Процес формулювання цілей підприємства, а також шляхів і способів їх досягнення, як і процес складання фінансового плану, формування і використання фінансових ресурсів для виконання такого плану, неможливий без певних управлінських впливів. Такі впливи здійснюють загальний та фінансовий менеджмент.
Загальний менеджмент є сукупність методів, форм і засобів управління виробництвом, реалізацією продукції та послуг для досягнення цілей в умовах ринкової економіки. При цьому об’єктами загального менеджменту є підприємство в цілому, його окремі структурні підрозділи, технологічні процеси та люди, які зайняті у виробництві, реалізації продукції та наданні послуг. Суб’єктами менеджменту є спеціально підготовлені, наймані, професійні керуючі – менеджери.
Загальний менеджмент складається з ряду напрямів дій, які чинять управлінський вплив на конкретні ділянки діяльності підприємства. Виходячи з цього, можна виокремити менеджмент виробничий, менеджмент збуту продукції, фінансовий менеджмент, менеджмент працюючого персоналу тощо. Особливе місце в диференціації напрямів загального менеджменту посідає фінансовий менеджмент, який є складовою загального менеджменту. Маючи свої специфічні методи і функції, фінансовий менеджмент перебуває у рамках напрямів, які визначаються загальним менеджментом. Цілі і завдання, визначені для розвитку підприємства й виконувані загальним менеджментом, визначають цілі й завдання, що стоять перед фінансовим менеджментом. Фінансовий менеджмент можна визначити як використання фінансів у процесі загального менеджменту. Тією мірою, якою фінансовий менеджмент є складовою загального менеджменту, управлінський вплив на фінанси є органічною частиною впливу на розвиток самого підприємства. Звідси фінанси виступають і як об’єкт менеджменту, і як засіб, використовуваний у менеджменті, залежно від того, який саме менеджмент мається на увазі.
Залежність між цілями підприємства, фінансовим планом, отриманням необхідних коштів, управлінням коштами, витрачанням коштів і управління оподаткуванням може бути прийнята як загальна характеристика фінансового менеджменту. Маємо логічний ланцюжок, де всі ланки перебувають у прямій та зворотній залежності одна від одної: цілі підприємства – фінансовий план – отримання необхідних коштів – управління коштами – управління оподаткуванням. У кожній ланці може формуватися і здійснюватися той чи інший управлінський вплив на фінанси, використовуватися ті чи інші спеціальні прийоми і методи, застосовуватися спеціальні або специфічні функції.