Для студентів факультету фізичного виховання
Навчально-методичний посібник до практичних занять напряму підготовки «Туризм» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр»
Затверджено вченою радою ЗНУ Протокол № від
Запоріжжя
УДК. 613. 2: 796 (075.8)
Дорошенко В.В. Санітарія і гігієна: навчально-методичний посібник до практичних занять для студентів факультету фізичного виховання напряму підготовки «Туризм» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». – Запоріжжя: ЗНУ, 2012. - 69 с.
Навчально-методичний посібникмістить плани практичних занять, основні теоретичні відомості, завдання, вправи, ситуаційні задачі, що сприяють засвоєнню теоретичних положень, основних понять та актуальних проблем курсу «Санітарія і гігієна». Призначений для студентів факультету фізичного виховання денного відділення напряму підготовки «Туризм» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».
Рецензент М.В. Маліков Відповідальний за випуск В.В. Дорошенко Зміст
Передмова……………………………………………………………………….……4 Оцінка популяційного та індивідуального здоров‘я………………………………5 Гігієна повітря………………………………………………………………………18 Гігієнічна оцінка освітлення приміщень………………………………………….32 Гігієнічна оцінка вентиляції приміщень………………………………………….36 Санітарно-гігієнічні вимоги до споруд та приміщень туристичного та готельно-ресторанного господарства………………………………………………………...40 Аналіз харчового раціону………………………………………………………….48 Література…………………………………………………………………………...53 Додатки……………………………………………………………………………...55
ПЕРЕДМОВА
Гігієна є однією з фундаментальних навчальних дисциплін у підготовці фахівців в області фізичної культури й спорту. Гігієна (у перекладі із грецького - здоровий) – медична наука, що розробляє й реалізує методи попередження захворювань, вивчає вплив різних факторів на здоров'я людини, його працездатність і тривалість життя. Гігієна містить у собі ряд розділів, кожний з яких охоплює самостійну галузь гігієнічної науки й практики: комунальна гігієна, гігієна праці, харчування й т.д. Загальна гігієна розкриває загальні положення про навколишнє середовище, закономірності впливу природних, побутових, виробничих факторів на здоров'я й захворюваність населення, а також визначає шляхи оздоровчих заходів. Санітарія (від лат. sanita - здоров¢я) - галузь практичного застосування, розроблених гігієнічною наукою нормативів, санітарних правил та рекомендацій, що забезпечують оптимальні умови побуту, праці людей з метою збереження та зміцнення їх здоров¢я. За результатами курсу студенти повинні знати: · що таке індивідуальне та суспільне здоров'я і які фактори впливають на його формування; · закономірності фізичного розвитку дітей і підлітків, умови й способи його гармонізації; · особливості впливу різних факторів зовнішнього середовища на організм людини; · методи й засоби профілактичної медицини щодо збереження й поліпшення здоров'я людей. Студенти повинні вміти: · оцінювати стан здоров'я людей різного віку; · оцінювати вплив окремих факторів зовнішнього середовища на здоров'я різних категорій населення; · практично використати методи й засоби впливів гігієнічних факторів на стан здоров'я людей різного віку; · забезпечувати оптимальні гігієнічні умови під час виробничої, навчальної й спортивної діяльності; · пропагувати ідеї здорового способу життя на підставі особистої глибокої переконаності.
Лабораторне заняття №1 «Оцінка популяційного та індивідуального здоров'я» Мета заняття: ознайомлення з методами кількісної оцінки здоров'я План 1. Оцінка рівня захворюваності та тимчасової непрацездатності населення 2. Визначення рівня індивідуального здоров'я за різними методиками
|