СОЗ - суб'єктивна оцінка здоров'я
Обчислюється за допомогою анкети: 1. Чи турбують вас головні болі? 2. Чи можна сказати, що ви легко прокидаєтеся від будь-якого шуму? 3. Чи турбують вас болі в області серця? 4. Чи вважаєте ви, що в останні роки у вас погіршився зір? 5. Чи вважаєте ви, що в останні роки у вас погіршився слух? 6. Чи намагаєтеся ви пити тільки кип'ячену воду? 7. Чи уступають вам місце в автобусі, тролейбусі, трамваї молодші за віком? 8. Чи турбують вас болі в суглобах? 9. Чи буваєте ви на пляжі? 10. Чи впливає на ваше самопочуття зміна погоди? 11. Чи бувають у вас такі періоди, коли через хвилювання ви втрачаєте сон? 12. Чи турбують вас запори? 13. Чи вважаєте ви, що зараз ви також працездатні, як і раніше? 14. Чи турбують вас болі в області печінки? 15. Чи бувають у вас запаморочення? 16. Чи вважаєте ви, що зосередитися зараз вам стало сутужніше, ніж у минулі роки? 17. Чи турбують вас ослаблення пам'яті, безпам'ятності? 18. Чи відчуваєте ви в різних частинах тіла печіння, поколювання, «повзання мурашок»? 19. Чи бувають у вас такі періоди, коли ви почуваєте себе радісно, збудженим, щасливим? 20. Чи турбують вас шум або дзенькіт у вухах? 21. Чи тримаєте ви для себе в домашній аптечці один з наступних медикаментів: валідол, нітрогліцерин, серцеві краплі? 22. Чи бувають у вас набряки на ногах? 23. Чи доводитися вам відмовлятися від деяких блюд? 24. Чи буває у вас задишка при швидкій ходьбі? 25. Чи турбують вас болі в області попереку? 26. Чи доводитися вам уживати в будь-яких цілях яку-небудь мінеральну воду? 27. Чи турбує вас неприємний смак у роті? 28. Чи можна сказати, що ви стали легко плакати? 29. Як ви оцінюєте стан свого здоров'я? «гарне», «задовільне», «погане», «дуже погане». Несприятливими вважаються відповіді «ТАК» на питання 1-8, 10-12, 14-18, 20-28 і відповіді «НІ» на питання 9, 13, 19. На 29 питання несприятливі 2 останніх відповіді. Число несприятливих відповідей (від 0 до 29) входять у формулу БВ. Для того, щоб оцінити, якою мірою ступінь постаріння відповідає КВ обстежуваного, варто зіставити індивідуальну величину БВ із належним БВ (ДБВ), що характеризує популяційний стандарт вікового зносу. Обчисливши індекс БВ/ДБВ, можна довідатися у скільки разів БВ обстежуваного більше або менше, ніж середній вік БВ його однолітків. Індекс БВ – ДБВ показує, на скільки років обстежуваний випереджає своїх однолітків по темпах старіння або відстає від них. Якщо ступінь постаріння обстежуваного менше, ніж ступінь постаріння (у середньому) осіб рівного з ним КВ, то БВ/НБВ < 1, а БВ – НБВ < 0. У противному випадку БВ/НБВ > 1, а БВ – НБВ > 0. Належний біологічний вік визначається по формулах:
де КВ - календарний вік.
Таблиця 6 Функціональні класи здоров'я людини залежно від біологічного віку
Особи, віднесені до 4-5 функціональних класів (прискорений темп старіння) становлять групу ризику. Вони підлягають обов'язковому диспансерному обстеженню, ретельному клініко-діагностичному обстеженню й т.д. Приналежність до 3 класу (темп старіння відповідає популяційному стандарту) визначає необхідність щорічного медичного контролю. Особи з уповільненим темпом старіння (1 і 2 класи) у спеціальному спостереженні й медичній реабілітації не мають потреби. На підставі отриманих показників можна також розрахувати «патологічний індекс» (ПІ) - кількість хронічних захворювань, імовірність яких в обстеженого досить висока.
У формуванні рівня здоров'я населення велику роль відіграють так звані фактори ризику. Фактором ризику хвороби чи смерті є ендогенний або екзогенний додатковий несприятливий вплив на організм, який підвищує ймовірність виникнення захворювання чи смерті. Таблиця 7 Фактори ризику для здоров’я людини
Про вплив соціальних чинників на здоров’я населення свідчать результати досліджень американських учених, згідно з якими в сучасних умовах збільшення загального числа безробітних на 1% призводить до зростання загальної смертності на 1,2%, а зростання числа безробітних на 10% призводить до того, що на 1,7% більше людей помирає від серцево-судинних захворювань, на 0,7% більше осіб закінчують життя самогубством, на 4,2% збільшується кількість пацієнтів психіатричних лікарень.
Таблиця 8 Додаткові роки життя при корекції способу життя (Паффенбаргер, Ольсен, 1994)
Контрольні питання: 1. Які вам відомі визначення поняття «здоров'я»? 2. Що мається на увазі під популяційним та індивідуальним здоров'ям? 3. Які показники звичайно включаються в програми оцінки рівня індивідуального здоров'я? 4. Які фактори визначають рівень здоров'я людини? 5. Охарактеризуйте шляхи підвищення рівня індивідуального здоров'я. 6. У чому полягає профілактична сутність гігієни? Лабораторне заняття №2 «Гігієна повітря»
Мета заняття: закріплення теоретичних знань й ознайомлення з методами оцінки фізичних властивостей повітря. План 3. Визначення температури та вологості повітря 4. Розрахунок швидкості руху повітря відповідно до показань кататермометра та зображення «рози вітрів» 5. Визначення атмосферного тиску 6. Визначення класу погоди. 7. Оцінка мікроклімату приміщень
|