Доведення
Якщо В 0, то із рівняння Ах+Ву+С= 0 випливає, що Ву= –Ах–С; . Я кщо ввести позначення і , то останнє рівняння прийме вигляд у=kx+b. Але ж це рівняння є рівнянням прямої з кутовим коефіцієнтом. 2. Якщо В = 0, то рівняння Ах+Ву+С= 0 прийме вигляд Ах+С= 0, звідки або х = а,де . А рівняння х = а, як відомо, визначає пряму, паралельну осі Оу. 3. Доведемо нарешті, що вектор N = (A; B) перпендикулярний цій прямій, тобто є нормальним вектором цієї прямої. Виберемо на цій прямій дві довільні точки M 1 (x 1; y 1) і M 2 (x 2; y 2). Тоді координати цих точок задовольняють рівняння Ax + By + C =0, тобто справедливі рівності s = (х 2 – х 1; у 2 – у 1) є перпендикулярні, бо останню рівність можна записати так: N × s =0, звідки маємо, що N s, але ж s лежить на даній прямій, тоді вектор N, будучи перпендикулярним до вектора , перпендикулярний і до самої прямої. Теорему повністю доведено.
Кут між двома прямими А 1 х + В 1 у + С 1=0 і А 2 х + В 2 у + С 2=0, то кут між прямими дорівнює куту між їх нормальними векторами N 1= (A 1; B 1) і N 2= (A 2; B 2) як кути із взаємно перпендикулярними сторонами. Отже, шуканий кут j визначається за формулою: = . Без точки С Умовою паралельності прямих є рівність , умовою перпендикулярності двох прямих є рівність А 1 А 2 +В 1 В 2 = 0. також . Дві прямі паралельні тоді і тільки тоді, коли їх кутові коефіцієнти рівні, тобто k1= k2. Дві прямі перпендикулярні тоді і тільки тоді, коли їх кутові коефіцієнти задовольняють умову 1 +k 1 k 2 = 0, тобто k 2= –1/ k 1. Відстань від точки до прямої або
10. Векторне і загальне рівняння площини В координатній формі це рівняння запишеться так: А (x– х 0)+ В (у – у 0)+ С (z – z 0)=0.
Положення площини відносно прямокутної системи координат О хуz повністю визначається деякою точкою М 0(х 0; у 0; z 0) на площині і вектором N, який перпендикулярний до цієї площини. Вектор N, перпендикулярний до площини, називається нормальним вектором площини. якщо вектор N = (A, B, C) є нормальним вектором площини, то її рівняння має вигляд Aх + By + Cz + D = 0.
Кут між площинами. Умови паралельності і перпендикулярності двох площин. А 1 x + В 1 y + С 1 z + D 1=0 і А 2 x + В 2 y + С 2 z + D 2=0. Знайдемо кут φ; між цими площинами. Цей двогранний кут, що утворюється цими площинами, вимірюється лінійним кутом φ;, що дорівнює куту між нормальними векторами N 1 =(A 1, B 1, C 1) і N 2 =(A 2, B 2, C 2) як кути з відповідно перпендикулярними сторонами, який знайдемо за формулою cosφ;= = . Якщо дві площини паралельні, то їх нормальні вектори колінеарні, а тому їх координати пропорційні . Якщо дві площини перпендикулярні, то N 1 ^ N 2 і дістанемо умову перпендикулярності двох площин: A 1 A 2+ B 1 B 2+ C 1 C 2 = 0. Кут між двома прямими А 1 х + В 1 у + С 1=0 і А 2 х + В 2 у + С 2=0, то кут між прямими дорівнює куту між їх нормальними векторами N 1= (A 1; B 1) і N 2= (A 2; B 2) як кути із взаємно перпендикулярними сторонами. Отже, шуканий кут j визначається за формулою: = Умовою паралельності прямих є рівність , умовою перпендикулярності двох прямих є рівність А 1 А 2 +В 1 В 2 = 0.
також формула кута . Дві прямі паралельні тоді і тільки тоді, коли їх кутові коефіцієнти рівні, тобто k1= k2. Дві прямі перпендикулярні тоді і тільки тоді, коли їх кутові коефіцієнти задовольняють умову 1 +k 1 k 2 = 0, тобто k 2= –1/ k 1.
Кут між прямою та площиною Означення. Кутом між прямою і площиною називається кут між цією прямою і її проекцією на площину
Нехай задана площина загальним рівнянням і пряма канонічними рівняннями Оскільки нормальний вектор площини N перпендику-лярний до площини, а напрямний вектор прямої s паралельний прямій, то умова перпендикулярності прямої до площини полягає в тому, що N || s, тобто Пряма паралельна площині, якщо N ^ s, тобто коли
Відстань від точки до прямої або Відстань від точки до площини Нехай задана площина своїм загальним рівнянням =0 і деяка точка поза площиною. Тоді відстань d від цієї точки до площини визначається за формулою . (3.22) де A, B і C є координатами нормального вектора площини, якщо замість біжучих координат підставити координати даної точки .
11.
Криві другого порядку Важливим є випадок, коли лінія в декартовій системі координат 0 ху описується рівнянням другого степеня з двома змінними, яке в загальному вигляді можна записати так: де А, В, С, D, E, F – задані числа, а х і у – змінні. Такі лінії називаються кривими другого порядку. До них відносяться коло, еліпс, гіпербола і парабола.
1.Рівняння кола Нагадаємо, що колом називається множина всіх точок площини, рівновіддалених від даної точки, що називається центром кола. Виберемо на колі біжучу точку М (х; у). Розглянемо вектор За означенням кола Оскільки то матимемо звідки (3.31) Це і є шукане рівняння кола. Звернемо увагу на те, що, якщо в рівнянні (3.31) розкрити дужки, то дістанемо рівняння Звідси видно, що старші коефіцієнти (коефіцієнти при других степенях змінних) рівні між собою, відсутній член з добутком змінних координат. Це є ознакою, що рівняння 2-го степеня з двома змінними описує коло. Еліпс Означення. Еліпсом називається множина точок площини, сума відстаней яких від двох даних точок цієї самої площини, що називається фокусами еліпса, є величиною сталою і більшою, ніж відстань між фокусами. . Рівняння) називається канонічним рівнянням еліпса фокальні радіуси =(R1) і =(R2) , . Тоді рівність запишеться так: . З канонічного рівняння еліпса випливає ряд властивостей еліпса. 1º. Координатні осі є осями симетрії, а точка О перетин осей симетрії є центром симетрії еліпса. Це випливає із того, що біжучі координати і входять у парних степенях, тому якщо точка належить еліпсу, то точки , , теж належать еліпсу. 2º. Точками перетину еліпса з осями симетрії є точки , , , . Ці точки називаються вершинами еліпса. Це випливає з того, що при , а при . Величини і називаються відповідно великою і малою осями еліпса, а і – півосями еліпса. 3º. Еліпс є обмеженою лінією. Це випливає із того, що і , звідки і , звідки маємо, що , . 4º. Якщо в рівнянні еліпса півосі збігаються, тобто , то дістанемо рівняння кола з центром в початку координат і радіусом . Оскільки для еліпса , то при маємо, що . Таким чином, коло – це еліпс, в якого фокуси збігаються з центром еліпса. Для характеристики еліпса вводять числову характеристику, якою є відношення півфокусної відстані до великої півосі, тобто , це число називається ексцентриситетом еліпса. Це число характеризує відхилення еліпса від кола, степінь „витягнутості” еліпса. Для кола , а для еліпса .
Гіпербола
|