Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Метод найменших квадратів





 

Суть методу найменших квадратів полягає в відшуканні параметрів моделі тренда, яка краще всього описує тенденцію розвитку якого-небудь випадкового явища в часі або в просторі (тренд – це лінія, яка й характеризує тенденцію цього розвитку). Завдання методу найменших квадратів (МНК) зводиться до знаходження не просто якоїсь моделі тренда, а до знаходження кращої або оптимальної моделі. Ця модель буде оптимальною, якщо сума квадратичних відхилень між спостережуваними фактичними величинами й відповідними їм розрахунковими величинами тренда буде мінімальною (найменшою):

(10.1)

 

де - квадратичне відхилення між спостережуваною фактичною величиною та відповідною їй розрахунковою величиною тренда;

- фактичне (спостережуване) значення явища, що вивчається;

- розрахункове значення моделі тренда;

- число спостережень за явищем, що вивчається.

МНК самостійно застосовується досить рідко. Як правило, частіше за всього його використовують лише як необхідний технічний прийом при кореляційних дослідженнях. Слід пам'ятати, що інформаційною основою МНК може бути тільки достовірний статистичний ряд, причому число спостережень не повинне бути менше 4-х, згладжуючі процедури МНК можуть бути помилковими.

Інструментарій МНК зводиться до наступних процедур:

Перша процедура. З'ясовується, чи існує взагалі яка-небудь тенденція зміни результативної ознаки при зміні вибраного чинника-аргументу, або іншими словами, чи є зв'язок між «у» і «».

Друга процедура. Визначається, яка лінія (траєкторія) здатна краще всього описати або охарактеризувати цю тенденцію.

Третя процедура. Розраховуються параметри регресійного рівняння, що характеризує дану лінію, або іншими словами, визначається аналітична формула, що описує кращу модель тренда.

Приклад. Припустимо, ми маємо інформацію про середню врожайність соняшнику в досліджуваному господарстві (табл. 10.1).

Таблиця 10.1

Номер спостереження                    
Роки                    
Урожайність, ц/га 14,2 15,6 17,5 14,5 15,3 17,0 16,6 17,5 15,0 17,7

 

Оскільки рівень технології при виробництві соняшнику в наший країні за останні 10 років практично не змінився, значить, коливання врожайності в аналізований період дуже сильно залежали від змін погодно-кліматичних умов. Чи дійсно це так?

Перша процедура МНК. Перевіряється гіпотеза про існування тенденції зміни врожайності соняшнику залежно від зміни погодно-кліматичних умов за аналізованих 10 років.

У даному прикладі за « доцільно прийняти врожайність соняшнику, а за «x» – номер спостережуваного року в аналізованому періоді. Перевірку гіпотези про існування якого-небудь взаємозв'язку між «» і «y» можна виконати двома способами: уручну й за допомогою комп'ютерних програм. Звичайно, за наявності комп'ютерної техніки дана проблема вирішується сама собою. Але, щоб краще зрозуміти інструментарій МНК доцільно виконати перевірку гіпотези про існування зв'язку між «» і «y» уручну, коли під рукою знаходяться тільки ручка та звичайний калькулятор. У таких випадках гіпотезу про існування тенденції краще за все перевірити візуальним способом за допомогою розташування графічного зображення аналізованого ряду динаміки - кореляційного поля:

 

 

 

 

 

Кореляційне поле в нашому прикладі розташоване навколо повільно зростаючої лінії. Це вже само по собі говорить про існування певної тенденції в зміні врожайності соняшнику. Не можна говорити про наявність якої-небудь тенденції лише тоді, коли кореляційне поле схоже на круг, коло, строго вертикальна або строго горизонтальна хмара, або ж складається з хаотично розкиданих крапок. У решті всіх випадків слід підтвердити гіпотезу про існування взаємозв'язку між «» і «y», і продовжити дослідження.

Друга процедура МНК. Визначається, яка лінія (траєкторія) здатна краще всього описати або охарактеризувати тенденцію зміни врожайності соняшнику за аналізований період.

За наявності комп'ютерної техніки підбір оптимального тренда відбувається автоматично. При «ручній» обробці вибір оптимальної функції здійснюється, як правило, візуальним способом – по розташуванню кореляційного поля. Тобто, з вигляду графіка підбирається рівняння лінії, яка краще за все підходить до емпіричного тренду (до фактичної траєкторії).

Як відомо, у природі існує величезна різноманітність функціональних залежностей, тому візуальним способом проаналізувати навіть незначну їх частину - украй скрутно. На щастя, у реальній економічній практиці більшість взаємозв'язків достатньо точно можуть бути описані або параболою, або гіперболою, або ж прямою лінією. У зв'язку з цим, при «ручному» варіанті підбору кращої функції, можна обмежитися тільки цими трьома моделями.

 

Пряма:   Гіпербола:
 

Парабола другого порядку: :

Неважко помітити, що в нашому прикладі краще всього тенденцію зміни врожайності соняшнику за аналізованих 10 років характеризує пряма лінія, тому рівнянням регресії буде рівняння прямої.

Третя процедура. Розраховуються параметри регресійного рівняння, що характеризує дану лінію, або іншими словами, визначається аналітична формула, що описує кращу модель тренда.

Знаходження значень параметрів рівняння регресії, у нашому випадку параметрів і , є серцевиною МНК. Даний процес зводиться до вирішення системи нормальних рівнянь.

 

(10.2)

 

Ця система рівнянь досить легко вирішується методом Гауса. Нагадаємо, що в результаті рішення, у нашому прикладі, знаходяться значення параметрів і . Таким чином, знайдене рівняння регресії матиме наступний вигляд:

У лінійному рівнянні параметр коефіцієнт регресії указує, на скільки одиниць у середньому зміниться із зміною на одиницю. Він має одиницю вимірювання результативної ознаки. У разі прямого зв'язку – величина позитивна, а при зворотному – негативна. Параметр – вільний член рівняння регресії, тобто це значення при . Якщо не набуває нульових значень, цей параметр має лише розрахункове призначення.

Приведемо також системи нормальних рівнянь для відшукування параметрів нелінійних рівнянь.

Таблиця 10.2

 

Форма зв'язку Рівняння зв'язку Система нормальних рівнянь
параболічна
гіперболічна

 

Слід пам'ятати, що при зміні хоч би одного значення вхідних даних (пари значень або одного з них) усі коефіцієнти змінять у загальному випадку свої значення, тому що вони повністю визначаються вхідними даними. Тому при повторній апроксимації з декількома зміненими даними буде отримана інша апроксимуюча функція з іншими коефіцієнтами.

 







Дата добавления: 2015-07-04; просмотров: 5004. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...


Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Растягивание костей и хрящей. Данные способы применимы в случае закрытых зон роста. Врачи-хирурги выяснили...

ФАКТОРЫ, ВЛИЯЮЩИЕ НА ИЗНОС ДЕТАЛЕЙ, И МЕТОДЫ СНИЖЕНИИ СКОРОСТИ ИЗНАШИВАНИЯ Кроме названных причин разрушений и износов, знание которых можно использовать в системе технического обслуживания и ремонта машин для повышения их долговечности, немаловажное значение имеют знания о причинах разрушения деталей в результате старения...

Тема: Кинематика поступательного и вращательного движения. 1. Твердое тело начинает вращаться вокруг оси Z с угловой скоростью, проекция которой изменяется со временем 1. Твердое тело начинает вращаться вокруг оси Z с угловой скоростью...

Условия приобретения статуса индивидуального предпринимателя. В соответствии с п. 1 ст. 23 ГК РФ гражданин вправе заниматься предпринимательской деятельностью без образования юридического лица с момента государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя. Каковы же условия такой регистрации и...

Седалищно-прямокишечная ямка Седалищно-прямокишечная (анальная) ямка, fossa ischiorectalis (ischioanalis) – это парное углубление в области промежности, находящееся по бокам от конечного отдела прямой кишки и седалищных бугров, заполненное жировой клетчаткой, сосудами, нервами и...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия