Амортизація.
Головний принцип поглибленого операційного аналізу – поєднання прямих змінних витрат із прямими постійними витратами та обчислення проміжної маржи. Якщо проміжна маржа покриває частку витрат підприємства, то цей товар повинен бути в асортименті. Поріг беззбитковості (ПБЗ) – це виручка, яка покриває змінні витрати та прямі постійні витрати. При цьому проміжна маржа дорівнює нулю.
Дивідендна політика сприяє досягненню благополуччя акціонерів.
![]() ![]()
Виплата дивідендів веде до: Ú одночасного відтоку грошових коштів для підприємства; Ú поточного постійного грошового доходу, що сигналізує, що підприємство працює добре; Ú того, що акції підприємства являють собою привабливий варіант інвестування; Ú зменшення економічного потенціалу підприємства; Ú потреби у додаткових вільних коштах задля підтримки рівня ліквідності та платоспроможності.
Порядок сплати дивідендів та їх оподаткування регулюються законодавчими та нормативними актами. Порядок сплати дивідендів у більшості країн є стандартизованим. Порядок оголошення та сплати дивідендів: Ú дата дивідендів; Ú екс-дивідендна дата; Ú дата перепису; Ú дата виплати.
Методики розподілу прибутку з урахуванням дивідендної політики: Ú постійний відсотковий розподіл прибутку; Ú фінансові виплати до дивідендів; Ú виплата гарантованого мінімуму та екстра – дивідендів; Ú виплата дивідендів за залишковим принципом.
Питання до обговорення: o Як Ви вважаєте, чи є сьогодні на українських підприємствах політика управління прибутком? Якщо “ні”, то з яких причин? o Який із факторів впливу на отримання прибутку найбільш суттєвий? o Чи можна управляти постійними витратами?
Для нотаток:
ТЕМА 6. Вартість та оптимізація структури капіталу План 6.1 Поняття і класифікація капіталу. 6.2 Вартість і структура капіталу. Фактори, що впливають на структуру капіталу. 6.3 Фінансовий ліверидж і ефект фінансового важелю. 6.4 Фінансовий ризик. Література: [4, 10, 15, 16] 6.1 Поняття і класифікація капіталу
6.2 Вартість і структура капіталу. Фактори, що впливають на структуру капіталу
Структура капіталу (СК) – це співвідношення елементів власного та податкового капіталу (розраховується у частках). Вартість капіталу (ВК) – це сума коштів, які платить підприємство за використання коштів, як власних (акціонерного капіталу), так і позикових (розраховується у відсотках). Середньозважена вартість капіталу (СВВК) – це сума коштів (середньозважений відсоток), які сплачує підприємство за всіма видами капіталу, який використовується підприємством. де i –вид власного капіталу; j – вид позичкового капіталу; n – кількість видів власного капіталу; k – кількість видів позичкового капіталу
6.3 Фінансовий ліверидж та ефект фінансового важеля
Головним завданням управління капіталом є формування раціональної структури джерел фінансування підприємства. Оцінювання раціональності структури може бути здійснене за допомогою показників рентабельності. При цьому розраховуються показники БРЕІ, НРЕІ, ЕР, ЕФВ. Брутто – результат (БРЕІ) експлуатації інвестицій – це прибуток, збільшений на суму амортизаційних відрахувань, фінансових витрат за позиковими коштами та до вирахування податку на прибуток. Нетто – результат (НРЕІ) експлуатації інвестицій – це прибуток, збільшений на суму фінансових витрат за позиковими коштами та до вирахування податка на прибуток. Економічна рентабельність активів (ЕР) – це відношення НРЕІ до суми активу (пасиву) балансу. або
де КМ – комерційна маржа; КТ – коефіцієнт трансформації. Комерційна маржа показує, який результат експлуатації дають кожні 100 грошових одиниць обороту. Коефіцієнт трансформації показує, скільки грошових одиниць обороту дає кожна одиниця активу. ЕФВ – ефект фінансового важеля – це прирощення до рентабельності власних коштів завдяки використанню позикових коштів.
|