Порядок виконання роботи. 1. Подати на установку живлення, включивши в приладовому модулі перемикач «МЕРЕЖА»
1. Подати на установку живлення, включивши в приладовому модулі перемикач «МЕРЕЖА». При цьому в модулі робочого елементу спалахує постійне підсвічування відсіку (зелене свічення), вказуючи на подачу живлення. 2. Включити в приладовому модулі перемикач «КОМПРЕСОР». При цьому відсік в модулі робочого елементу підсвічує миготливим червоним світлом, вказуючи на те, що мікрокомпресор почав прокачування капіляра з мінімально можливою витратою повітря. 3. Плавно обертаючи за годинниковою стрілкою регулятор «ВИТРАТА» встановити за показанням витратоміру вибране значення об'ємної витрати повітря Q. 4. Зняти відповідні показання з вимірника різниці тиску ΔР у кПа. Значення Q і ΔР занести в таблицю 26.1.
Таблиця 26.1
5. Повторити виміри по пп. 2-3-4 для 5 значень об'ємної витрати повітря в діапазоні від 0,1-1.0 л/хв. 6. Встановити регулятор витрати повітря на мінімум, після чого вимкнути установку тумблером "МЕРЕЖА".
Обробка результатів вимірювань
1. Для кожного режиму визначити за формулою Пуазейля коефіцієнт в’язкості повітря:
.
Знайти середнє значення коефіцієнта в’язкості. 2. За формулою обчислити середню швидкість теплового руху молекул повітря, враховуючи, що молярна маса повітря μ = 29 кг/кмоль, а універсальна газова стала R=8,31·103 Дж/(кмоль·К). 3. За формулою обчислити середню довжину вільного пробігу молекул. При цьому густину повітря знайти з таблиць для відомих значень температури й тиску в лабораторії в процесі виконання експерименту. 4. Оцінити похибку результатів вимірювань.
Контрольні запитання
1. Розкажіть про явища переносу в газах. 2. Поясніть явище внутрішнього тертя в ідеальному газі з точки зору молекулярно-кінетичної теорії. 3. Напишіть і пояснить формулу Ньютона для внутрішнього тертя. 4. Який фізичний зміст коефіцієнта в'язкості? В яких одиницях СІ вимірюється ця величина? 5. Запишіть формулу для коефіцієнта в'язкості ідеального газу. 6. Яка величина називається середньою швидкістю теплового руху молекул ідеального газу? Від яких фізичних величин вона залежить? 7. Яка величина зветься середньою довжиною вільного пробігу молекули? Від яких фізичних величин вона залежить? 8. У чому полягає капілярний метод визначення коефіцієнта в'язкості газів? 9. Виведіть формулу Пуазейля. За яких умов її можна застосовувати? 10. Як змінюється швидкість руху газу по радіусу каналу за ламінарного режиму течії? 11. Як оцінити середню довжину вільного пробігу та ефективний діаметр молекули газу, використовуючи явище внутрішнього тертя у газах? 12. Чому при будівництві магістральних газопроводів використовують труби великого діаметра, а не збільшують тиск газу, який транспортується.
|