ЗАНЯТТЯ 28
Тема. Число і цифра 0. Розв’язування задач. Мета:сформувати уявлення про число і цифру 0; вправляти у кількісній і порядковій лічбі; ознайомити з діями дода- вання й віднімання із числом 0; закріпити уявлення про часові відношення раніше, пізніше; виховувати акурат- ність і самостійність у роботі. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, п’ять фігурок зірок; ма- люнки із зображенням зірок на небі для вправи «Куди зникли зірочки»; паровоз, дев’ять вагонів, картки із циф- рами 0—9 і знаками «=», «–», «+», картка для складання задачі (зображення паровоза із двома вагонами, в одному з них три тварини); роздавальний: набір карток із кружечками двох кольорів за кількістю у межах 9, картка з цифрою 0 для розфарбову- вання, лічильні палички, картки із цифрами 0—9 і знака- ми «=», «–», «+», олівці. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Гра «Трамвайчики». Вихователь за допомогою лічилки обирає двох дітей — водіїв трамвая, решта — пасажири. У руках водіїв «кермо» з номером трамвая (число в межах 9; вихователь обирає число для номера трамвая залежно від рівня підготовленості дітей), на столі у ви- хователя «квитки» — набір карток із кружечками двох кольорів. Пасажири мають визначити, на трамваї з яким номером вони пої- дуть, і взяти картки із кружечками, які в сумі становлять цей но- мер. Водій при посадці перевіряє «квитки» й вирушає по маршру- ту (вихователь звертає увагу на маршрут кожного трамвая: водії його обирають самостійно, але намагаються рухатися по груповій кімнаті в різному напрямку). Трамвай може робити зупинки, під час яких пасажири беруть новий квиток і пересаджуються на ін- ший трамвай. Після проходження маршруту вихователь обирає наступних водіїв і змінює номери трамваїв. 3. Утворення числа 0. Гра «Зорепад». — Скажіть, коли на небі з’являються зірки? (Уночі.) — Уявіть собі, що зараз ніч. Вихователь викладає на фланелеграфі фігурки п’яти зірочок. — Будь ласка, подивіться уважно та скажіть, скільки зірочок. — Закрийте очі. (Вихователь забирає одну зірочку.) Що змінилося? — Як ви здогадалися, що зірочку прибрали? (Полічили, зіро- чок стало менше на одну: було п’ять, стало чотири.) — Закрийте очі. (Вихователь додає зірочку.) Що змінилося? Як ви здогадалися? Гру можна провести кілька разів, або додаючи, або прибираю- чи зірочки, не забуваючи при цьому фіксувати первісну кількість. Дія обов’язково озвучується: «Додали зірочки — їх стало більше, прибрали — їх стало менше». Зміст даного завдання полягає не стільки в тому, щоб діти полічили, скільки залишилося фігурок, скільки в тому, щоб вони змогли визначити, яка дія виконується. — Хто знає, коли зірочки зникають? (Вранці.) — Закрийте очі. (Вихователь забирає всі зірочки.) Що зміни- лося? (Відповіді дітей.) 4. Вправа «Куди зникли зірочки». Дане завдання може бути продовженням попередньої гри, де діти закріплюють послідовність подій і часові відношення раніше, пізніше. Для вправи знадобляться чотри малюнки із зображенням нічного неба: на 1-ому п’ять зірок, на 2-ому — чотири, на 3-ому — дві, на 4-ому — жодної. Вихователь пропонує розглянути малюнки на фланелеграфі. — Скільки зірочок на першій картинці? (П’ять.) — Що змінилося на наступній картинці? (Одна зірочка згас- ла, залишилося чотири.) Аналогічно розглядаються всі малюнки, вихователь акцентує увагу на зменшенні кількості зірочок. — Скільки всього залишилося зірочок? (Жодної.) 5. Фізкультхвилинка. Діти відгадують загадки, імітують рухи тварин. *** Сірий, та не вовк. Довговухий, та не заєць. З копитами, та не кінь. (Віслючок.) *** З рогами, а не бик. Доять, а не корова. Кору здирає, а копит не має. (Коза.) 6. Закріплення знань про число 0. Знайомство із цифрою 0. — Як позначити, що в нас не залишилося жодної зірочки? (Варіанти відповідей дітей.) — Якщо не залишилося жодної фігурки, ми використовуємо цифру 0. (Вихователь показує картку із цифрою 0.) — Цифра 0 позначає число 0. — Погляньте на наш потяг. Вихователь викладає на фланелеграфі паровоз та дев’ять вагонів. — Чи збільшилася кількість вагонів з попереднього разу? — Розгляньте цифру 0 на ваших картках (зразок див. у додат- ку на с. 121). Першу цифру 0 обведіть, другу — заштрихуйте. 7. Гра «Не помились». — Як ви думаєте, чи можна скористатися числом 0 при лічбі кубиків? Чому? (Тому що лічбу починають із числа 1.) — Подумайте, де можна поставити число 0 у числовому ряді. Якщо це число, то в нього повинне бути місце серед інших чисел. — Викладіть перед собою числа від 1 до 9. (завдання дублюєть- ся на фланелеграфі.) — Скільки треба взяти лічильних паличок для числа 1? 2? 3? …? — Скільки паличок необхідно взяти для числа 0? (Ніскільки.) — Отже, яке місце можна визначити для числа 0? Перед чис- лом 1, тому що число 0 позначає кількість, меншу, ніж 1. Жодної — це менше, ніж 1. Поставте число 0 перед числом 1. 8. Складання й розв’язування прикладів із числом 0. У завданні формується уявлення про дії додавання й відніман- ня із числом 0. Вихователь пропонує розглянути малюнок: потяг із двома вагонами, у першому — три тварини, у другому немає нікого. — Скільки у потязі вагонів? (Два.) — Скільки в першому вагоні тварин? (Три.) Викладіть перед собою відповідну цифру. Вихователь працює із цифрами та знаками на фланелеграфі. — Скільки тварин у другому вагоні? (Жодної.) Яку цифру пот- рібно викласти? (0.) — Скільки всього тварин їде в поїзді? — Яку дію необхідно виконати? Який знак поставимо? («+».) — Якою буде відповідь? Чому? (Діти висловлюють свої припущення.) — Чи змінилася кількість тварин? У ході розв’язання даного прикладу вихователь підводить ді- тей до розуміння того, що в результаті дії додавання будь-якого числа до числа 0 відповідь залишається тією ж. Аналогічно прово- диться робота з дією на віднімання. 9. Підсумок заняття. — Із яким числом ви ознайомилися? Чим воно відрізняється від інших чисел? — Чи можемо ми його використати, якщо треба полічити предмети? Чому?__
Травень 1 тиждень
|