Висновки. Розвиток сучасного світового господарства є тісно повязаним із відносинами країн у політичній та економічній сферах
Розвиток сучасного світового господарства є тісно повязаним із відносинами країн у політичній та економічній сферах, що забезпечується постійно зростаючим розвиткомкомунікацій явністю загальносвітових проблем, а також супроводжується взаємопроникненням різних культур. Дана тенденція і отримала назву «глобалізація». Визначальною складовою глобалізаційного процесу є система міжнародних відносин, у якій можна виділити наступні напрямки глобалізації: => економічна; => політична; => екологічна; => культурна; => глобалізація комунікацій тощо. Залежно від співвідношення процесів глобалізації фінансової о і реального секторів економіки розрізняють чотири типи глобалізації 1. Відсутність глобалізації, коли і фінансовий, і реальний сектори економіки обох країн є ізольованими в межах власних національних кордонів. 2. Глобалізація перевалено реального сектору, яка характеризується тим, що у регіональних об'єднаннях країн ринки деяких видів товарів і послуг можуть бути повністю інтегрованими, що власне і спричиняє ситуація, за якої реальний сектор економіки переважає фінансову сферу за ступенем розвитку глобалізації. 3. Глобалізація переважно фінансового сектору (оскільки мобільність фінансових активів є більшою за мобільність товарів та послуг, то в багатьох випадках розвиток глобалізації відбувається переважно на фінансових ринках). 4. Повна глобалізація має місце за умови перебування реального і фінансового секторів економіки обох країн у тісному взаємозв'язку. Існують такі парадокси розвитку глобального ринку як: => парадокс «внутрішнього зрушення»; => парадокс Фельдштейна-Хоріоки: => спостереження, що показали досить низький рівень чистих міжнародних потоків капіталу. Безпосередньо фінансова глобалізація приводить до переміщення фінансових потоків з сегментів ринку з високим ступенем ризику до сегментів, де рівень ризику є більш низьким і в цьому аспекті в довгостроковій перспективі вона позитивно вплине на стабільність світової фінансової системи. З іншого боку, в короткостроковому періоді глобалізація здатна зробити її більш вразливою і нестабільною. Контрольні запитання до розділу IV: 1. ІЦо Ви розумієте під поняттями «глобалізація» та «глогалізаційний процес»? 2. Скільки типів глобалізації виділяють залежно від і піввідношення процесів глобалізації фінансового і реального секторів економіки? Перерахуйте їх. 3. Які основні тенденції включає в себе глобалізація фінансових ринків? 4. Коротко опишіть сутність парадоксів розвитку глобальног ринку. 5. Наведіть можливу класифікацію різноманітних видів додаткових витрат та ризиків міжнародних трансакцій. 6. Опишіть наслідки фінансової глобалізації для міжнародних фінансових ринків. 7. Яким чином процес фінансової глобалізації вплинув нл розподіл фінансових потоків в світовій економіці? 8. Назвіть основні причини зростання приватного і зменшення офіційного регулювання ринку. Обгрунтуйте подану відповідь.
Тести для перевірки знань: 1. Який тип глобалізації спостерігається, коли і фінансовий, і реальний сектори економіки обох країн є ізольованими в межах власних національних кордонів? а) глобалізація відсутня; б) глобалізація існує переважно у фінансовому секторі; в) повна глобалізація; г) немає правильної відповіді. 2. Одним із парадоксів розвитку глобального ринку є: а) парадокс спостережень, які показали досить високий рівень чистих міжнародних потоків капіталу; б) парадокс «внутрішнього зворушення»; в) парадокс Фельдштейна-Хоріоки; г) немає правильної відповіді. 3. Парадокс Фельдштейна-Хоріоки стосується: а) розподілу виключно заощаджень у світовій економіці; б) розподілу заощаджень та інвестицій у світовій економіці; в) розподілу заощаджень або інвестицій у світовій економіці: г) немає правильної відповіді. 4. Міжнародні потоки капіталу є одним із: а) найважливіших індикаторів глобалізації фінансових ринків; б) найменш важливих індикаторів глобалізації фінансових ринків; в) найважливіших індикаторів реструктуризації фінансових ринків; г) немає правильної відповіді.
|