ЗАНЯТТЯ 26
Тема. Число і цифра 9. Утворення числа 9. Мета:ознайомити з утворенням числа 9, цифрою 9; продовжити формувати навички кількісної та порядкової лічби; вправ- ляти в утворенні кожного наступного числа шляхом дода- вання одиниці; закріпити вміння орієнтуватися в просторі; розвивати довільну увагу; виховувати любов до тварин. Матеріали: демонстраційний: вісім фігурок тварин (мавпа, кішка, собака, віслюк, тигр, кінь, ведмідь, слон), на яких зобра- жені цифри від 1 до 8; шість картонних кілець; паровоз та дев’ять вагонів; картки із цифрами від 1 до 9; незакінче- ний малюнок гусениць, лічильні палички; роздавальний: набір квадратів синього (8 шт.) і зеленого (1 шт.) кольорів; картка із цифрою 9 для розфарбовування, картки із цифрами 1—9, лічильні палички, олівці. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Пряма, зворотна лічба. Утворення чисел. Гра «У цирку». На дошці прикріплені фігурки тварин: мавпи, кішки, собаки, віслюка, тигра, коня, ведмедя, слона. На кожній фігурці, почина- ючи від найменшої, цифри від 1 до 8. — Скільки всього тварин у цирку? — Полічіть тварин від маленької до великої, а також навпа- ки — від великої до маленької. Хто виступав першим, останнім? — Хто виступав за собакою? Яким за порядком був віслюк? — Які тварини дикі? свійські? Скільки диких? (Чотири.) Свійських? (Чотири.) Отже, порівну. 3. Гра «Фокусник». Вихователь пропонує дітям погратися у фокусників. На фла- нелеграфі шість картонних кілець. Діти заплющують очі, вихова- тель додає одне кільце. — Скільки було кілець на дошці? Покажіть це за допомогою синіх квадратів. — Скільки кілець додалося? (Одне.) Покладіть зелений квад- рат. — Скільки всього кілець? (Сім.) — Як отримали число 7? (До 6 додали 1.) — А тепер знову заплющте очі. (Вихователь додає ще одне кільце.) — Що змінилося? Скільки ви бачите кілець? Покажіть за до- помогою квадратів, як утворилося число 8. — Як утворюється кожне наступне число в ряді чисел? (До по- переднього додається 1.) 4. Утворення числа 9. Знайомство із цифрою 9. Вихователь викладає на фланелеграфі паровоз і дев’ять вагонів. — Скільки тепер вагонів у нашому потязі? — Як утворилося число 9? — Обведіть олівцем кілька разів тонку цифру, звертаючи ува- гу на стрілки; товсту цифру заштрихуйте. (Діти виконують роботу на ідивідуальних картках, зразок див. у додатку на с. 121.) 5. Фізкультхвилинка. Діти стають одне за одним, руки на поясі у дитини, яка стоїть попереду. Вихователь пропонує уявити, що всі вони — одна чарів- на гусениця, яка може рухатися в різних напрямках, головна умо- ва — не розірватися. Ведучого обирає вихователь за допомогою лічилки. Рухи для «гусениці» можуть бути різноманітними: ходіння між столами, стільцями із вказівкою напрямку (повернули ліво- руч, праворуч); проходження невидимої перешкоди («пролазити» під гілками: для цього всі діти присідають, намагаючись не розір- вати ланцюжок, тощо). Якщо в дітей це вийшло, можна запропонувати зробити дві гу- сениці: одну із хлопчиків, другу з дівчаток — і продовжити рух. 6. Закріплення знань про число і цифру 9. Перед виконанням завдання вихователь звертає увагу дітей на «гусеницю», яку вони сьогодні утворювали: кожна частина «гусе- ниці» невідривно пересувалася одна за одною. — Скільки частин було в гусениці з дівчаток? Із хлопчиків? — Розгляньте малюнок. (Демонстрація малюнка на флане- леграфі.) — Як ви думаєте, скільки тут має бути гусениць? (За кількіс- тю намальованих голів — 5.) — З’єднайте кружечки так, щоб у кожної гусениці стало по 9 частинок. (Завдання виконує декілька дітей біля фланелеграфа.) 7. Вправа з лічильними паличками. — Відрахуйте вісім паличок. Побудуйте з них будиночок. Вихователь дає можливість дітям самостійно побудувати бу- диночок, потім пропонує побудувати будинок за зразком (викла- дає будинок із лічильних паличок на фланелеграфі). — Скільки поверхів (кімнат) у вашому будиночку? (Один.) — Візьміть іще одну паличку, покладіть її так, щоб у буди- ночку стало два поверхи. — Скільки всього паличок ви використали? (Дев’ять.) 8. Підсумок заняття. — Про яке число сьогодні йшла мова? — Як його можна утворити? — Які завдання було складніше виконувати на занятті, які — легше? Квітень 3 тиждень
|