ЗАНЯТТЯ 10
Тема. Число й цифра 4. Квадрат. Прямокутник. Мета:продовжувати формувати знання про склад числа 4; учи- ти знаходити всі способи складання числа на основі прак- тичних дій; вправляти в умінні встановлювати подібності й відмінності геометричних фігур: овалу, круга, трикутни- ка, квадрата, прямокутника; ознайомити з новою назвою «чотирикутник»; учити просторовим відношенням, вико- ристовуючи слова всередині, зовні; розвивати творчу уяву; виховувати самостійність. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, плоскі фігурки птахів, дві смужки, довга мотузка, картки длявправи «Розділи пред- мети», кружечки: три синього кольору, два — червоного; геометричні фігури одного кольору (круг, овал, трикут- ник, квадрат, прямокутник); картки із цифрами 2, 3, 4, три круги, сім прямокутників; малюнки, створені на ос- нові квадрата, прямокутника; роздавальний: картка з двома горизонтальними смужка- ми, чотири круги: синього, зеленого, жовтого, червоного кольо рів; геометричні фігури одного кольору (круг, овал, трикутник, квадрат, прямокутник), трафарет, аркуш па- перу, олівці. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Склад числа 4. Гра «Горобчики». — До нас прилетіла Сорока з листом від розумної Сови. От що пише Сова: «Любі діти, я дуже рада, що ви з інтересом займаєтеся математикою, і хочу, щоб ви стали такими ж ученими, як і я. Для цього посилаю вам подарунок — мозаїку». Погляньмо, яку мозаї- ку прислала нам розумна Сова. Але що це за гамір? Діти, ви чуєте: хтось свариться? Доведеться поки що відкласти подарунок Сови та з’ясувати, що ж відбувається? У ході обговорення вихователь працює з демонстраційним ма- теріалом (плоскі фігурки птахів), діти — з роздавальним (геомет- ричні фігури). — Подивіться, діти, хто зчинив такий гамір? (Горобці.) — Скільки їх? (Чотири.) — Вони посварилися та відвернулися одне від одного. Давайте спробуємо їх помирити. Але вони не хочуть сідати на одну гілку. Спробуємо вмовити їх сісти на дві гілочки. — Подивіться, якого кольору у вас кружечки? (Зеленого, си- нього, жовтого, червоного.) — Покладіть перед собою по одному кружечку кожного кольо- ру. Скільки кружечків? (Чотири.) — Скільки синіх? (Один.) Зелених? (Один.) Жовтих? (Один.) Червоних? (Один.) Як одержали число чотири? (Склали чотири рази по одному.) Вихователь прикріплює на фланелеграфі дві смужки. У дітей на столах картки з двома смужками. — Розкажіть, як можна розсадити пташок на дві гілки? Діти пропонують свої варіанти, виходять по одному до флане- леграфа й виконують дії з фігурками горобців. Інші діти працю- ють на своїх місцях: розкладають кружечки різного кольору на смужки. — Із яких чисел склали число 4? — Кружечків якого кольору більше (менше)? На скільки? 3. Вправа «Розділи предмети». Вихователь пропонує дітям розглянути на фланелеграфі пер- ший малюнок, де прапорці розділені лінією. — Скільки всього прапорців? (Чотири.) — Скільки синіх? (Два.) Червоних? (Два.) — Як розділили прапорці? (Нарівно.) Після цього вихователь викладає під малюнком запис за допо- могою кружечків. — Скільки синіх кружечків? Скільки червоних? Далі вихователь викладає на фланелеграф малюнок із зобра- женням будинків: три маленьких, один великий. — Скільки всього будинків? (Чотири.) Скільки маленьких? (Три.) Великих? (Один.) — Як можна розділити чотири будинки? — Хто може виконати запис виконаної дії за допомогою кольо- рових кружечків? Хтось із дітей викладає запис, решта уточнюють, за необхід- ності. 4. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям узятися за мотузку зі зв’язаними кінцями. Потім визначає завдання для дітей: утворити круг, три- кутник, овал, квадрат, прямокутник. (Якщо необхідна допомога, вихователь залучається до процесу побудови фігур, звертаючи ува- гу на їхні характерні риси.) 5. Закріплення складу числа 4. На фланелеграфі по порядку викладені картки із цифрами 2, 3? Вихователь просить прочитати числа у квадратах у прямому й зворотному порядку. — Як змінюється кожне наступне число? (Збільшується на 1.) — Як змінюється кожне попереднє? (Зменшується на 1.) Далі вихователь просить двох дітей розкласти під картками круги так, щоб їх було на 1 менше, а прямокутники так, щоб їх було на 1 більше. 6. Геометричні фігури: квадрат, прямокутник. У вихователя на столі геометричні фігури великого розміру од- накового кольору: круг, овал, трикутник, квадрат, прямокутник. У дітей ті самі геометричні фігури, але меншого розміру. — Покладіть квадрат і прямокутник перед собою. Розгляньте фігури. Прикладіть до кожної круг, потім овал. Чим відрізняють- ся фігури? (Перші дві фігури з кутами.) — У трикутника теж є кути. Прикладіть його до квадрата, прямокутника. Що ви помітили? (У цих фігур є ще один кут.) — Порахуйте, скільки кутів і сторін у кожної з фігур. (По чо- тири кути й чотири сторони.) — Як можна ще назвати ці фігури? (Чотирикутники.) Якщо дітям важко назвати, вихователь сам пропонує назву. — Але хіба вони схожі між собою? (Ні.) — Як можна це перевірити? (Накласти одну фігуру на іншу.) — Що ви помітили? (Одна фігура коротша (довша) за іншу.) — Покажіть фігуру, у якої всі сторони однакові. Візьміть її в ліву руку. Проведіть пальчиком по кожній стороні. — Чим відрізняється прямокутник від квадрата? (Дві сторо- ни довгі, дві — короткі.) — Покажіть пальчиком довгі сторони, короткі. Вихователь виконує таку ж роботу з демонстраційним мате- ріалом. — Знайдіть у навколишньому оточенні предмети, схожі на квадрат і прямокутник, назвіть їх. 7. Вправа «Перетвори фігуру». Для виконання ввправи знадобиться аркуш паперу і трафарет (зразок див. у додатку на с. 122). Вихователь викладає на флане- леграфі малюнки, створені на основі квадрата і прямокутника. — Розгляньте, на які предмети художник перетворив фігури. Прикладіть трафарет до сторінки, обведіть квадрат і прямокутник, «оживіть» їх, перетворивши на будь-який предмет. 8. Підсумок заняття. — Про які фігури ми сьогодні говорили? — Як іще можна назвати квадрат і прямокутник? Чому? — Намалюйте прямокутники та квадрати в клітинках. Мо- жете це завдання виконати вдома. Листопад 3 тиждень
|