Управління проектними ризиками
Управління ризиками є складовою частиною управління проектами. Підготовка та реалізація проектів відноситься до складних і високо ризикованих видів людської діяльності, які не завжди зводяться до окремих більш простих видів і вимагають особливих знань та навичок, які дозволяють вирішувати такі задачі, як: - визначення цілей проекту; - обґрунтування проекту; - його структурування (під цілі, під проекти, етапи); - визначення фінансових потреб та джерел фінансування; - - підбір постачальників та інших виконавців (на основі тендерів і конкурсів); - підготовка й укладання контракту; - складання кошторису і бюджету проекту; - - контроль виконання проекту та внесення корективів в план реалізації; - управління ризиками проектної діяльності. Для розробки методології управління проектними ризиками суттєво важливими є напрацювання щодо методів їх оцінки, моніторингу, інформаційного забезпечення тощо. Ця діяльність вимагає наступні етапи (рис. 6.2): 1. Виявлення ризику. 2. Оцінка ризику. 3. Вибір методів і засобів управління ризиком. 4. Попередження та контроль ризику. 5. Фінансування ризику. 6. Оцінка результатів. Перші два етапи – це аналіз ризику, який використовує методи якісного аналізу, а оцінка ризику – кількісного аналізу. Якщо говорити про вибір методів управління ризиком стосовно проектної діяльності, то тут можуть використовуватися методи: - скасування; - запобігання та контролю; - страхування; - поглинання. Найчастіше використовується метод скасування. Статистика відсіву проектів на передінвестиційному етапі засвідчує, що з причин неприйнятно великих ризиків значна кількість кредитно-фінансових установ відхиляють 9 з 10 проектів. Але потрібно мати на увазі, що мова йде не про абсолютне усунення ризику, а про умовне. Це означає, що по даному проекту рішення не приймається, а виноситься рекомендація (адресована ініціатору проекту) про його доопрацювання з метою зниження до прийнятного рівня критичних ризиків. При повторному розгляді проекту рішення може бути позитивним. Досить широко в проектній діяльності використовується і метод поглинання. Передумовою для його використання є досить широке коло його учасників. Для практичного використання методу поглинання менеджер проекту має здійснити такі дії: 1. Рівномірно розподілити ризики між учасниками проекту, оскільки поглинання ризиків одним або небагатьма учасниками може мати для них тяжкі наслідки. 2. Залучення додаткових учасників для того, щоб пом’якшити можливі наслідки реалізації ризику. Вони можуть виконувати роль софінансерів проекту, а також різного роду гарантів. 3. Чітко розподілити рішення з управлінських ризиків за класом збитків (табл. 5.2).
Рис.5.2. Алгоритм управління проектними ризиками
3. Чітко розподілити рішення з управлінських ризиків за класом збитків (табл. 5.2). Таблиця 5.2. Розподіл рішень з управління ризиком за класом збитків
Таким чином, всю діяльність з управління ризиками проекту в загальному вигляді можна поділити на наступні блоки: -управління ризиками непогашення банківського кредиту на передінвестиційній та інвестиційній фазах, що ґрунтуються на розподілі цих ризиків між банком та спонсором проекту; -управління ризиками проектної діяльності, що ґрунтується на розподілі ризиків між проектною компанією та постачальниками (інвестиційна фаза проектного циклу); -управління проектними ризиками проектної діяльності, заснованими на розповіді ризиків між проектною компанією та можливими додатковими учасниками проекту на виробничій фазі проектного циклу (компанією – оператором проекту; споживачем проектного продукту; постачальниками виробничих ресурсів); -управління усіма видами проектних ризиків, заснованих на використанні методу страхування.
|