ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Тема 1. Науково-методологічні засади ядерного права України (6 год.) · Об’єктивні передумови формування ядерного права України. · Предмет, об’єкти та методи ядерного права України. · Принципи та функції ядерного права України. · Ядерне право України як навчальна дисципліна, галузь права і науки. · Співвідношення ядерного права України з іншими галузями права.
Тема 2. Джерела ядерного права України(6 год.) · Об’єктивні передумови формування джерел ядерного права України. · Поняття та особливості джерел ядерного права України. · Міжнародні договори України в системі джерел ядерного права. · Закони в системі джерел ядерного права України. · Підзаконні акти як джерела ядерного права України.
Тема 3. Ядерні правовідносини (3 год.) · Поняття і особливості ядерних правовідносин. · Суб’єкти і об’єкти ядерних правовідносин. · Зміст ядерних правовідносин. · Підстави виникнення, зміни та припинення ядерних правовідносин.
Тема 4. Система ядерного права України(3 год.) · Поняття системи ядерного права України. · Загальна, особлива і спеціальна частини ядерного права України. · Основні інститути загальної частини ядерного права України. · Структура особливої частини ядерного права України. · Спеціальна частина ядерного права.
Тема 5. Правові засади управління у сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки (10 год.) · Поняття, ознаки і зміст управління в сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки. · Система органів державного управління в сфері використання ядерної енергії, джерел іонізуючою випромінювання та забезпечення радіоекологічної безпеки. · Функції державного управління у сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки: · Участь громадськості у вирішенні питань, пов’язаних з використанням ядерної енергії та забезпеченням радіоекологічної безпеки.
Тема 6. Державне регулювання безпеки використання ядерної енергії (8 год.) · Поняття державного регулювання безпеки використання ядерної енергії. · Органи державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки та їх компетенція. · Функції органів державного регулювання безпеки використання ядерної енергії: нормування, ліцензування діяльності в сфері використання ядерної енергії та державний нагляд за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки.
Тема 7. Правовий статус юридичних та фізичних осіб, що здійснюють діяльність у сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки (6 год.) · Права і обов’язки заявника, що подає документи до органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки на право здійснення певного виду діяльності. · Правовий статус ліцензіата, що має дозвіл на здійснення певного виду діяльності у сфері використання ядерної енергії, джерел іонізуючою випромінювання, поводження з радіоактивними відходами тощо. · Експлуатуюча організація в сфері використання ядерної енергії за законодавством України. · Права і обов’язки постачальника, який виконує функції, пов’язані з проектуванням, виробництвом, постачанням, будівництвом або наданням інших послуг у сфері використання ядерної енергії.
Тема 8. Право громадян на радіоекологічну безпеку(6 год.) · Конституційні засади права громадян на радіоекологічну безпеку. · Законодавство у галузі забезпечення радіоекологічної безпеки. · Поняття права громадян на радіоекологічну безпеку. · Право громадян на радіоекологічну безпеку в системі екологічних прав громадян.
Тема 9. Юридична відповідальність як засіб реалізації ядерного права (5 год.) · Поняття ядерного правопорушення як підстави юридичної відповідальності в сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки. · Поняття і зміст юридичної відповідальності у сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки в Україні. · Мета, завдання та види юридичної відповідальності в сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки в Україні. · Особливості окремих видів юридичної відповідальності у сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіоекологічної безпеки в Україні.
Тема 10. Правове регулювання розміщення, будівництва, введення в експлуатацію, експлуатації і зняття з експлуатації ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами (6 год.) · Порядок прийняття рішень щодо розміщення ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними матеріалами. · Прийняття в експлуатацію та експлуатація ядерної установки чи об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами. · Державна експертиза ядерної та радіаційної безпеки. · Ліцензування будівництва ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами.
Тема 11. Правовий режим територій у місцях розташування ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами (6 год.) · Порядок визначення та поняття особливого режиму території у місцях розташування ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами. · Обмеження прав осіб, що перебувають на території ядерної установки. · Громадські заходи на території ядерної установки або об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами. · Соціально-екологічні умови проживання та праці громадян у місцях розміщення підприємства по видобуванню уранових руд, ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами.
Тема 12. Правове регулювання поводження з радіоактивними відходами(8 год.) · Значення нормативно-правового регулювання в галузі поводження з радіоактивними відходами в системі ядерного законодавства України. · Система органів державної влади у сфері поводження з радіоактивними відходами. · Державне регулювання безпеки у сфері поводження з радіоактивними відходами. · Порядок поводження з радіоактивними відходами: зберігання та захоронення радіоактивних відходів; забезпечення фізичного захисту при поводженні з радіоактивними відходами; перевезення радіоактивних відходів; експлуатація сховищ радіоактивних відходів; закриття (консервація) сховищ радіоактивних відходів. · Юридична відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері поводження з радіоактивними відходами.
Тема 13. Правовідносини в сфері фізичного захисту ядерних матеріалів, ядерних установок, інших джерел іонізуючого випромінювання та його завдання(6 год.) · Законодавство, що регулює правовідносини у сфері фізичного захисту ядерних матеріалів, ядерних установок, інших джерел іонізуючою випромінювання та його завдання. · Повноваження органів державної виконавчої влади у сфері фізичного захисту ядерних матеріалів, ядерник установок, інших джерел іонізуючою випромінювання. · Основні вимоги щодо державного регулювання фізичного захисту ядерних матеріалів, ядерних установок, інших джерел іонізуючою випромінювання. · Обмеження прав юридичних та фізичних осіб в сфері фізичного захисту ядерних матеріалів, ядерних установок, інших джерел іонізуючого випромінювання з метою забезпечення радіоекологічної безпеки. · Юридична відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері фізичного захисту ядерних матеріалів, ядерних установок, інших джерел іонізуючого випромінювання.
Тема 14. Правове регулювання щодо запобігання використанню ядерних матеріалів, обладнання та технологій у воєнних цілях (6 год.) · Правовий статус України як без’ядерної держави. · Державна система гарантій щодо запобігання використанню ядерних матеріалів, обладнання та технологій у воєнних цілях. · Державна система обліку та контролю за експортом, імпортом і транзитом матеріалів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї. · Передача відповідальності за ядерний матеріал, який підлягає гарантіям або такий, що повинен підлягати гарантіям, щодо запобігання його використання у воєнних цілях. · Юридична відповідальність за порушення вимог законодавства щодо запобігання використанню ядерних матеріалів, обладнання та технологій у воєнних цілях.
|