ЗАНЯТТЯ 11
Тема. Порядкова і кількісна лічба. Величина. Мета:продовжувати вправляти в кількісній і порядковій лічбі, в умінні створювати рівність і нерівність шляхом збіль- шення або зменшення однієї із множин на один елемент; учити правильно відповідати на запитання «Скільки?», «Який?», «На скільки?»; закріпити знання про величину (високий, низький) і просторові відношення (угору, вниз, ліворуч, праворуч); розвивати логічне мислення; вихову- вати уважне ставлення до інших. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, мотрійки (іграшки або плоскі фігурки), фігурки чотирьох ялинок, різних за висо- тою, і чотирьох грибів; два аркуші паперу квадратної фор- ми, розкреслені на клітинки, набір плоских геометричних фігур для вправи «Перенеси фігури»; роздавальний: малюнки чотирьох ялинок, різних за висо- тою, чотирьох грибів, картки із цифрами 2—4; чотири кар- тки із зображенням ляльок різного розміру (від найбільшої до найменшої), стільки ж карток із зображенням кошиків та хустин різного розміру для вправи «Збери ляльку». Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Гра «Мотрійки». Під час розповіді вихователь використовує демонстраційний матеріал. — Жили собі сестри. Щоранку вони робили зарядку. От і сьогодні вони вийшли на доріжку та вишикувалися в ряд ось так (вихователь розставляє ляльок у хаотичному порядку). Чи пра- вильно вишикувалися мотрійки? Звичайно, вони заплуталися. Допоможімо мотрійкам! Яка з них найвища? Вона буде стояти першою. Яку мотрійку поставимо наступною? (Ту, яка вища від решти мотрійок.) Далі діти виходять по одному й шикують мотрійок у ряд самостійно. 3. Гра «На лісовій галявині». Вихователь звертає увагу дітей на фланелеграф, де в хаотично- му порядку розташовані малюнки чотирьох ялинок і грибів. — Як довідатися, чого більше: ялинок чи грибів? Діти можуть запропонувати два варіанти відповіді: полічити предмети або покласти кожен гриб під ялинку. Вихователь дору- чає двом дітям перевірити кожний варіант. — Скільки грибів? (Чотири.) А ялинок? (Чотири.) Чого біль- ше (менше)? (Порівну.) — Викладіть ялинки так, щоб першою була найнижча. Скільки ялинок ви виклали? (Чотири.) — Покладіть грибів стільки ж, скільки ялинок. Діти виконують завдання. — Як можна змінити кількість ялинок або грибів? (Прибрати ялинку або гриб.) Вихователь пропонує скласти нерівність, покласти поруч із грибами та ялинками відповідну картку із цифрою. — Чого більше (менше)? На скільки? (Ялинок більше, ніж грибів, на одну. Отже, число 4 більше, ніж число 3, на 1.) 4. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям зобразити мотрійку: сумну, весе- лу, сміливу, боягузливу, добру, сердиту тощо. — Уявіть, що ви — заводні ляльки. На спині у вас ключ. Якщо його повернути, запускається маленький моторчик і лялька може широко крокувати й рухати руками вгору й униз. Поступово мо- торчик затихає, рухи сповільнюються, і лялька зупиняється. 5. Гра «Допоможи ляльці». У вправі закріплюється вміння дітей розташовувати предме- ти за розміром. На столах у дітей чотири картки із зображенням ляльок різного розміру (від найбільшої до найменшої), стільки ж карток із зображенням кошиків та хустин різного розміру. — Зберіть ляльок на прогулянку, знайдіть для кожної від- повідну хустку та кошик, покладіть поряд. 6. Вправа «Перенеси фігури». Завдання спрямоване на вдосконалення вміння орієнтуватися в просторі. Вихователь пропонує дітям розглянути на фланелегра- фі квадрат із фігурками. Потім розказати, яка фігура в першому рядку й першій клі- тинці; у другому рядку й другій клітинці; у третьому рядку, у першій та третій клітинці. Потім хтось із дітей показує, у які клітинки порожнього квадрата праворуч переносяться фігурки. Завдання можна повторити, змінивши порядок розташування фі- гурок у квадраті. 7. Підсумок заняття. — Що вам сьогодні сподобалося на занятті? Які виникали труднощі? — Скільки ляльок ви збирали на прогулянку?
|