Студопедия — ЗАНЯТТЯ 17
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ЗАНЯТТЯ 17






Тема. Задачі. Числа 1—5. Порядкова і кількісна лічба.

Мета:ознайомити з поняттям «задача»; учити складати задачі,

вибирати арифметичні дії для їх розв’язання; закріпити

знання про утворення нових чисел шляхом додавання оди-

ниці; розвивати спостережливість; виховувати поважне

ставлення до товаришів.

Матеріали:демонстраційний: фланелеграф, фігурки п’ятьох мавп,

картки із цифрами 1—5, знаками «+», «», «=»; набори

карток для вправи «Скільки не вистачає?»;

роздавальний: картки із цифрами 1—5, знаками «+», «»,

«=», картки із записами прикладів для розв’язування

задач.

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Ознайомлення із задачею. Гра «Веселі мавпи».

Вихователь викладає на фланелеграфі фігурки п’ятьох мавп

і пропонує дітям позначити їхню кількість карткою з відповідною

цифрою на своїх робочих місцях.

— На дереві сиділи п’ять мавп. Одна спустилася на землю.

Фігурку цієї мавпи можна відкласти у нижній куточок

фланелеграфа.

— Позначте цю мавпу відповідною цифрою.

— Як можна назвати виконану дію? (Віднімання.) Чому?

(Тому що предмет не додали, а прибрали.)

— Який знак потрібно поставити, щоб позначити дію

віднімання? (Знак «−».)

Діти викладають необхідні знаки («−» і «=»), розв’язують при-

клад. Вихователь дублює ці дії на фланелеграфі.

— Скільки всього мавп залишилося сидіти на дереві? (Чотири.)

Після цього вихователь відкриває мавп і пропонує дітям пере-

вірити правильність відповіді.

П р и м і т к а. Дана система може бути використана при

розв’язуванні простої задачі, оскільки дозволяє організувати та

стимулювати процес вибору дії й перевірку результату за допо-

могою лічби. Крім того, уже з перших кроків у дітей формують-

ся правильні уявлення про задачу, а саме: у ході розв’язання

задачі головне — це пошук дії. У ході виконання завдання ви-

хователь підводить дітей до того, що в задачі щось відбуваєть-

ся, але результат дії не повідомляється. Щоб розв’язати за-

дачу (знайти результат), необхідно вибрати дію та відповісти

на запитання.

Вихователь звертається до дітей із запитанням.

— Скажіть, чи те, про що я розкажу, — задача?

а) Дівчинка намалювала червоні й сині квіти. Скільки квітів

намалювала дівчинка? (Ні. На запитання не можна від-

повісти, бо ми не знаємо, скільки було червоних і синіх

квітів.)

б) У вазі лежить яблуко та дві груші. Скільки груш лежить

у вазі? (Ні. Ми знаємо, скільки груш у вазі, тому дію вико-

нувати не треба.)

Дані вправи акцентують увагу дітей на основних ознаках за-

дачі, вчать уважно слухати текст, аналізувати його (скільки було,

скільки додали (відняли)).

3. Фізкультхвилинка.

Вихователь разом із дітьми згадує, як спритно рухаються по

деревах і по землі мавпочки (вони можуть чіплятися хвостом, три-

матися лише передніми або задніми лапами).

— Уявіть собі, що ви веселі та спритні мавпи. Ви рухаєтеся

по груповій кімнаті, намагаючись нічого не зачепити та ні з чим

не зіштовхнутися. Коли я скажу «Стоп!» і назву будь-яке число,

наприклад 3, ви повинні зупинитися й торкнутися підлоги трьома

частинами тіла (двома ногами й рукою або двома руками й ногою).

Коли я скажу «Далі!», ви знову рухаєтеся й уважно прислухаєтеся

до наступного сигналу.

Вихователь звертає увагу на найрізноманітніші рішення, за-

охочуючи найбільш оригінальні.

4. Закріплення вміння складати і розв’язувати задачі.

Діти слухають варіанти задач і добирають відповідні записи

з індивідуальних карток, показуючи їх вихователеві. Доцільно

було б задачі ілюструвати малюнками.

Варіанти задач:

а) Хлопчик катався на двоколісному велосипеді. Одне коле-

со зламалося. Скільки неушкоджених коліс залишилося

у велосипеді?

б) Хлопчик збирав яблука. Спочатку він знайшов два яблука,

а потім іще одне. Скільки всього яблук зібрав хлопчик?

в) Мурахи будують будинок. Чотири мурахи знайшли дов-

гу травинку, до них на допомогу біжить іще одна мураха.

Скільки всього мурах понесе травинку?

г) На столі лежало чотири м’ячики. Один лопнув. Скільки

залишилося цілих м’ячиків?

5. Вправа «Скільки не вистачає?».

У даному завданні закріплюється вміння знаходити законо-

мірність, знання про утворення числа за допомогою збільшення

і зменшення на одиницю. Вихователь викладає на фланелеграфі

малюнки, коментуючи свої дії.

— Скільки курчат у верхньому ряді? (Одне.) А в нижньому?

(Два.)

— На скільки більше курчат унизу? (На одне.)

— На скільки менше курчат угорі? (На одне.)

Аналогічно розглядається другий стовпчик із солдатиками,

звертається увага на різницю в кількості предметів.

— Розгляньте третій стовпчик. Скільки олівців у верхній клі-

тинці? (Два.)

— На скільки більше має бути олівців у нижній клітинці? (На

один.)

— Отже, скільки треба додати олівців? (Три.)

6. Підсумок заняття.

— Чого ви сьогодні навчилися?

— Яким знаком ми позначаємо дію віднімання?

— Коли ми використовуємо знак «+»?

— Придумайте свої задачі та попросіть батьків їх розв’язати.

Січень 3 тиждень

Тема. Число і цифра 6. Циліндр.

Мета:ознайомити із числом і цифрою 6; формувати уявлення

про утворення числа 6 шляхом додавання одиниці; закрі-

пити вміння порівнювати групи предметів за кольором,

розміром; ознайомити з геометричною фігурою — цилінд-

ром; формувати вміння розпізнавати циліндр в оточуючих

предметах; розвивати увагу, виховувати організованість.

Матеріали:демонстраційний: фланелеграф, геометричні фігури (ве-

ликий жовтий круг, великий синій круг, маленький синій

квадрат, великий червоний квадрат, великий жовтий три-

кутник, маленький жовтий трикутник, маленький жовтий

круг), теремок із картону із шістьома віконцями, фігурки

тваринок (миша, заєць, жаба, лисиця, вовк, ведмідь), лі-

чильні палички, м’яч, паровоз, шість вагонів, «чарівний»

мішечок, предмети циліндричної форми;

роздавальний: геометричні фігури (п’ять кружечків, шість

квадратів), лічильні палички, циліндр, картка із зобра-

женням цифри 6 для розфарбовування, олівці, цукерка

циліндричної форми.

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Гра «Стежка».

Гру можна проводити біля фланелеграфа. Вихователь викла-

дає великий жовтий круг.

— Яка це фігура? Якого вона кольору, розміру?

Далі вихователь кладе великий синій круг.

— Чим схожі фігури, чим відрізняються?

Наступним викладається маленький синій квадрат.

— Що ви скажете про цю фігуру? Отже, що змінилося порів-

няно з попередньою фігурою? Що залишилося незмінним? (Змі-

нилася форма, колір залишився незмінним.)

Далі вихователь викладає геометричні фігури в такій послі-

довності: великий червоний квадрат, великий жовтий трикутник,

маленький жовтий трикутник, маленький жовтий круг. Після по-

яви кожної нової фігури діти мають визначити, що залишається

незмінним, а що — змінюється.

3. Ознайомлення з числом 6. Гра «Теремок».

На фланелеграфі викладається теремок із картону із шістьома

віконцями.

П р и м і т к а. Теремок можна намалювати на дошці, фігурки

звірів прикріпити в кожному віконці магнітом або віконця мож-

на замінити шістьома конвертами, в які вкладаються фігурки

звірят.

— Згадайте казку «Теремок». Скільки тварин умістилося

в теремку? (П’ять.) Назвіть їх. Розкажіть, хто прийшов до терем-

ка першим, другим тощо.

У ході розповіді вихователь викладає фігурки всіх персонажів

казки, крім ведмедя.

— Загадка мудрої Сови допоможе відгадати, хто прийшов до

теремка останнім.

В теплій шубі він лежить,

Цілу зиму міцно спить.

А пробудиться від сну —

Зустрічатиме весну.

(Ведмідь.)

— Яким за порядком прийшов ведмідь?

— Що відбулося, коли він вліз на дах?

— Скільки віконець у нашому теремку?

— Скільки звірів прийшло в теремок? Викладіть стільки ж

кружечків.

— Тепер під кожним кружечком викладіть квадрати (вікон-

ця). Скільки віконець? (Шість.)

— Що треба зробити, щоб звірів і віконець стало порівну?

— Якщо поселити в теремок ведмедя (додати кружечок),

скільки стане звірів?

— Як вийшло число 6? (До 5 додали 1.)

— На скільки число 6 більше, ніж 5? А число 5 менше, ніж 6?

4. Ознайомлення із цифрою 6. Гра «Чарівні палички».

— Перетворіть звичайні лічильні палички на чарівні. Від-

рахуйте шість паличок і побудуйте свій теремок.

— Як ви думаєте, за допомогою якої цифри можна не вимо-

вляючи ні слова показати, що у теремку шість звірів?

Вихователь підводить до знайомства із цифрою 6 і, викладаю-

чи на фланелеграфі цифру з шести паличок, просить дітей повто-

рити цю дію зі своїми паличками.

— Для того щоб одержати цифру 6, у будиночку достатньо пе-

реставити лише дві палички.

4. Фізкультхвилинка.

Вихователь кидає м’яч кожній дитині по черзі, ставлячи запи-

тання, діти намагаються швидко відповісти.

— Назви число, яке йде після 2.

— Як одержати число 3? (До 1 додати 2.)

— Яке число більше: 2 чи 3?

Запитання можуть бути іншими, але обов’язково спрямовани-

ми на закріплення знань про числа в межах 6.

5. Закріплення знайомства з числом та цифрою 6.

Вихователь викладає на фланелеграф паровоз і п’ять вагонів.

— Скільки вагонів у потязі? А скільки стане, коли додамо іще

один?

Дітям пропонується узяти картки із зображенням цифри 6.

— Обведіть тонку цифру кольоровим олівцем, заштрихуйте

товсту (зразок див. у додатку на с. 121).

6. Гра «Чарівний мішечок».

Проводиться в ігровому куточку. У грі закріплюються знання

про призначення предметів, матеріал, з якого вони виготовлені.

Діти по черзі дістають із «чарівного» мішечка предмети цилін-

дричної форми: бляшану баночку, олівець, сопілочку та інші

предмети.

— Назвіть предмети, які ви дістали. Як їх можна викорис-

тати?

— Хто може сказати, що спільного у всіх предметів? (Форма.)

— У всіх предметів форма циліндра.

Вихователь пропонує дітям взяти по одному циліндру.

Практична робота із циліндром полягає в тому, що діти, обстежую-

чи циліндр, розглядають, які дії можна з ним виконувати: катати

між долоньками, по столу, поставити на підлогу і зверху покласти

якийсь предмет тощо.

7. Гра «Хто швидше».

Вихователь пропонує дітям знайти в навколишньому оточенні

предмети, які нагадують форму циліндра. (Це саме завдання мож-

на провести надворі.) Хто назве більше предметів, той стане пере-

можцем і отримає цукерку у формі циліндра.

8. Підсумок заняття.

— Із яким новим числом і цифрою ви сьогодні ознайо-

милися?

— Знайдіть у навколишньому оточенні предмети, що нагаду-

ють за формою циліндр.

— Згадайте казку «Ріпка», назвіть усіх героїв. Скільки їх?

Січень 4 тиждень

Тема. Склад числа 6. Співвідношення числа і кількості

предметів.

Мета: ознайомити з різними варіантами складу числа 6; вправ-

ляти у визначенні суміжних чисел, співвідношенні числа

і кількості предметів; закріпити уявлення про трикутник,

овал, круг, квадрат, уміння визначати напрямок руху; роз-

вивати спостережливість, увагу, пам’ять; виховувати лю-

бов до тварин.

Матеріали: демонстраційні: фланелеграф, шість фігурок кроликів,

квадрат, прямокутник, три набори карток із цифрами 1—

6, шість кругів, м’яч; фігурки рибок та набір квадратів для

вправи «Рибки»; малюнки із зображенням предметів у ме-

жах шести;

роздавальний: шість кругів маленького розміру, квадрат,

прямокутник великого розміру, картки із цифрами від 1 до

6, конверт із різними геометричними фігурами для вправи

«Склади малюнок».

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Гра «Живі цифри».

У грі закріплюється знання про цифри 1—6, їхнє розташу-

вання в числовому ряді, уміння знаходити й показувати суміжні

числа. Дітям роздаються набори карток із цифрами 1—6; дитина,

якій не вистачає набору, виконує роль «контролера». За командою

вихователя діти стають у ряд по порядку від 1 до 6, вихователь на-

зиває будь-яке число від 1 до 6, діти, які є сусідами названого чис-

ла, піднімають свої картки з відповідними цифрами, «контролер»

перевіряє правильність виконання.

3. Склад числа 6. Гра «Кролики».

На фланелеграфі фігурки шістьох кроликів, квадрат, прямо-

кутник; у дітей на столах квадрат і прямокутник великого розмі-

ру, круги — маленького.

— Скільки кроликів у бабусиному господарстві?

— Скільки будиночків для них побудували? Якої вони форми?

Вихователь розташовує на фланелеграфі ліворуч квадрат,

праворуч — прямокутник.

— Покладіть ліворуч від себе квадрат, праворуч — прямокут-

ник (будиночки), між ними — шість кругів (кролики).

Вихователь запрошує працювати біля фланелеграфа одну ди-

тину, решта виконують завдання на місцях: розкладають круги на

своїх квадраті та прямокутнику. Після кожного варіанта, запро-

понованого дітьми, вихователь викладає склад числа 6 за допомо-

гою кругів на дошці. Наприклад:

— У квадратному будиночку буде жити один кролик, а в пря-

мокутному — п’ять. (Вихователь викладає геометричні фігури

відповідно.)

Вихователь стежить, щоб діти не дублювали виконані дії.

Коли всі варіанти розглянуті, вихователь просить дітей назвати за

допомогою записаних на дошці виразів склад числа 6.

4. Фізкультхвилинка.

Діти стають в коло. У центрі — ведучий (вихователь) із

м’ячем. Показуючи рух або дію, він кидає м’яч одній дитині

зі словами: «Зроби навпаки!». Дитина має виконати завдання і

повернути м’яч ведучому.

5. Вправа «Рибки».

На фланелеграфі викладено фігурки рибок по групах: 1-а гру-

па: одна рибка червоного кольору, п’ять — жовтогарячого; 2-а гру-

па: дві рибки червоного кольору, чотири — жовтогарячого і так

далі, остання група: п’ять рибок червоного кольору, одна — жов-

тогарячого. Поряд із першими двома групами викладено квадрати

того самого кольору й у такій самій кількості. Перед виконанням

завдання вихователь звертає увагу дітей на загальну кількість риб

у першій групі.

— Скільки червоних риб? (Одна.) Жовтогарячих? (П’ять.)

— Із яких двох чисел склали число 6? (1 і 5.) Перевіримо за

допомогою квадратів, викладених праворуч.

— Розгляньте, як розділені інші риби, та скажіть, як можна

показати склад числа 6 за допомогою квадратів.

6. Гра «Не помились».

Діти викладають перед собою картки із цифрами від 1 до 6.

Вихователь упродовж 3—4 с. показує картинку із зображенням

предметів, кількість яких повинна бути в межах 6. Завдання ді-

тей — показати картку із цифрою, яка відповідає кількості пред-

метів на картинці.

7. Закріплення знань про геометричні фігури. Вправа «Скла-

ди малюнок».

Залежно від наявного часу на занятті, можна запропонувати

дітям конверт із різними геометричними фігурами, з яких можна

скласти будь-яку картинку. Дану вправу можна провести й у дру-

гій половині дня.

8. Підсумок заняття.

— Що на занятті було для вас цікавим?

— Що було важко виконати? Як із цим упоралися?__

 

ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ

Мета:закріпити навички прямої і зворотної лічби в межах 6,

уміння порівнювати числа в межах 6, правильно розстав-

ляти знаки «+», «–», пояснюючи свої дії; повторити склад

чисел у межах 6; вправляти в кількісній і порядковій лічбі,

орієнтуванні у просторі, часі; учити правильно називати й

виділяти в навколишньому оточенні плоскі й об’ємні гео-

метричні фігури, знаходити спільні та відмінні ознаки,

складати із частин цілу геометричну фігуру, виконувати

словесну інструкцію, працювати в парі; розвивати увагу,

пам’ять, творчу уяву, мовлення; виховувати ініціативу.

Матеріали: демонстраційний: картки із цифрами 1—6; шість фігурок

зайчиків білого й сірого кольорів; малюнки для ігор «Що

зайве?», «Виставка малюнків», малюнок снігової баби,

об’ємні геометричні фігури: куля, куб, циліндр; половин-

ки різнокольорових плоских фігур: овалу, круга, квадра-

та, прямокутника, багатокутника;

роздавальний: картки із цифрами 1—6; десять лічильних

паличок; картки із прикладами складу числа 10; конверти

для ігор «Збери снігову бабу», «Допоможи бабусі-зайчисі»;

половинки різнокольорових плоских фігур: овалу, круга,

квадрата, прямокутника, багатокутника; білий квадрат;

олівці.

Хід заняття

1. Гра «Веселі зайченята».

Дане завдання можна провести біля дошки. Вихователь від-

криває на дошці чи фланелеграфі шість фігурок зайчиків: три бі-

лих однакового розміру, три сірих (два маленьких і один такого ж

розміру, як і білі).

— Скільки всього зайчиків? (Шість.)

— Чим вони відрізняються? (Розміром і кольором.)

— Скільки великих? (Чотири.) Маленьких? (Два.)

— Яких зайчиків більше? (Великих.) Як це перевірити?

— Скільки білих зайчиків? (Три.)

— Скільки сірих зайчиків? (Три.)

— Що можна сказати про кількість сірих і білих зайчиків? (Їх

порівну.)

На дошці набір карток із цифрами 1—6. Такий же набір у кож-

ної дитини на столі.

Одна дитина виконує завдання біля дошки.

— Зайчики вирішили провести змагання з бігу на лижах і по-

просили бабусю-зайчиху зробити їм номера, як у справжніх спорт-

сменів. Скільки номерів приготувала бабуся? (Шість.) Чому?

(Тому що зайчиків шість.)

— Розкладіть картки із цифрами від 1 до 6. Назвіть порядко-

вий номер кожного зайчика.

— Покажіть цифру, яка стоїть перед 3, після 4, перед 2, після

5 тощо.

— Який номер у першого зайчика? третього? четвертого? шос-

того? другого? п’ятого?

2. Гра «Будь уважним».

Гра сприяє розвитку уваги, спостережливості; розвиває вмін-

ня правильно співвідносити кількість і число, число та цифру.

У вихователя набір карток із цифрами 1—6.

Дітям пропонується підготуватися до змагань разом із зайча-

тами. Вихователь показує якусь цифру, діти стільки ж раз стриба-

ють, плескають у долоні, присідають тощо.

3. Гра «Що зайве?».

Гра сприяє розвитку логічного мислення, мовлення. На дошці

або фланелеграфі викладені малюнки: лижі, санки, ковзани, ко-

раблик із вітрилом.

— На чому ви любите кататися взимку? Подивіться, що при-

готували зайчики для зимових розваг.

— Що зайчикам не знадобиться взимку? Чому?

4. Гра «Слухай і виконуй».

Гра сприяє розвитку дрібної моторики рук, умінню орієнтува-

тися в просторі. У кожної дитини по десять лічильних паличок.

— Зайчики вибрали місце для змагань і проклали до нього

кілька маршрутів. Лічильні палички допоможуть вам повторити

один із них.

Вихователь називає кількість лічильних паличок і напрямок,

у якому їх необхідно покласти, діти виконують дію. Наприклад:

одна паличка — вправо; одна — вгору (прямо); одна — вправо;

одна — вгору; одна — вліво; одна — вгору; дві — вправо; одна —

вниз; одна — вправо.

5. Гра «Знайди свого учасника».

У процесі гри закріплюються знання складу числа в межах 6,

розвивається увага. Вихователь викладає на фланелеграфі картки

із цифрами в межах 6, малюнок снігової баби.

У кожної дитини картка з номером, який позначає склад чис-

ла в межах 6.

— Зайчики так захопилися прокладанням маршрутів, що

не помітили, як за ними спостерігала Снігова баба. Вона сказала,

що із задоволенням побігала б на лижах, але боїться заблудитися,

тому що маршрути дуже складні. Зайчики вирішили для кожного

учасника змагань зробити вказівні прапорці. Розгляньте уважно

приклад на своєму прапорці (картці) і знайдіть номер учасника,

якому він підходить.

Діти підходять до фланелеграфа та знаходять необхідну цифру.

6. Гра «Збери Снігову бабу».

У процесі гри закріплюється вміння складати із частин цілий

предмет, формується навичка працювати в парі. На фланелеграфі

розміщений малюнок снігової баби. На столі у двох дітей один кон-

верт із частинами малюнка снігової баби.

— Снігова баба все-таки вирішила прокотитися на лижах, але

спіткнулася, впала і… розбилася. Давайте допоможемо зібрати

її, поки вона не розтанула. Подивіться ще раз на малюнок, який

зберігся у зайчиків, і починайте роботу.

Діти збирають із частин цілий малюнок.

— Щоб Снігова баба не встигла розтанути, збирайте її вдвох.

Вихователь відзначає пари, які першими впоралися із завдан-

ням. Наприкінці гри вихователь кожному дарує від імені Снігової

баби сніжинку.

7. Рухлива гра «Сніжки».

У процесі гри розвивається уява, увага.

— Діти, Снігова баба запрошує вас пограти з нею зимову гру

«Сніжки».

Вихователь пропонує дітям уявити, що середина кімнати — це

сніжна галявина. За командою вихователя діти «збирають» сніг,

«ліплять» сніжки й «кидають» їх спочатку лівою рукою, потім

правою. Наприкінці гри діти «збирають» багато снігу, «роблять»

великі сніжки й «кидають» їх обома руками.

8. Гра «Виставка малюнків».

Гра сприяє розвитку уваги, логічного мислення, орієнтування

в часі з правильним використанням слів раніше, пізніше. На фла-

нелеграфі впереміш розкладені малюнки.

— Зайчики дуже раді, що ви допомогли зібрати Снігову бабу,

подружилися з нею і навіть грали разом у сніжки. Вони хотіли

показати вам за допомогою малюнків, як вони ліпили Снігову

бабу, але забули, яку роботу виконували раніше, яку — пізніше.

Допоможіть тваринам розташувати малюнки по порядку.

Діти розглядають малюнки. Вихователь по черзі викликає

дітей, які пояснюють, який малюнок має бути першим, другим

тощо.

9. Гра «Допоможи бабусі-зайчисі».

Гра сприяє розвитку уваги, логічного мислення, уміння пра-

вильно вибирати знаки «+», «−» та пояснювати свій вибір; форму-

ванню навички працювати в парі.

На столі у двох дітей один конверт, у якому дві картки зі зна-

ками «+», «−»; чотири картки із прикладами в межах 6, у яких

пропущені знаки додавання й віднімання.

— Бабуся-зайчиха вирішила приготувати для зайчат святко-

вий обід. Напекла пиріжків, тістечок, печива. Щоб усім вистачило

частування, вона вирішила всі солодощі полічити й записати. Але

дуже поспішала й зовсім заплуталася у своїх записах. Допоможіть

бабусі-зайчисі розставити знаки «+», «−». Щоб упоратися швид-

ше, працюйте вдвох.

Діти домовляються між собою, який знак вибирає кожний,

і серед карток із прикладами шукають необхідні. Наприкінці гри

вихователь запитує, у кого приклади зі знаком «+», у кого — зі

знаком «−»; як діти міркували, щоб не помилитися.

10. Гра «Слідопит».

У процесі гри закріплюється вміння розрізняти плоскі

й об’ємні геометричні фігури, правильно їх називати, складати із

частин цілу геометричну фігуру; розвивається увага.

Вихователь заздалегідь розставляє по кімнаті об’ємні гео-

метричні фігури: кулю, куб, циліндр; на килимку розкладає по-

ловинки різнокольорових плоских фігур: круга, овалу, квадрата,

прямокутника, багатокутника. Другі половинки цих же фігур —

у кожної дитини.

— Зайчики пропонують пограти з ними у гру «Слідопит».

Візьміть половинку геометричної фігури у себе на столі, зверніть

увагу на її колір, форму, розмір і знайдіть у кімнаті другу поло-

винку. Коли знайдете, з’єднайте їх разом, підніміть вище й назвіть

свою геометричну фігуру.

Після того як всі діти утворили геометричні фігури, вихова-

тель пропонує уважно оглянути кімнату і з’ясувати, чи немає

в ній ще якихось геометричних фігур. Діти знаходять об’ємні

геометричні фігури, називають їх і пояснюють, чим вони відрізня-

ються від плоских.

12. Гра «Прикрась серветку».

Ця гра розвиває творчу уяву, увагу, дрібну моторику рук.

У кожної дитини на столі кольорові олівці, білий аркуш паперу

квадратної форми.

— Бабуся-зайчиха із задоволенням за вами спостерігала, коли

ви гралися. Вона дуже рада, що її онуки-зайчики багато чого у вас

навчилися. Бабуся дарує кожному з вас білу серветку та пропонує

прикрасити її сніжинками. Зима незабаром закінчиться, сніг роз-

тане, а різнокольорові сніжинки на серветці будуть нагадувати про

сьогоднішній чарівний день.

 

Лютий 2 тиждень

Тема. Число і цифра 7. Суміжні числа.

Мета:формувати уявлення про утворення числа 7; ознайомити

із цифрою 7; закріпити уявлення про утворення наступно-

го числа шляхом додавання одиниці; вправляти в умінні

порівнювати числа, що стоять поруч; закріпити просторові

відношення, уміння орієнтуватися в таблиці, розвивати

вміння сприймати завдання дорослого та розуміти його;

виховувати доброту, уважне ставлення до інших.

Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, фігурки козенят, картки

із цифрами від 1 до 7, модель потяга з шістьома вагонами,

молоточок (бубон);

роздавальний: набори цифр від до 7; аркуш паперу, роз-

ділений на дев’ять квадратів (основа для лабіринту), сім

геометричних фігур, картка з цифрою 7 для розфарбову-

вання, маски тварин, олівці.

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Гра «Чарівні круги».

Вихователь пропонує визначити, кого сьогодні менше: хлоп-

чиків чи дівчаток. Спосіб визначення діти обирають самостійно:

а) стати парами;

б) полічити хлопчиків, а потім — дівчаток.

Якщо діти одразу відповідають, кого менше, вихователь може

попросити обґрунтувати свою відповідь. Можна використати при-

йом «помилка педагога», коли вихователь сам дає неправильну

відповідь, а діти мають помітити помилку та виправити її. Потім

вихователь пропонує тим, кого менше, стати в круг, узявшись за

руки.

— Який утворився круг: великий чи маленький?

— Тепер навколо цього кола діти, яких більше, утворять ін-

ший круг.

— Який же круг більший: перший чи другий? Чому перший

круг менший?

— А тепер пограємо: маленький круг починає рухатися в один

бік, а великий — у протилежний.

Можна ускладнити завдання (рух може задавати музика:

швидка музика — діти швидко рухаються, повільна — рухи дітей

сповільнюються).

За сплеском долонь вихователя круги змінюють напрямок

руху.

3. Ознайомлення із цифрою 7. Гра «Дітки-козенята».

Вихователь пропонує дітям згадати казку «Вовк і семеро

козенят».

— Скільки було козенят у мами кози? (Сім.)

— Коли коза пішла з хати, скільки козенят залишилося?

(Сім.)

— Хто прийшов до будинку козенят? (Вовк.)

— Що трапилося в їхньому будинку? (Вовк з’їв козенят.)

— Ми можемо допомогти козенятам. Вовк погодився віддати

всіх козенят, якщо ми виконаємо його завдання.

— Я битиму в бубон певну кількість разів, а ви показува-

ти мете відповідну цифру. (На столах у дітей набори цифр від

1 до 6.)

Вихователь б’є один раз — діти показують цифру 1 (вихова-

тель виставляє одне козеня), два рази — показують цифру 2 (на

фланелеграфі — два козеняти, і так до шести козенят).

— Полічіть, скільки козенят віддав вовк? (Шість.)

— А в нас у казці скільки їх було? (Сім.)

4. Фізкультхвилинка.

Сім журавликів щодня

Прилітали, мов рідня.

Нумо спробуємо, діти,

Їх усіх перелічити:

Раз, два, три, чотири, п’ять, шість, сім —

Дуже добре всім!

Сім журавликів щодня

Танцювали, мов рідня.

Знову просимо вас, діти,

їх усіх перелічити:

Раз, два, три, чотири, п’ять, шість, сім —

Дуже добре всім.

5. Гра «Лабіринт».

У дітей на столах аркуш паперу, розділений на дев’ять квад-

ратів, праворуч угорі в крайній клітинці силует козеняти.

— Розгляньте лабіринт. Ви знайшли козеня? Скажіть, де воно

знаходиться. (У верхній правій клітинці.)

Вовк віддасть нам козеня тоді, коли ми намалюємо стежку за

підказками. Я називатиму шлях до клітинки, яку необхідно за-

фарбувати; якщо ви всі клітинки зафарбуєте правильно — козеня

буде вільним.

Нижня клітинка посередині, один крок угору, один крок уп-

раво, один крок угору. Козеня вільне (вихователь викладає на фла-

нелеграфі ще одне козенятко).

— Полічіть, скільки стало козенят. (Сім.)

— Скільки козенят ми додали, щоб усього їх вийшло сім?

(Одне козеня.) Ми виконали всі завдання вовка, знайшли сімох

козенят.

— А щоб показати, що у нас є сім козенят, ми використовуємо

цифру 7.

Вихователь демонструє картку з цифрою 7, просить дітей та-

кож узяти цифру 7 та обвести її пальчиком.

6. Закріплення знань про число і цифру 7.

Вихователь викладає на фланелеграф паровоз і шість вагонів.

— Скільки вагонів у потязі? (Шість.)

— Скільки стане вагонів, коли я приєднаю цей вагон до

інших?

Вихователь додає іще один вагон.

— Як утворилося число 7?

— Щоб записати число 7, ми використовуємо цифру 7.

Вихователь демонструє картку із цифрою 7 і звертає увагу ді-

тей на їхні індивідуальні картки.

— Розгляньте цифру (зразок див. у додадку на с. 121). Обве-

діть пальчиком спочатку тонку, потім товсту цифру. «Напишіть»

цифру 7 у повітрі. Далі тонку цифру напишіть кольоровими олів-

цями, товсту заштрихуйте.

7. Гра «Полічи і покажи».

Вихователь просить дітей викласти перед собою картки із

цифрами від 1 до 7, після чого плескає в долоні (стукає молоточ-

ком, б’є у бубон) певну кількість разів — діти показують відповід-

ну цифру.

8. Підсумок заняття.

— Із яким новим числом ми ознайомилися?

— Як можна одержати число 7?

Лютий 4 тиждень

Тема. Число і цифра 7. Орієнтування у часі.

Мета:формувати в дітей уявлення про склад числа 7; закріпити

пряму і зворотну лічбу; продовжувати вчити порівнювати

кількість предметів, використовуючи знаки «=», «≠»,

вправляти в умінні орієнтуватися в часі, називаючи дні

тижня; розвивати вміння оцінювати свою роботу; вихову-

вати доброзичливе ставлення до оточуючих.

Матеріали: демонстраційний: фланелеграф; картки із цифрами 1—7;

малюнки із зображенням павутинок для гри «Веселий

павучок»; набір кругів червоного та синього кольорів; на-

бір картинок за темами: «Комахи», «Птахи», «Тварини»;

сім кружечків; набір кругів синього і жовтого кольору для

вправи «Квіти для Білосніжки», великий круг, розділений

на сім частин, окремо сім частин із кольоровими кружеч-

ками на кожній (один червоний, два жовтих, три синіх, чо-

тири зелених, п’ять жовтогарячих, шість блакитних, сім

фіолетових);

роздавальний: сім маленьких кружечків, картка для впра-

ви «Намистинки», олівці.

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Гра «Допоможи гномам».

— В одній країні жили сім гномів. Жили вони дружно й весе-

ло, допомагали одне одному. Але одного разу зла чаклунка зачару-

вала їх, і вони забули свої імена. Щоб допомогти гномам згадати

імена, слід уважно виконати всі завдання, які загадала чаклунка.

На фланелеграфі викладається великий круг, розділений на

сім частин. Перед початком виконання завдання вихователь про-

понує дітям ланцюжком полічитися від 1 до 7 і навпаки. Якщо ді-

тей більше, лічать від 1 до 7, наступний — від 7 до 1 і т. д.

3. Гра «Веселий павучок».

У даному завданні закріплюється пряма і зворотна лічба.

Вихователь пропонує розглянути малюнок павутинок на флане-

леграфі.

— Розгляньте першу павутинку. Як рухатиметься павучок?

(Він почине свій рух від цифри 1 до цифри 2 і далі за порядком.)

— Розгляньте другу павутинку. Що ви помітили? (Павучок

рухається у зворотному напрямку від цифри 7 до цифри 6 і далі —

до цифри 1.)

— Ви правильно виконали завдання, й чаклунці довелося по-

вернути ім’я першого гнома — його звуть Понеділок.

Вихователь викладає на великий круг першу частину з одним

червоним кружечком.

4. Гра «Сусіди».

У грі закріплюються знання про утворення кожного наступ-

ного та попереднього числа шляхом додавання й віднімання

одиниці.

Вихователь запрошує шістьох дітей, вони беруть картки із

цифрами від 1 до 6 і шикуються в числовий ряд. Решта дітей по

черзі називають будь-яке число в межах 6. Діти-«сусіди» цього

числа піднімають картку-цифру й говорять, на скільки вони мен-

ше (більше) названого числа. Інші діти перевіряють виконання

завдання.

— Діти, як ви думаєте, чи всі впоралися? Значить, ми допо-

могли другому гномикові згадати своє ім’я. Його звуть Вівторок.

Вихователь викладає на великий круг другу частину з двома

жовтими кружечками.

5. Фізкультхвилинка.

Вихователь пропонує розглянути картинку із зображенням

тварин (комах, птахів тощо). У кожній групі є зайвий малюнок.

Діти повинні визначити й не вимовляючи ні слова показати зай-

вий об’єкт за допомогою жестів, звуків.

— Молодці, ви правильно визначили зайвих тварин. І з ва-

шою допомогою третій гном згадав своє ім’я — Середа.

Вихователь викладає третю частину круга з трьома синіми

кружечками.

6. Гра «Розклади ягоди».

У грі закріплюються уявлення про склад числа 7.

— Гноми зібрали ягоди й вирішили розкласти їх на дві тарі-

лочки. Але заплуталися, як це краще зробити, і ледве не пере-

сварилися. Допоможемо їм? Як можна розкласти сім ягід на дві

тарілочки?

Діти пропонують свої варіанти, вихователь фіксує їх на дошці

за допомогою кружечків.

Решта дітей працюють із роздавальним матеріалом самостій-

но. Коли всі варіанти будуть названі, вихователь дякує дітям.

— Гномики дуже вам вдячні, тим більше що, виконавши це

завдання, ми повернули ім’я четвертому гномові — його звуть







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 2791. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Ситуация 26. ПРОВЕРЕНО МИНЗДРАВОМ   Станислав Свердлов закончил российско-американский факультет менеджмента Томского государственного университета...

Различия в философии античности, средневековья и Возрождения ♦Венцом античной философии было: Единое Благо, Мировой Ум, Мировая Душа, Космос...

Характерные черты немецкой классической философии 1. Особое понимание роли философии в истории человечества, в развитии мировой культуры. Классические немецкие философы полагали, что философия призвана быть критической совестью культуры, «душой» культуры. 2. Исследовались не только человеческая...

Значення творчості Г.Сковороди для розвитку української культури Важливий внесок в історію всієї духовної культури українського народу та її барокової літературно-філософської традиції зробив, зокрема, Григорій Савич Сковорода (1722—1794 pp...

Постинъекционные осложнения, оказать необходимую помощь пациенту I.ОСЛОЖНЕНИЕ: Инфильтрат (уплотнение). II.ПРИЗНАКИ ОСЛОЖНЕНИЯ: Уплотнение...

Приготовление дезинфицирующего рабочего раствора хлорамина Задача: рассчитать необходимое количество порошка хлорамина для приготовления 5-ти литров 3% раствора...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия