Результати експерименту
Таким чином, у своєму експериментальному дослідженні ми виходили з твердження, що головна задача керівників — загальне управління процесом функціонування та розвитку системи. Специфіка їхньої діяльності полягає в тому, що вони головним чином впливають на працівників, які безпосередньо вирішують ті чи інші задачі управління. Головну свою увагу керівники зосереджують на таких трьох напрямках: • прийняття рішень з усіх найважливіших, стратегічних принципових питань діяльності; • здійснення підбору, розстановки, навчання та виховання кадрів; • координація роботи виконавців, ланок і підрозділів організації в цілому. До фахівців апарату управління (стосовно навчального закладу) звичайно відносять директорів, їх заступників, організаторів, класних керівників і навіть учителів, вихователів, психологів та ін. Вони покликані вирішувати три взаємозалежні задачі: • одержання, обробка й аналіз інформації про стан справ у організації за своїм конкретним напрямом; • розробка на основі аналітичних даних варіантів рішення окремих функціональних питань; підготовка та розробка конкретних управлінських рішень; • контроль ступеня реалізації управлінських рішень за своїми напрямами. Процес управління навчальним закладом являє собою систему задач, вершиною якої є головна мета. В сучасних умовах такою метою є досягнення максимуму ефективності діяльності педагогічно-учнівського колективу, показником якої перш за все є мобільність пеалізації задач, поставленим перед закладом, а всередині закладу – успішність навчання. Рівень ефективності роботи закладу освіти напряму залежить від ефективності опрацювання інформації, злагодженості роботи інформаційних потоків (рис. 7).
Рис. 7. Модель основних потоків управлінської інформації Де: 1- нормативно-правова інформація; 2 – моніторингово-рейтингова інформація; 3 – оперативна (зовнішня і внутрішня) інформація; 4 – проектна (зовнішня і внутрішня) інформація; 5 – консультативно-освітня інформація.
Нами визначено комплекс науково-організаційних умов упровадження інформаційної системи адаптивного управління загальноосвітнім закладом як провідної управлінської задачі: - основні регіональні умови, що включають розробку моделі інформаційного забезпечення управління загальною середньою освітою, її структуру, виділення та урахування регіональних особливостей тощо; - додаткові регіональні умови, які забезпечують комплекс організаційно-технічного супроводу впровадження розробленої системи інформаційного забезпечення адаптивного управління загальною середньою освітою регіону; - часткові локалізовані умови, що розкривають технологію збору, накопичення та використання інформації. Перевірка висунутої в ході теоретичного дослідження гіпотези зумовила проведення констатуючого та формуючого експериментів. Механізм оцінювання включав систему відповідних комплексних критеріїв (оптимальний обсяг змісту інформаційної бази, що забезпечує систему управління; організація педагогічного процесу; робота з педагогічними кадрами; організація системи “школа – сім’я – соціальне середовище”). У свою чергу критерії-показники передбачали декомпозицію на критерії другого порядку. Якісне зростання спостерігається за всіма визначеними параметрами. Так, обсяг змісту, що забезпечує створення системи управління збільшився з 8 до 24 %; організація педагогічного процесу – з 30 до 32 %; робота з педагогічними кадрами 21 і 24 %; організація системи “школа – сім’я – соціальне середовище” відповідно 9 і 18 %. Позитивна динаміка спостерігається і в розвитку фахової культури керівників загальноосвітніх навчальних закладів, яка включає культуру роботи з інформацією, (за час експерименту показники підвищилися на 26 %).
|