Листкова капуста
Листкова капуста (Brassica subspontanea Lizg.) — дворічна рослина. Вона представлена двома підвидами: 1) ssp. planifolia Lizg.— плосколистий і 2) ssp. crispifo-lia Lizg.— кучеряволистий. На першому році життя утворює стебло (розгалужене або не розгалужене) циліндричної форми висотою 10—100 см. Листки ліропо-дібноперисті чи ліроподібні, частіше довгочерешкові, рідко суцільні і сидячі. Краї пластинки — від лопатевих до багаторазово-городчастих і зубчастонадрізаних. Поверхня і край листків — від гладеньких до дуже кучерявих. Забарвлення листків — ясно-зелене, зелене, жовто-зелене, сизо-зелене. Восковий наліт — від незначного до середнього. На другому році життя рослини утворюють квітконосні стебла, квітки і насіння. Висота насінного куща — 80—160 см. Квітки середнього і великого розміру, жовті і білі. Довжина стручків — 4,6—9,2 см, вони плоско- і плоскуватоциліндричні з укороченим носиком (0,3— 1,2 см). Листкова капуста морозостійка, більш посухостійка, ніж інші види, стійка проти шкідників.
Капуста китайська і пекінська Пекінська капуста (Brassica pekinensis Rupr.) — однорічна рослина. Нижні листки зібрані в густу розетку діаметром 30—50 см. Листки сидячі, за формою широко-зворотно-яйцеподібні, довжиною 30—60 см, спрямовані догори. Край листкової пластинки городчастий або зубчастонадрізаний, хвилястий або кучерявий. Черешки плоскі, шириною 3—6 см, білі, добре помітні. Поверхня пластинки листків зморшкувата, здута, ясно-зелена, зелена, темно-зелеиа, трохи блискуча або із слабким восковим нальотом. Здебільшого трапляються форми, які утворюють тільки розетку. Деякі форми пекінської капусти утворюють головки. За формою головки від коротко-овальних до видовжено-валькуватих, відкритих зверху або закритих. Якщо розетки чи головки не зрізати на продукт, то пізніше розростається центральний пагін з численними бічними гілочками. Стеблові листки на насіннику стеблооб’ємні, ланцетно-лінійної форми. Суцвіття у капусти — щиток. Квітки жовті, середніх розмірів |(1,2—1,7 см). Плід — плескуватий стручок. Довжина стручка — 4—7 см, він має носик довжиною 1,1—2,2 см. Капуста китайська (Brassica chinensis L.) — одно- ідворічна рослина. На відміну від пекінської діаметр її становить 20—40 см. Листки гладенькі на сильно опуклих з нижнього боку, тонких або дуже товстих черешках, без облямівки. Листкова пластинка округла чи зворотно-яйцеподібна, з майже цілими краями, форма — від гладенької до пухирчастої, колір — від сірувато-зеленого до синьо-зеленого. Головки не утворюються. Китайська капуста — більш морозостійка, ніж пекінська, і більш стійка проти хвороб. її вирощують тільки у відкритому грунті.
Таблиця 1 Морфологічні особливості різних видів капусти
Питання для самоперевірки 1.Ознаки будови стебла та листків капусти білоголової. 2. Які форми качана капусти білоголової Ви знаєте. 3. З яких вегетативних органів утворені продуктивні органи видів капуст. 4. Особливості біології китайської капусти . Література
1. ЛихацькийВ.І., Бургарт Ю.Є. – Овочівництво.-практикум.-К.: Вища школа,1994.-352с. 2. Барабаш О.Ю, Технологія вирощування овочів і плодів/ За ред. Акад.. УААН Барабаша О.Ю. К.: Вища школа, 2004.-240с.
Лабораторна робота № 3 Тема: Плодові групи пасльонових Мета: Вивчити морфологічні особливості помідорів, перцю, баклажанів. 1. Морфологічні та біологічні особливості помідорів. 2.Морфологічні особливості перцю. 3.Морфологічні особливості баклажанів.
|