ЗАНЯТТЯ 27
Тема. Склад числа 9. Орієнтування у просторі. Мета:формувати вміння лічити в межах 9; закріпити навички прямої і зворотної лічби; продовжувати вчити склад числа 9; закріпити знання про просторові відношення; розвивати увагу, пам’ять; виховувати самостійність, ініціативу. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, фігурки бананів і яблук (по 9 шт.), набір карток із цифрами від 1 до 9; роздавальний: дев’ять жовтих овалів, дев’ять червоних кружечків; картки з двома горизонтальними смужками, конверти з набором трикутників жовтого й синього коль- орів (кожного по 8 шт.); картки для гри «Не повторись»; набір карток із цифрами 1—9; картка з половиною малюн- ка, олівці. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Склад числа 9. Гра «Частування для артистів». Вихователь звертає увагу на фланелеграф, де розташовані впе- реміш фігурки восьми бананів і восьми яблук. До фланелеграфа запрошується дитина, решта працюють із роздавальним матеріа- лом на місцях. — Які дві групи можна утворити з фруктів? (Банани, яблука.) — Розташуйте у своїх картках на верхній смужці банани (жовті овали), на нижній — яблука (червоні кружечки). — Якою цифрою можна позначити кількість бананів, яблук? (8.) — Скільки бананів, яблук? (Порівну.) — Скільки має бути бананів, яблук, щоб їх вистачило дев’яти слонам? (По дев’ять.) Вихователь пропонує дитині біля фланелеграфа додати по од- ному предмету, а решті дітей — зробити те саме з геометричними фігурами на місцях. — Скільки всього яблук і бананів? (По дев’ять.) — Як вийшло число 9? (До 8 додали 1.) — Яке число більше: 8 чи 9? На скільки 9 більше, ніж 8? (На один.) — Полічіть хором від 1 до 9 та у зворотному порядку — від 9 до 1. 3. Вправа «Розклади трикутники». Перед тим як діти почнуть виконувати дане завдання, вихова- тель пропонує кожному конверт із набором трикутників жовтого й синього кольорів. Вихователь просить викласти дев’ять трикутників. Діти вико- нують дію. Вихователь цікавиться, скільки використали жовтих трикутників, а скільки — синіх. — Отже, з яких двох менших чисел у вас утворилося число 9? (Заслуховуються різні варіанти.) 4. Фізкультхвилинка. Діти стають одне за одним, кладуть руки на плечі тих, хто стоїть попереду. На рахунок «Раз!» — присідають, «Два!» — вста- ють, «Три!» — йдуть, «Чотири!» — стоять на місці. Вихователь стежить за ритмом, вправа повторюється 3—4 рази. 5. Гра «Не повторись». Завдання сприяє формуванню уявлення про просторові від- ношення (поняття «ліворуч», «праворуч», «посередині», «між»), розвиває увагу. Дітям необхідно визначити закономірність у роз- ташуванні предметів і розкласти в порожніх клітинках відсутні предмети так, щоб малюнки не повторювалися. На столах у дітей картка (зразок див. у додатку на с. 125) та набір карток для розкладання (по два м’ячики, прапорці, гриби). Вихователь пропонує дітям розглянути перший стовпчик пред- метів (для зручності всі інші клітинки можна закрити чистим ар- кушем паперу). — Розгляньте й назвіть предмети в першому ряді. (Перший — грибок, другий — прапорець, третій — м’яч або: ліворуч — гриб, праворуч — м’яч, між грибом і м’ячем — прапорець.) — Розгляньте ці самі предмети в нижньому ряді. Чим відріз- няється їхнє місцерозташування? (Другий — м’яч, третій — пра- порець.) Після цього вихователь пропонує розглянути предмети у верх- ньому ряді другого стовпчика й розкласти предмети в нижньому ряді так, щоб їхній порядок не повторювався. 6. Повторення. Гра «Відгадай і покажи». У дітей на столах картки із цифрами від 1 до 9. Вихователь просить уважно слухати запитання й показувати відповідь за до- помогою картки із цифрою. — Скільки пір року? — Скільки днів у тижні? — Скільки козенят у казці «Вовк і семеро козенят»? — Скільки ведмедів зустріла Машенька з казки «Три ведмеді»? Запитання можуть бути різного роду. Головне, щоб відповідь можна було показати цифрою від 1 до 9. 7. Вправа «Закінчи малюнок». Діти отримують картки з незакінченими малюнками (зразок див. у додатку на с. 126). Перед виконанням завдання вихователь може запропонувати дітям взяти дзеркало і прикласти його до по- ловини малюнка. Діти дійдуть висновку, що в такий спосіб мож- на побачити цілий малюнок. Після цього вихователь пропонує ді- тям стати «чарівниками» й домалювати малюнок. Дане завдання сприяє формуванню просторового мислення й розвитку зорової пам’яті. 8. Підсумок заняття. — Скільком слонам ми готували частування? — Які малюнки у вас утворилися після виконання останньої вправи?
Квітень 4 тиждень
|