ВИРОЩУВАННЯ РЕМОНТНОГО МОЛОДНЯКУ
Запитання колоквіуму: 1. Від чого залежить розмір заміни і поповнення основного стада свиней 2. Що є метою вирощування ремонтного молодняку? 3. Вимоги до відбору ремонтних кнурців та свинок 4. Контроль за ростом та розвитком ремонтного молодняку 5. Вимоги до племінних свиней, що завозяться у господарство 6. Нумерація племінного молодняку свиней 7. Присвоєння гніздового і заводського номера 8. Нумерація татуюванням 9. Нумерація вищипами 10. Мічення бірками 11. Мічення холодом 12. Утримання ремонтного молодняку 13. Годівля ремонтного молодняку 14. Ефективність використання комбінованого силосу для годівлі ремонтного молодняку 15. Параметри мікроклімату у приміщенні для утримання ремонтного молодняку 16. Взаємозв’язок інтенсивності вирощування ремонтних свинок і її репродуктивними якостями 17. Інтенсивність росту ремонтного молодняку свиней і прогноз живої маси при відгодівлі 18. Відбір ремонтних свинок з урахуванням плану селекційно-племінної роботи господарства
Словник ключових слів
Основні кнури і свиноматки – дорослі тварини племінного стада, яких використовують з метою одержання племінного молодняку та поголів’я для відгодівлі. Перевіряємі кнури – кнури від першого парування до закінчення їх оцінки за масою потомства на час відлучення, після чого переводять в основні або вибраковують. Перевіряємі свиноматки – свиноматки від установлення першої поросності до відлучення приплоду, після чого переводять в основні або вибраковують. Племінний молодняк – чистопородні або помісні свинки і кнурці від народження до першого парування (осіменіння), що походять від племінних тварин із відомим походженням і призначенні для відтворення стада. Ремонтні свинки – свинки від відбору (або придбання) на вирощування до встановлення першої поросності, призначенні для заміни вибракуваних свиноматок, а також для розширення основного стада. Аутбридинг – неспоріднене розведення, коли батьки не мають спільних предків. Інбридинг – споріднене розведення, коли батьки є родичами між собою. Тварини-аналоги – тварини, які мають спільне походження, близькі показники живої маси, лінійних промірів. Аналоги підбираються для формування контрольної і дослідних груп. Крос – комплект ліній для схрещування (використовують у птахівництві та свинарстві). Батьківські лінії – селекціонуються за енергією росту, оплатою корму та м’ясними якостями. Материнські лінії – селекціонуються за багатоплідністю, тривалістю відтворного циклу, збереженістю поросят. Добір – залишення на плем’я, для отримання кращих особин. Відбір – це цілеспрямований метод генетичного поліпшення тварин шляхом одержання потомства від найбільш господарсько-цінних особин. Підбір – складання родинних пар для отримання потомства бажаного типу та рівня продуктивності. Тому відбір – це аналіз стада, а підбір – це синтез кращих генотипів, формування тварин бажаного типу.
Самоперевірка 1. За наявністю яких вад екстер’єру свиней вибраковують із стада: А. Рідка щетина Б. Недостатньо виражені ознаки породи В. Сосків менше 14 Г. Мопсовидність Д. Неправильний прикус Е. Сосків менше 12 М. Короткий тулуб Є. Криворилість Ж. Вузько поставлені очі З. Кратерні соски І. Грубі лопатки Ї. Слабі кінцівки Й. Недостатньо широка холка К. Різкий перехват за лопатками Л. Іксоподібність передніх кінцівок 2. Зазначте вимоги за якими відбирають ремонтний молодняк:
3. Зазначте вимоги, які ставляться до ремонтного молодняку протягом вирощування:
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ПІДГОТОВКИ: Основна – 1. Вирощування ремонтного молодняку сільськогосподарських тварин / Ібатулін І.І., Сривов А.І., Цицюрський Л.М. та ін. – К.: Урожай, 1993. – 248 с. 2. Герасимов В.І. та інші Практикум із свинарства і технології виробництва свинини. – К.: Урожай, 1995. – 174 с. 3. Герасимов В.І., та ін. Свинарство і технологія виробництва свинини. – К.: Урожай, 1996. – 348 с. 4. Мысик А.Т., Нетеса А.И. Свиноводство. – М.: Колос, 1984. – 448с 5. Степанов В.И., Михайлов Н.В. Свиноводство и технология производства свинины. – М.: Агропромиздат, 1991. – 333 с.
|