ЗАНЯТТЯ 29
Тема. Число 10. Геометричні фігури. Мета:сформувати уявлення про число 10, його утворення, запис; закріпити знання про геометричні фігури; розвивати до- вільну пам’ять; виховувати бажання допомагати тим, кому це необхідно; учити працювати в парах. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, фігурки тварин з казки А. Прайана «Козеня, яке вміє лічити до 10» (або іграшки), картки із цифрами 1—10, паровоз та десять вагонів, великі круг і квадрат; роздавальний: картка із зображенням числа 10 для роз- фарбовування, десять трикутників (9 червоних, 1 жовтий), картки із цифрами 1—10, картка для вправи «Розділи фі- гури», олівці. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Гра «Полічи». Вихователь нагадує дітям зміст казки А. Прайана «Козеня, яке вміє лічити до 10». (Краще казку прочитати напередодні.) — Яких тварин лічило козеня? — Хто був першим? другим?… (У ході бесіди вихователь викладає на фланелеграфі плоскі фігурки тварин.) — Скільки всього було тварин? (Десять.) — Хто був за Свинею, перед Биком, між Собакою і Півнем? — Позначимо кожну тварину відповідною цифрою. Дитина біля фланелеграфа під кожною твариною викладає картку з потрібною цифрою, діти на місцях викладають числовий ряд. — Скільки тварин ми пронумерували? Хто залишився? (Півень.) — Покладіть перед собою стільки червоних трикутників, скільки тварин у казці ми пронумерували, і стільки жовтих, скіль- ки залишилося непронумерованих. — Скільки у вас червоних трикутників? А жовтих? Всього? — Як утворилося число 10? 3. Знайомство із числом 10. — За допомогою яких знаків можна записати число 10? (Діти можуть знати запис числа, вихователь вислуховує відповіді та ко- ректує або пояснює запис числа 10.) Для того щоб записувати чис- ла від 1 до 9, ми використовуємо один знак. Але всі значки вже закінчилися, і тепер можна використати тільки ті, які ми знаємо. Тому десять позначається двома знаками — «1» і «0». 4. Закріплення знань про утворення числа 10. Вихователь викладає на фланелеграфі паровоз та десять вагонів. — Скільки вагонів у потязі? На скільки їх стало більше, ніж було? — Яке число стоятиме перед числом 10? — Назвіть «сусідів» числа 5. На скільки більше (менше) ці числа? — Обведіть і заштрихуйте число 10 на ваших картках (зразок див. у додатку на с. 121). 5. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям стати навколо нього і, повторюю- чи за ним слова, виконувати рухи. Жук-жучище, погуди, Де сховався ти, скажи. Жук на те: «Жу-жу, жу-жу, Я на дереві сиджу». Жук-жучище, прилітай, Швидше, швидше покружляй. Гей, виходьте всі гудіти, Будем разом гратись, діти. Ми кружляли та гуділи І вже трохи притомились. Політали та присіли — Відпочити захотіли. 6. Вправа «Розділи фігури». Вихователь запрошує дітей до свого столу, де викладені круг і квадрат, який закриває невелику частину круга. — Яка фігура під квадратом? (Круг.) Над кругом? (Квадрат.) — Яку фігуру ми бачимо повністю? (Квадрат.) Потім вихователь пропонує дітям розглянути малюнок круга і квадрата на їхніх картках (зразок див. у додатку на с. 126) та роз- фарбувати. Далі діти працюють самостійно. 7. Підсумок заняття. — Про яке нове число ви сьогодні довідалися? — Скільки пальців на кожній руці? А на двох? ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ Мета:закріпити знання про цифри в межах 10, навички пря- мої і зворотної, кількісної й порядкової лічби, уміння розв’язувати приклади в межах 10, складати задачі за ма- люнком, орієнтуватися в просторі, виконувати словесні інструкції, знаходити спільні й відмінні ознаки предметів, складати із частин цілі геометричні фігури, працювати в групі; розвивати дрібну моторику рук, увагу, логічне мис- лення, творчу уяву, мовлення; виховувати працьовитість. Матеріали: демонстраційний: малюнок сходів, фігурка їжачка, один малюнок фрукта і дев’ять малюнків овочів, плакат із чо- тирма малюнками їжачків, малюнки квітів із цифрами посередині, п’ять карток із квітами з геометричних фігур, великі білі геометричні фігури, розділені на три частини; роздавальний: зелені листочки із прикладами на додаван- ня й віднімання в межах 10, набори геометричних фігур для гри «Незвичайні квіти», «Ремонт килима-літака», картки для складання задачі за малюнком, набір карток із цифрами в межах 10, знаками «+», «–», «=»; аркуш папе- ру, розкреслений на 25 клітинок; квіти із цифрами посере- дині для творчого завдання, олівці, пластилін. Хід заняття 1. Гра «Чарівні сходи». У процесі гри закріплюються навички прямої і зворотної ліч- би, кількісна і порядкова лічба в межах 10, уміння знаходити спільні й відмінні ознаки предметів; розвивається увага. На фланелеграфі викладаються малюнки сходів, фігурка їжач- ка з жовтим яблуком на спині (закрита аркушем паперу); у кон- верті для вихователя 10 малюнків (дев’ять овочів і один фрукт). — Давайте піднімемося нагору по сходах і полічимо сходинки. Вихователь указкою показує сходинки, діти хором лічать від 1 до 10. — Скільки сходинок? (Десять.) Давайте спустимося вниз і ще раз перевіримо. Діти хором лічать у зворотному порядку від 10 до 1. — Діти, мені здається, що під сходами хтось причаївся й не хоче нам показуватися. Давайте на кожну сходинку покладемо частування й почекаємо, поки наш невідомий гість з’явиться. Вихователь прикріплює на сходи малюнки в такому порядку: помідор, огірок, капуста, яблуко, перець, буряк, картопля, гар- буз, кабачок, морква; діти називають порядковий номер кожного малюнка. — Як назвати ці предмети одним словом? (Овочі.) Чому ми їх так назвали? — Що зайве? (Яблуко.) Чому? — Яке воно за порядком? (П’яте.) — Якою цифрою можна позначити п’яту сходинку? (5.) — Не хоче показуватися наш таємничий гість. Вихователь непомітно забирає малюнок яблука. — Подивіться уважно на сходи. Що ви помітили? (Зникло яблуко.) — Хто ж його взяв? Може, загадка допоможе нам довідатися. Загорнулася в клубок Ціла купа голочок. Лис підбіг, голки понюхав. Потім довго носа чухав. (Їжак.) Вихователь відкриває на фланелеграфі фігурку їжачка з та- ким самим жовтим яблуком без листочків, яке було на сходах. 2. Гра «Знайди два однакових їжачки». Гра сприяє розвитку уваги, логічного мислення, мовлення. На фланелеграфі плакат із малюнками чотирьох їжачків з но- мерами: 1 — їжачок із грибочком на спині; 2 — їжачок із жовтим яблучком із зеленими листочками; 3 — із червоним яблучком; 4 — з жовтим яблучком без листочків. (Малюнки на плакаті закриті.) — Їжачок просить вибачення за те, що взяв яблучко без доз- волу. Справа в тому, що воно знадобиться йому в дорозі. У лісі трапилася неймовірна історія. Одну галявину зима зачарувала й не збирається звільняти її від чарів. Їжачок поспішає на допомо- гу і просить вас допомогти знайти його брата-близнюка. Вихователь відкриває малюнки їжачків на плакаті, пропонує уважно їх розглянути, знайти подібного, пояснивши свій вибір. 3. Гра «Візьми із собою квітку». У процесі гри закріплюється вміння розв’язувати прикла- ди на додавання й віднімання в межах 10, розвивається увага. Вихователь заздалегідь розкладає на килимку різнокольорові па- перові квіти із цифрами від 1 до 10 посередині: незабудки, тюльпа- ни, проліски тощо (на вибір вихователя). У кожної дитини зелений листочок із прикладом на додавання й віднімання в межах 10. — Діти, ви готові разом із їжачком звільнити від чарів галявину? Діти розходяться по кімнаті, розв’язують приклад на листоч- ку та знаходять квітку з відповіддю. Хто знайшов квітку, той під- німає вгору квітку й листок. Наприкінці гри вихователь пропонує дітям назвати квіти, їхні кольори. 4. Рухлива гра «Весняний вітерець». Гра сприяє розвитку уваги, умінню орієнтуватися в просторі, виконувати словесну інструкцію. У процесі проведення гри вихо- ватель може використати музику. — Весняний вітерець хоче пограти із квітами. Потанцюйте разом із ним. Діти танцюють, вихователь у ході дає завдання: підніміть кві- точку над головою, а листочки сховайте за спину; візьміть квіточ- ку в ліву руку, а листочок — у праву; «полетіть» із вітерцем до до- шки, до дверей, до віконця тощо; дівчатка з квіточками, присядь- те; хлопчики, підніміть квіточку вгору; дівчатка, пострибайте на лівій ніжці, хлопчики — на правій тощо. 5. Гра «Незвичайні квіти». Гра сприяє розвитку уваги, логічного мислення; умінню порів- нювати геометричні фігури за кольором, формою, розміром. У ви- хователя п’ять демонстраційних карток із квітами з геометричних фігур. 1 — однакового розміру, кольору, але різної форми; 2 — усі трикутники однакового розміру, один синій, решта — зелені; 3 — усі квадрати червоного кольору: один великий, решта — маленькі; 4 — усі фігури однакового розміру й кольору (синього); 5 — усі фігури однакового розміру й кольору (жовтого). У кожної дитини на столі набір геометричних фігур однаково- го розміру: два блакитних овали; два синіх трикутники; два зеле- них трикутники; один червоний квадрат; два синіх прямокутни- ки; один жовтий кружечок. — Подивіться уважно на ці квіти та скажіть, чим вони відріз- няються від тих, які ми зібрали на килимку? (В они складені з гео- метричних фігур.) — У кожній квіточці є геометрична фігура, яка не схожа на інші. Якщо ми зберемо їх усі разом, то вони розкажуть, що робити далі. Вихователь забирає всі квіти з фланелеграфа. Він показує пер- шу картку, пропонує дітям уважно розглянути квітку, визначити геометричну фігуру, яка не схожа на інші, пояснити свій вибір. Потім пропонує знайти таку саму серед геометричних фігур, які лежать на столі, і покласти її перед собою. На першій квітці блакитний овал (відрізняється формою); на другій — синій трикутник (відрізняється кольором); на третій — червоний квадрат (відрізняється розміром); на четвер- тій — синій прямокутник (без пари); на п’ятій — жовтий круг (без кутів). — Послухайте, що говорять ці фігури. Вони пропонують скласти дідуся-лісовичка з фігур, які лежать на столі. Діти вибирають з усіх фігур, які лежать на столі ті, які під- ходять для складання чоловічка. Після закінчення роботи вихова- тель запитує дітей: — Які фігури ви використали, щоб позначити чоловічкові го- лову, тулуб, ручки, ніжки, капелюх? — Дідусю-лісовичку, як знайти зачаровану галявину? Дідусь- лісовичок відповів, що нам допоможе чарівний килим-літак. 6. Рухлива гра «Ремонт килима-літака». Гра дозволяє закріпити знання про геометричні фігури, умін- ня із частин складати ціле, працювати в групі; розвиває увагу, кмітливість. На фланелеграфі викладаються великі білі геомет- ричні фігури (за кількістю дітей), розділені на три частини чорною лінією — це килими-літаки. На килимку — кольорові фігури, розділені на три частини. — Дідусь-лісовичок говорить, що килими-літаки давно ніхто не використовував, вони лежать у скрині, й він уже не пам’ятає, якого кольору вони були раніше. Давайте всі разом відремонтуємо килими. Діти розподіляються по троє, знаходять на килимку відповід- ні частини геометричної фігури (килим-літак може бути будь-якої форми), складають їх або на підлозі (на столі), або на килимі. Далі вихователь називає колір і форму килима-літака, а його «власни- ки» виконують різні завдання: стрибають, танцюють, кружляють тощо. 7. Гра «Килим-літак вирушає в політ». У процесі гри закріплюється вміння складати задачу за ма- люнком, викладати її розв’язання за допомогою карток із цифра- ми й знаками «+», «−», «=», пояснювати вибір знаків «+», «−». У кожної дитини на столі картка з малюнком для складан- ня задачі; картки зі знаками «+», «−», «=», цифрами 1—10. Вихователь може використати не більше трьох-чотирьох видів малюнків для складання задач. — Щоб килими-літаки вирушили в політ, треба скласти й розв’язати задачу. Поспішайте, часу мало! Вихователь пропонує дітям уважно розглянути малюнок і викласти на столі перед собою розв’язання за допомогою карток із цифрами й знаками «+», «−», «=». У ході виконання завдання вихователь допомагає дітям, у яких виникають труднощі. Наприкінці гри вихователь запитує, у кого задача на відніман- ня, додавання, який знак використали й чому. 8. Графічний диктант. Під час виконання цього завдання закріплюється вміння орієнтуватися в просторі, виконувати словесну інструкцію, розви- вається дрібна моторика рук. У кожного на столі аркуші паперу в клітинку, простий або кольоровий олівець. На аркуші крапкою позначений початок виконання завдання. Вихователь диктує, у якому напрямку й на скільки кліти- нок проводити лінію: вправо — одна клітинка; вниз — три; впра- во — одна; вгору — одна; вправо — дві; вниз — одна; вліво — одна; вниз — три, вліво — одна, вниз — одна, вліво — три, вгору — одна, вправо — одна, вгору — одна, вліво — одна, вгору — одна, вправо — одна, вгору — одна, вліво — одна, вгору — дві, вправо — одна, вгору — одна. — На яку тварину схожий малюнок? Заштрихуйте, напрямок штрихування виберіть самі.
|