальним законодавством. Готування до злочину, його поняття, об'єктивні і суб'єктивні ознаки. Види підготовчих дій. Підшукування або пристосування засобів чи знарядь, підшукування співучасників або змовлення на вчинення злочину, усунення перешкод, а також інше умисне створення умов для вчинення злочину. Відмежування готування до злочину від виявлення наміру. “Голий умисел” та його правові наслідки. Відповідальність за готування до злочину за КК України. Правові наслідки готування до злочину невеликої тяжкості. Замах на злочин, його поняття, об'єктивні та суб'єктивні ознаки. Види замаху на злочин: закінчений та незакінчений; замах на непридатний об'єкт та замах з непридатними засобами. Значення такого розподілу. Відмежування замаху від готування до злочину. Закінчений та незакінчений злочин. Поняття закінченого злочину. Момент закінчення злочину у складах з матеріальним, формальним та усіченим складом. Підстава кримінальної відповідальності за готування та замах на злочин. Кваліфікація готування та замаху на злочин. Обставини, які належить враховувати при призначенні покарання за готування та замах на злочин. Добровільна відмова при незакінченому злочині та добровільна відмова від доведення злочину до кінця, її поняття та ознаки. Стадії вчинення злочину, на яких можлива добровільна відмова. Підстави усунення кримінальної відповідальності за добровільну відмову від доведення злочину до кінця. Наслідки добровільної відмови від доведення злочину до кінця та їх значення. Дійове каяття у здійсненні злочину. Відмінність дійового каяття від добровільної відмови від доведення злочину до кінця.
Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про стадії вчинення умисного злочину. Ключові слова та поняття: “стадії злочину”, “попередня злочинна діяльність”, “готування до злочину”, “замах на злочин”, “незакінчений злочин”, “закінчений злочин”, “добровільна відмова”, “замах на непридатний об’єкт ”, “момент закінчення злочину”. Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми про поняття і види стадій, закінчений злочин., незакінчений злочин і його види, про готування до злочину та його відмінність від виявлення умислу, про замах на злочин та його види, про добровільну відмову від вчинення злочину та її відмінність від діяльного каяття.
Тема 9. Співучасть у злочині Поняття і значення співучасті у злочині і її об’єктивні та суб'єктивні ознаки. Умисна спільна участь декількох суб'єктів злочину у вчиненні умисного злочину. 3міст цієї ознаки. Суб’єктивні ознаки співучасті. Спільність умислу співучасників. Особливості інтелектуального моменту умислу співучасників. Питання про можливість одностороннього суб'єктивного зв'язку між співучасниками. Вольовий момент умислу співучасників. Питання про можливість співучасті в злочинах, які вчинені з необережності. Відокремлення співучасті від "необережного заподіяння". Значення мотиву та мети при вчиненні злочину у співучасті. Види співучасників та їх визначення в КК. Виконавець та співвиконавець злочину. Організатор злочину. Підбурювач до злочину. Способи підбурювання. Об’єктивні та суб’єктивні ознаки підбурювання. Пособник злочину. Види пособництва. Об’єктивні та суб’єктивні ознаки пособництва. Відокремлення пособництва від підбурювання. Підстави та межі відповідальності співучасників. Залежність відповідальності співучасників від дій виконавця. Відповідальність організаторів та учасників організованої групи і злочинної організації. Форми співучасті. Питання про форми співучасті в науці кримінального права. Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією. Відповідальність та кваліфікація дій співучасників при різних формах співучасті. Призначення покарання співучасникам. Спеціальні питання відповідальності співучасників. Опосередковане виконання. Співучасть у злочині зі спеціальним суб’єктом. Співучасть у при провокації злочину. Ексцес виконавця. Види ексцесу виконавця: кількісний та якісний. Кваліфікація дій співучасників при ексцесі. Невдале підбурювання та пособництво. Добровільна відмова співучасників. Добровільна відмова виконавця. Відповідальність інших співучасників при добровільній відмові виконавця. Особливості добровільної відмови підмовника та пособника. Поняття причетності до злочину. Види причетності: переховування, неповідомлення, потурання. Відповідальність за причетність до злочину.
Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про співучасть у злочині, кваліфікацію діяння співучасників в умисному злочині. Ключові слова та поняття: “ співучасть”, “види співучасників”, “форми співучасті”, “група осіб”, “попередня змова”, “організована група”, “злочинна організація”, “виконавець”, “організатор”, “підбурювач”, “пособник”, “добровільна відмова”, “причетність до злочину”, “ексцес виконавця”. Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми про поняття співучасті у злочині, її об’єктивні та суб’єктивні ознаки, види співучасників та їх характеристика, форми співучасті, підстави та межі відповідальності співучасників злочину, спеціальні питання відповідальності за співучасть, співучасть у злочині зі спеціальним суб’єктом, поняття і види ексцесу виконавця, відповідальність інших співучасників при ексцесі виконавця, поняття і види причетності до злочину та її правові наслідки, добровільну відмову при співучасті та її особливість щодо конкретного виду співучасника про відповідальність за невдале підбурювання та пособництво.
|