Лекція 1. Правове регулювання відносин, пов’язаних з використанням
ядерних джерел енергії (ЯДЕ) в космічному просторі(2 год.) 1. Доцільність спеціального національного і міжнародно-правового регулювання використання ЯДЕ в космосі. 2. Забезпечення безпеки при використанні ЯДЕ в космосі. 3. Допомога в ліквідації наслідків аварій космічних об’єктів з ЯДЕ на борту. 4. Проблеми юридичної відповідальності в зв’язку з використанням ЯДЕ в космосі.
Завдання для самостійної роботи (2 год.) 1. Розкрити суть спеціального національного і міжнародно-правового регулювання використання ЯДЕ в космосі. 2. Розглянути процедуру оповіщення про використання ЯДЕ в космосі. 3. Проаналізувати вітчизняне законодавство щодо обмеження доз радіоактивного опромінення при використанні ЯДЕ в космосі. 4. Охарактеризувати проблеми юридичної відповідальності у зв’язку з використанням ЯДЕ в космосі.
Рекомендована література: Основні джерела: 2, 3, 8, 37, 39, 41, 44, 45, 46. Додаткові джерела: 37, 51, 73, 74. Нормативно-правові акти: 1-159.1-6, 15, 18, 19.
Тема 16. Правове регулювання перевезення радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання(5 год.) Лекція 1. Правове регулювання перевезення радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання(1 год.) 1. Правове регулювання транспортування радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання в Україні. 2. Міжнародні транспортні конвенції в галузі здійснення перевезень радіоактивних матеріалів. 3. Правові засади організації перевезення радіоактивних матеріалів та ДІВ. 4. Проблеми удосконалення законодавства України в сфері перевезень радіоактивних матеріалів.
Практичне заняття 1. Правове регулювання перевезення радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання(2 год.) 1. Правові засади транспортування радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання в Україні. 2. Міжнародні нормативно-правові акти в сфері перевезень радіоактивних матеріалів. 3. Порядок організації перевезення радіоактивних матеріалів та ДІВ. 4. Проблеми удосконалення законодавства України в сфері перевезень радіоактивних матеріалів.
Завдання для самостійної роботи (2 год.) 1. Розкрити проблеми правового регулювання транспортування радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання в Україні. 2. Проаналізувати правила МАГАТЕ щодо безпечного транспортування радіоактивних матеріалів. 3. Охарактеризувати правові проблеми міжнародних транспортних перевезень радіоактивних матеріалів. 4. Розглянути напрями удосконалення законодавства України в сфері перевезень радіоактивних матеріалів.
Рекомендована література: Основні джерела: 2,3, 8, 20, 45, 46, 48, 61. Додаткові джерела: 14, 28, 37, 51, 60. Нормативно-правові акти: 1-159.15, 18, 19, 30, 60, 62, 82, 83, 87.
Тема 17. Правове регулювання експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання, спеціальних неядерних матеріалів та послуг у сфері використання ядерної енергії (3 год.) Лекція 1. Правове регулювання експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання, спеціальних неядерних матеріалів та послуг у сфері використання ядерної енергії(1 год.) 1. Правові принципи здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання, спеціальних неядерних матеріалів та послуг. 2. Правове регулювання здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, спеціальних неядерних матеріалів та послуг. 3. Законодавчо визначені умови здійснення експорту та імпорту джерел іонізуючого випромінювання. 4. Міжнародно-правові проблеми в зазначеній сфері.
Завдання для самостійної роботи (2 год.) 1. Розкрити порядок здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання, спеціальних неядерних матеріалів та послуг. 2. Виявити проблеми правового регулювання здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, спеціальних неядерних матеріалів та послуг. 3. Охарактеризувати міжнародно-правові проблеми здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, спеціальних неядерних матеріалів та послуг.
Рекомендована література: Основні джерела: 2,3, 8, 37-41, 45, 46. Додаткові джерела: 11, 13, 14, 20, 28, 37, 51, 60. Нормативно-правові акти: 1-159.2-6, 15, 18, 19, 63-66.
Тема 18. Міжнародні організації в галузі мирного використання ядерної енергії (5 год.) Лекція 1. Міжнародні організації в галузі мирного використання ядерної енергії (1 год.) 1. Загальна характеристика міжнародних організацій в галузі мирного використання ядерної енергії. 2. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). 3. Європейське співтовариство з атомної енергії (Євроатом). 4. Регламентуючі функції міжнародних організацій в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.
Практичне заняття 1. Міжнародні організації в галузі мирного використання ядерної енергії (2 год.) 1. Роль міжнародних організацій в сфері мирного використання ядерної енергії. 2. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). 3. Європейське співтовариство з атомної енергії (Євроатом). 4. Регламентуючі функції міжнародних організацій в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.
Завдання для самостійної роботи (2 год.) 1. Розкрити діяльність спеціалізованих міжнародних організацій в галузі мирного використання ядерної енергії. 2. Визначити юридичну силу нормативних документів міжнародних організацій в галузі мирного використання ядерної енергії. 3. Охарактеризувати діяльність Міжнародної комісії з радіологічного захисту(МКРЗ). 4. Розглянути систему документів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
Рекомендована література: Основні джерела: 2, 3, 8, 11, 22, 42-44, 52-55, 62, 63. Додаткові джерела: 4, 22, 31. 36, 37,45, 46, 47, 49. Нормативно-правові акти: 1-159.15, 140-159.
Тема 19. Міжнародно-правове співробітництво в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки (4 год.) Лекція 1. Міжнародно-правове співробітництво в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки(1 год.) 1. Причини і фактори міжнародно-правового регулювання співробітництва держав в галузі використання ядерної енергії. 2. Загальна характеристика і основні напрями міжнародного співробітництва в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. 3. Міжнародне співробітництво по забезпеченню безпечної експлуатації АЕС і наданню взаємодопомоги на випадок надзвичайної події (ядерної аварії). 4. Міжнародно-правове регулювання відносин, пов’язаних з обміном інформацією і проведенням досліджень та розробок в сфері забезпечення радіоекологічної безпеки.
Практичне заняття 1. Міжнародно-правове співробітництво в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки(1 год.) 1. Передумови міжнародно-правового регулювання співробітництва держав в галузі використання ядерної енергії. 2. Основні напрями міжнародного співробітництва в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. 3. Міжнародне співробітництво по наданню взаємодопомоги на випадок ядерної аварії. 4. Міжнародно-правові проблеми регулювання відносин, пов’язаних з обміном інформацією і проведенням досліджень та розробок в сфері забезпечення радіоекологічної безпеки.
Завдання для самостійної роботи (2 год.) 1. Цілі і принципи міжнародного співробітництва в галузі використання ядерної енергії. 2. Розглянути етапи міжнародно-правового співробітництва держав у сфері використання ядерної енергії та забезпеченя радіоекологічної безпеки. 3. Визначити міжнародно-правові засади забезпечення безпечної експлуатації АЕС і надання взаємодопомоги на випадок надзвичайної події у сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. 4. Визначити міжнародно-правові проблеми, які пов’язані з обміном інформацією і проведенням досліджень та розробок в сфері забезпечення радіоекологічної безпеки.
Рекомендована література: Основні джерела: 2, 3, 8, 11, 22, 32, 58, 60-63. Додаткові джерела: 4, 22, 31. 36, 37,45, 46, 47, 49. Нормативно-правові акти: 1-159.1-6, 15, 132-139. Контрольні питання до змістового 2 модуля. 1. Порядок прийняття рішень щодо розміщення ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними матеріалами. 2. Прийняття в експлуатацію та експлуатація ядерної установки чи об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами. 3. Державна експертиза ядерної та радіаційної безпеки. 4. Ліцензування будівництва ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами. 5. Міжнародно-правові джерела та законодавство України про поводження з радіоактивними відходами. 6. Державне регулювання екологічної безпеки у сфері поводження з радіоактивними відходами. 7. Державне управління у сфері поводження з радіоактивними відходами. 8. Правовий режим територій, відведених під сховища радіоактивних відходів та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами. 9. Повноваження суб’єктів у сфері поводження з радіоактивними відходами. 10. Юридична відповідальність за порушення законодавства у сфері поводження з радіоактивними відходами. 11. Законодавство, що регулює правовідносини у сфері фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання. 12. Повноваження органів державної виконавчої влади у сфері фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання. 13. Обмеження прав юридичних та фізичних осіб у сфері фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання. 14. Юридична відповідальність за порушення законодавства про фізичний захист ядерних установок. ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання. 15. Правовий статус України як без’ядерної держави. 16. Державна система гарантій щодо запобігання використанню ядерних матеріалів, обладнання та технологій у воєнних цілях. 17. Державна система обліку та контролю за експортом, імпортом і транзитом матеріалів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї. 18. Передача юридичної відповідальності за ядерний матеріал, який підлягає гарантіям або такий, що повинен підлягати гарантіям, щодо запобігання його використанню у воєнних цілях. 19. Доцільність спеціального національного і міжнародно-правового регулювання використання ЯДЕ в космосі. 20. Забезпечення ядерної та радіаційної безпеки при використанні ЯДЕ в космосі. 21. Правові засади надання допомоги в ліквідації наслідків аварій космічних об’єктів з ЯДЕ на борту. 22. Проблеми юридичної відповідальності в зв’язку з використанням ЯДЕ в космосі. 23. Правові засади транспортування радіоактивних матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання в Україні. 24. Міжнародні транспортні конвенції в галузі здійснення перевезень радіоактивних матеріалів. 25. Правові засади організації перевезення радіоактивних матеріалів та ДІВ. 26. Проблеми удосконалення законодавства України в сфері перевезень радіоактивних матеріалів. 27. Правові принципи здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання, спеціальних неядерних матеріалів та послуг. 28. Правові засади здійснення експорту та імпорту ядерних установок, обладнання, технологій, ядерних матеріалів, спеціальних неядерних матеріалів та послуг. 29. Законодавчо визначені умови здійснення експорту та імпорту джерел іонізуючого випромінювання. 30. Міжнародно-правові проблеми в сфері експорту та імпорту джерел іонізуючого випромінювання. 31. Загальна характеристика міжнародних організацій в галузі мирного використання ядерної енергії. 32. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). 33. Європейське співтовариство з атомної енергії (Євроатом). 34. Регламентуючі функції міжнародних організацій в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. 35. Причини і фактори міжнародно-правового регулювання співробітництва держав в галузі використання ядерної енергії. 36. Загальна характеристика і основні напрями міжнародного співробітництва в сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. 37. Міжнародне співробітництво по забезпеченню безпечної експлуатації АЕС і наданню взаємодопомоги на випадок надзвичайної події (ядерної аварії). 38. Міжнародно-правове регулювання відносин, пов’язаних з обміном інформацією і проведенням досліджень та розробок в сфері забезпечення радіоекологічної безпеки.
|