Суть сучасного загальновійськового бою
У збройній боротьбі сухопутні війська можна застосовувати у формі операцій, битв, бойових дій, боїв та ударів.
Бій — це організована збройна боротьба з’єднань, частин, підрозділів воюючих сторін; узгоджені за метою, місцем і часом удари, вогонь і маневр із метою знищення (розгромлення) противника та виконання інших тактичних завдань у визначеному районі протягом короткого часу. Він є основною формою тактичних дій з'єднань, частин і підрозділів сухопутних військ, авіації і флоту.
Мета бою: знищення чи полонення живої сили противника, знищення та захоплення його озброєння, бойової техніки й зменшення здатності противника до подальшого опору, її досягають потужними ударами всіх видів зброї, а також активними й рішучими діями з'єднань, частин і підрозділів із проведенням маневру.
Сучасний бій є загальновійськовим, оскільки в ньому беруть участь підрозділи, частини та з'єднання всіх родів військ, спеціальних військ, авіації і кораблів Військово-морських сил.
Зміст бою залежить, насамперед, від рівня розвитку озброєння й військової техніки. Основним змістом сучасного загальновійськового бою є ядерні удари, якщо бойові дії ведуться із застосуванням ядерної зброї, вогонь звичайних засобів ураження, удар і маневр військ. Способи його ведення залежать від обстановки та видів зброї, яка використовується.
Ядерний удар — це один чи кілька ядерних вибухів, які відбуваються за короткий час із метою виконання тактичного завдання. Здатність ядерної зброї повністю уражати противника в певному радіусі перетворює ядерний удар у найважливіший елемент сучасного загальновійськового бою. Це зумовлено не лише масовими втратами військ, але й створенням складної радіаційної та інженерної обстановки в районах вибухів (завали, руйнування, пожежі, затоплення). При масовому застосуванні ядерної зброї радіоактивне зараження (забруднення) місцевості буде одним із найважливіших факторів оперативної обстановки і може суттєво впливати на характер і способи ведення бою.
Основним способом ведення бою з використанням тільки звичайної зброї є послідовне розгромлення (ураження) угрупувань військ противника.
Він вимагає рішучого зосередження сил і засобів на головному напрямку (в районі); вмілої організації та здійснення вогневого ураження угрупування противника при одночасному впливі на його резерви й об'єми в глибині; рішучого нарощування зусиль для розвитку досягнутого успіху (відбивання ударів противника) на найважливіших напрямках (у районах); постійної готовності військ до негайних дій із застосуванням зброї масового ураження.
Удар — складова частина бою. Він полягає в одночасному ураженні угрупувань військ і об'єктів противника шляхом потужного впливу на них звичайною зброєю або військами. Залежно від того, які засоби використовуються, удари можуть бути вогневими, ракетними, ракетно-артилерійськими, авіаційними, військами, а за кількістю засобів і об'єктів ураження — масованими, зосередженими, груповими, поодинокими.
Вогневе ураження противника в загальновійськовому бою полягає: в узгодженому, одночасному та послідовному комплексному вогневому впливові на нього засобів різних видів Збройних сил, родів військ і спеціальних військ із застосуванням ракет і боєприпасів, заповнених звичайними й запалювальними речовинами; в нанесенні ударів ракетними військами й авіацією із застосуванням ракет, бомб та інших видів авіаційної зброї; у веденні всіх видів вогню артилерією та вогневими засобами танкових і механізованих військ; застосуванні дистанційних мінновибухових загороджень і запалювальних речовин; а на приморських напрямках — у нанесенні ракетних ударів і веденні вогню засобами кораблів і береговими ракетно-артилерійськими засобами флоту.
Вогневе ураження противника організовують і здійснюють при всіх видах бою на глибину бойового завдання з'єднання, частини з метою ураження засобів ядерного і хімічного нападу противника, основного угрупування його військ, резервів, захоплення та утримання вогневої переваги над ним, порушення системи управління, протиповітряної оборони, роботи тилу і створення умов для успішного виконання бойових завдань механізованими і танковими з'єднаннями та частинами.
Удар військ як складова частина загальновійськового бою — це поєднання вогню й руху механізованих і танкових підрозділів та частин з метою завершення розгромлення противника, його резервів і виконання поставленого завдання. Використовуючи результати вогневого ураження і вогонь своїх вогневих засобів, механізовані й танкові частини (підрозділи) ударами з фронту і флангів розчленовують елементи бойового порядку угрупування противника як по фронту, так і по глибині, рішуче просуваються в райони розташування артилерії, ракетних частин і резервів для їхнього остаточного розгромлення й досягнення мети бою.
Високі маневрові можливості частин і підрозділів, наявність проміжків і відкритих флангів у бойових порядках противника створюють сприятливі умови для здійснення маневру.
Маневр — організоване пересування частин і підрозділів у ході бою на новий напрямок (рубіж, у район) із метою займання вигідного положення стосовно противника та створення необхідного угрупування сил і засобів для виконання поставлених чи виникаючих під час бою завдань; перенесення вогню, зусиль авіації, ударів ракетних військ для масованого впливу на найважливіші об'єкти противника; переміщення (передачі) матеріальних засобів для повного тилового і технічного забезпечення угрупувань військ (сил), які діють на головному напрямку.
|