Морфологічні особливості кавуна
Кавуни належать до виду Citrullus vulgaris Schrad. Коренева система кавунів добре розвинена. Головний корінь у столових кавунів проникає в ґрунт на глибину 1 — 1,2 м, тому він не має великого значення в забезпеченні рослин вологою. Бічні розгалуження відходять від головного кореня майже горизонтально, розміщуючись здебільшого в орному горизонті на глибині 20 — 30 см та досягаючи в довжину 4 —5 м й охоплюючи площу ґрунту до 10 м2. Коренева система однієї рослини столових кавунів з усіма розгалуженнями охоплює до 7— 10 м3 ґрунту, а в кормових кавунів — ще більше. Загальна довжина коренів може досягати 57 м. На легких грунтах коренева, система більша, ніж на важких. Стебло кавуна повзуче, трав'янисте, опушене, довжина—1,2—2 м і більше. Листки розміщені на стеблі почергово, сірувато-зелені, черешкові з розсіченою глибоко вирізаною листковою пластинкою. З пазух листків відростають 2—4-роздільних вусики, а також квітки. За будовою квітки бувають роздільностатеві і двостатеві (гермафродитні). Віночок квіток правильний, жовтий, п'ятипелюстковий. Чоловічі квітки утворюються раніше за жіночі. У жіночих квіток зав'язь нижня, округла, опушена з трироздільним рильцем. У більшості сортів жіночі квітки мають добре розвинені тичинки і пиляки. Мал. 5. Основні форми листкових пластинок у кавуна: а - з вузькими частками; б - з широкими частками; в - гострокінцева; г — цілокрая.
Плід у кавунів — несправжня ягода, велика, багатонасінна, округла, еліптична чи приплюснута(мал. 6.). Залежно від сорту забарвлення поверхні плодів від ясно-зеленого до чорно-зеленого із смугами або одноколірне. М'якуш плода утворюється із сильно розрослих плодолистиків. Плід кавуна має 3—5 насінних гнізд. Насіння овальне або широкоовальне, плоске, різного забарвлення. Маса 1000 насінин — 80—150 г.
Мал.6. Форми плодів кавуна: 1 — сплюснута; 2 — куляста; 3 — яйцеподібна; 4 — грушоподібна; 5 — тупоеліптична; 6 — еліптична; 7 — циліндрична
|