Uml;теоретичні відомості. Повітря є однією з найважливіших умов існування людини
Повітря є однією з найважливіших умов існування людини. Повітряне середовище необхідне для дихання, воно є резервуаром, що приймає газоподібні продукти обміну речовин. Через повітряне середовище здійснюється теплообмін конвекцією і випаровуванням. Атмосфера є одним з найважливіших факторів кліматоутворення. При гігієнічній оцінці повітря враховуються його фізичні властивості, хімічний склад, механічні домішки, бактеріальне забруднення. В 1992 р. в Україні прийнято закон «Про охорону атмосферного повітря», в якому атмосферне повітря розглядається як один з основних життєво важливих елементів навколишнього середовища. Показники фізичного стану повітря звичайно називають метеорологічними факторами, оскільки вони відіграють певну роль у формуванні погодних умов. Фізичні властивості повітря оцінюються за такими показниками, як температура, вологість, швидкість і напрямок руху повітря, атмосферний тиск, електричний стан, радіоактивність і т.д. Визначення температури повітря. Температуру повітря визначають термометрами, які по своєму призначенню розділяються на вимірюючи (розраховані на визначення температури в момент спостереження) і фіксуючі,що дозволяють одержати максимальне або мінімальне значення температури за певний період спостереження (доба, тиждень і т.д.). Фіксуючі термометри поділяються на максимальні (призначений для реєстрації найвищої температури за час спостереження) і мінімальні (реєстрація найнижчої температури). Вимірюючі термометри - спиртові, ртутні й електричні. Для безперервної реєстрації коливань температури повітря протягом певного відрізка часу (доба, тиждень) застосовують термографи. Елементом, що сприймає зміни температури, у цих приладів служить біметалічна пластинка, що змінює свою кривизну. Ці коливання через систему важелів передаються на перо із чорнилом, що реєструє на стрічці, укріпленої на обертовому барабані, температурну криву. Температуру повітря виражають у градусах за Цельсієм (С) або за Фаренгейтом (F).
Визначення вологості повітря. При гігієнічній оцінці вологості повітря використаються наступні її характеристики: абсолютна, максимальна, відносна вологість. Вологість повітря залежить від вмісту в ньому водяних пар. У практиці найчастіше для характеристики вологості повітря користуються значеннями відносної вологості. Абсолютна вологість - пружність (парціальний тиск) водяних пар, що перебувають тепер у повітрі, виражене в міліметрах ртутного стовпа. Максимальна вологість - пружність водяних пар при повному насиченні повітря вологою при даній температурі. Відносною вологістю називається відношення абсолютної вологості до максимального, виражене у відсотках. Абсолютна вологість визначається приладами, які називаються психрометрами. Вони бувають двох видів: психрометр Ассмана й психрометр Августа. Психрометр має два ртутних термометри, резервуар одного з них покритий тканиною (батист). Психрометр Ассмана (аспіраційний) дає більше точні показання, тому що його корпус укладений у металевий футляр, що охороняє резервуари термометрів від теплового випромінювання. Вентилятор забезпечує постійну швидкість руху повітря біля термометрів, що дозволяє проводити виміру при постійних умовах. Перед визначенням вологості повітря батист на резервуарі вологого термометра змочують водою, підключають до електричної мережі або заводять годинний механізм. Відлік показників термометрів проводять через 3-4 хв. послу включення приладу. Розрахунок абсолютної вологості при роботі із психрометром Ассмана роблять по формулі: де: А - абсолютна вологість, мм.рт.ст.; f - максимальна пружність водяних парів при температурі вологого термометра (визначається по табл. 1); t - температура сухого термометра, °С; t1- температура вологого термометра, °С; В - барометричний тиск у момент дослідження, мм.рт.ст.; 0,5 - психрометричний коефіцієнт; 755 - середній барометричний тиск, мм.рт.ст. Відносну вологість обчислюють по формулі: де: О - відносна вологість, %; А - абсолютна вологість, мм.рт.ст.; М - максимальна вологість при температурі сухого термометра (табл.12).
Таблиця 9 Максимальна пружність водяних парів при різних температурах (мм.рт.ст.)
Величину відносної вологості можна визначити по спеціальних таблицях, використовуючи для цього показання двох термометрів. Наприклад, при роботі із психрометром Августа користуються табл. 10.
Для виміру відносної вологості існує прилад, що називається гігрометр. Він складається зі сприймаючого елемента - знежиреного волосся, що подовжується при її зменшенні. Стрілка, що переміщається по шкалі залежно від довжини волосся, показує відносну вологість у відсотках. Для безперервної реєстрації відносної вологості за певний проміжок часу використовують самопишучий прилад - гігрограф, що складається з пучка знежирених волосин, що обертаються навколо барабана зі стрічкою, сполучних важелів і пера із чорнилом. Визначення швидкості руху повітря. Рух повітря прийнятий характеризувати напрямком і швидкістю. Для визначення більших швидкостей (вище 1 м/с) застосовуються анемометри, а малих - (до 1 м/с) - кататермометри й термоанемометри. Визначення швидкості руху повітря від 0,1 до 1,5 м/с здійснюється за допомогою кататермометра. Воно засновано на оцінці інтенсивності охолодження нагрітого приладу. Знаючи величину охолоджуваної здатності повітря й температуру навколишнього повітря, обчислюють швидкість руху повітря по формулі: де: V - швидкість руху повітря, м/с; H (F/t) - величина охолоджуваної здатності повітря, мкал/см2×з; F - фактор приладу, постійна величина; t - час охолодження приладу, с; Q - різниця між середньою температурою кататермометра (36,5°С) і температурою навколишнього повітря; 0,2 й 0,4 - емпіричні коефіцієнти. Кульовий кататермометр на відміну від циліндричного має температурну шкалу від 33 до 40°С. Вимір по ньому робиться так само, як і по циліндричному, з тією лише відмінністю, що спостереження за охолодженням приладу проводять у діапазоні 40-33°С, 39-34°С, 38-35°С, тобто за умови, коли середнє арифметичне значення вищої й нижчої температур становить 36,5°С.
При використанні кульового кататермометра з інтервалом 38-35°С величину охолодження обчислюють по формулі, наведеної для циліндричного кататермометра. Таблиця 10 Визначення відносної вологості за показниками психрометра Августа
Таблиця 11 Сила вітру в земної поверхні (на стандартній висоті 10 м над відкритою рівною поверхнею)
Напрямок руху повітря визначається точкою обрію, звідки дує вітер, і позначається румбами. Для позначення румбів прийняті початкові букви найменувань сторін світла (Пн – північ, Пд – південь, С – схід, З - захід). Крім основних румбів, уведені проміжні, що перебувають між ними. Частота (повторюваність) напрямків вітру, зображена графічно по румбах, зветься «роза» вітрів при графічному зображенні її від центра по кожному румбі відкладають відрізки в певному масштабі, що відповідають частоті повторюваності вітрів за період спостереження (% - 2 мм). Потім кінці відрізків по румбах з'єднують прямими лініями. Штиль (відсутність вітру) позначають із центра графіка окружністю, діаметр якого відповідає частоті штилю. З огляду на розу вітрів, можна правильно розмістити житлові, спортивні об'єкти й інші об'єкти стосовно джерел забруднення повітря (промислові підприємства й т.д.). на мал. Роза вітрів указує на переважний північно-східний напрямок вітрів протягом року, тому житлові будинки, спортивні спорудження й т.д. варто розміщати в північно-східному напрямку, а промислові підприємства й інші джерела забруднення в південно-західному.
Визначення атмосферного тиску. Атмосферний тиск вимірюють за допомогою ртутного барометра або барометра-анероїда. При необхідності безперервної реєстрації коливань атмосферного тиску використають барограф. Основною частиною приладу є анероїдна коробка, що реагує на зміни тиску повітря. При підвищенні тиску стінки коробки прогинаються усередину, а при зниженні - випрямляються. Ці рухи передаються за допомогою сполучної системи стрілці. Величина тиску виражається в гектопаскалях (система СІ) або міліметрах ртутного стовпа. 1 гПа - це тиск, що робить тіло масою близько 1 м на 1 см2 поверхні; 1 гПа дорівнює 0,7501 мм.рт.ст. (4/3). Атмосферний тиск у середньому коливається в межах 1013(26,5 гПа (760(20 мм.рт.ст.).
Межею висоти підйому без застосування спеціальних засобів вважають 5000м. Перебування на висоті 7000-7500м завжди призводить до важних порушень, а висота 8000-9000м є межею, за якою без вдихання кисню існування людини неможливе. Погода – це сукупність фізичних властивостей приземного шару атмосфери за відносно короткий період часу (години, доба, тижні). Залежно від теплового стану людини розрізняють 9 класів погоди. В основу цієї класифікації покладена середньозважена температура шкіри (31-33°С), вона близька до температури шкіри чола, при якій відзначається комфортний стан людини). Для визначення середньозваженої температури шкіри (СЗТШ) електротермометром реєструється температура шкіри в п’яти точках, а потім виконується розрахунок за формулою: СЗТШ = 0,07 Тч + 0,5 Тгр + 0,18 Тст + 0,92 Тг + 0,05 Тк де: Тч – температура шкіри у ділянці чола, Тгр - температура шкіри у ділянці грудей, Тст - температура шкіри на стегні, Тг - температура шкіри на гомілці, Тк - температура шкіри на кисті.
Таблиця 12 Класи погоди
У таблиці буквами позначені класи погод: КВ - погода, при якій людина перебувати в стані теплового комфорту; Х - холодна погода; Т - тепла погода. Цифри перед буквами (1-4) показують ступінь впливу погоди на людину. Класи погод КВ, 1Т, 1Х - найбільш сприятливі. Класи погод 2Т, 2Х - що тренують, 3Т, 4Т, 3Х, 4Х - дискомфортні. Класи погод КВ, 1Т, 1Х найбільш прийнятні для відпочинку, туризму, занять спортом і тому кількість днів, що характеризуються зазначеними погодними умовами, є показником, що доцільно враховувати при виборі місця для проведення тренувальних зборів. У нашому регіоні вони становлять близько 120 днів у році.
Погода має багатогранне гігієнічне значення. Практично здорові люди з добре розвинутим адаптаційно-пристосувальним механізмом, як правило, метеостійкі навіть при різких змінах погоди. Однак певна частина людей, зокрема хворих, літніх людей є метеолабільними. Метеотропні реакції можуть бути різних ступенів вираження аж до небезпечних для життя залежно від типу погоди. Таблиця 13 Медична класифікація погоди за І.І. Григор′євим (1974)
Таблиця 14 Кліматичні зміни, що вносяться урбанізацією
Клімат – це багаторічний режим погоди в даній місцевості. Залежно від кліматологічних показників (температура, тиск, вологість повітря, опади й т.д.) на земній кулі розрізняють сім кліматичних поясів: 1) тропічний (0-13° географічної широти, середньорічна температура 20-24ºС); 2) жаркий (13-26º широти й t° 16-30ºС); 3) теплий (26-39º широти й t° 12-16ºС); 4) помірний (39-52º широти й t° 8-12ºС); 5) холодний (52-65º широти й t° 4-8ºС); 6) суворий (65-78º широти й t° 0-(-4) ºС); 7) полярний (69-90º широти й t° -4 і нижче ºС). Залежно від географічних умов розрізняють різновиду клімату: морський, пустельний, рівнинний, гірський.
Мікроклімат – це кліматичні умови якої-небудь ділянки місцевості, які обумовлені природними факторами або створені штучним шляхом. Мікроклімат приміщень характеризується сукупністю таких факторів, як атмосферний тиск, температура повітря, вологість, швидкість руху повітря й теплове випромінювання. Таблиця 15 Величини температури, відносної вологості і швидкості руху повітря в жилих, громадських і адміністративних приміщеннях, рекомендуванні як оптимальні
При вивченні температурного режиму приміщень температуру повітря вимірюють у горизонтальному й вертикальному напрямках. Вимір у горизонтальному напрямку проводиться в трьох точках по діагональному розтині приміщень (від зовнішнього до внутрішнього): у внутрішньої й зовнішньої стін, у центрі приміщення або в дев'ятьох точках: у кутах, у центрі всіх стін й у центрі приміщення. Температуру повітря біля стін вимірюють на відстані 20 см від них. У вертикальному напрямку температуру визначають на рівнях 0,1, 1,0, 1,5 м від підлоги. Крім того, вимірюють температуру в зоні розташування спортивних снарядів і перебування спортсменів. Середню температуру приміщення обчислюють по трьох значеннях вимірів у різних точках по горизонталі на висоті 1,5м. За санітарними нормами, середня температура повітря житлових, громадських, навчальних приміщень повинна знаходитися в межах 18-21ºС (зона комфорту), перепади температур по вертикалі – не більше 1,5ºС на метр висоти, добові коливання температури – не більше 6ºС. Тепловий комфорт – це такі метеорологічні умови, коли суб'єктивно теплова рівновага організму забезпечується без напруження терморегуляторного апарату і фізіологічні зрушення не виходять за межі норми, а фізіологічні функції виконуються на рівні, найбільш сприятливому для відпочинку і відновлення сил організму. Фізичні чинники повітря – температура, вологість, тиск, рух – впливають на організм людини комплексно. Наприклад, фізіологічний вплив температури повітря найбільше пов'язаний з його вологістю. Одна і та ж температура по-різному відчувається людиною залежно від ступеня вологості повітря. У свою чергу, рух повітря може суттєво змінити вплив температури і вологості на тепловий баланс організму. Експериментально можна підібрати різні комбінації температури, вологості і руху повітря, за умови яких у людини буде виникати одне і те ж тепло відчуття. Таблиця 16 Нормовані значення температури, відносної вологості і швидкості руху повітря
При оцінці мікрокліматичних умов житла основне значення має його температурний режим. Так, взимку оптимальна температура в приміщенні повинна становити 18-19 °С (для помірного поясу) і 17-18 °С (для жаркого). Відносна вологість повітря (при температурі повітря 18-20 °С) має бути в межах 40-60 %. Третій компонент мікроклімату - швидкість руху повітря, яка в зимову пору року не повинна перевищувати 0,2-0,3 м/с. У кінцевому підсумку вимоги до мікроклімату в житлових приміщеннях зводяться до того, щоб людина, вдягнена в легкий одяг і взуття, яка знаходиться тривалий час в малорухливому стані, не мала неприємних відчуттів: охолодження чи перегрівання. Температура повітря в приміщеннях залежить від температури зовнішнього повітря й від роботи опалювальних приладів. Щоб уникнути порушення теплової рівноваги й однобічного охолодження тіла необхідно, щоб різниця в температурі повітря по горизонталі, що проходить від зовнішніх стін до будь-якої точки усередині приміщення, не перевищувала 2°С, а по вертикалі, між підлогою й висотою 1,5-2 м, - 3°С. Такий перепад температур люди у звичайному одязі не відчувають. Температурні норми в закритих спорудженнях у відповідності зі СНІП характеризуються наступними величинами: · спортивний зал – 18 ºС в холодний період при відносній вологості 40-50 %; · зал басейну – 26 ºС (на 1-2ºС вище температури води у ванні); · зал для підготовчих занять – 18 ºС; · масажні – 22 ºС; · санвузол – 25 ºС.
Контрольні запитання 1. Фактори, які визначають теплопродукцію та теплообмін. 2. Суб'єктивні та об'єктивні показники теплового стану людини при різному мікрокліматі. 3. Загальна методика визначення мікроклімату приміщень. 4. Холодний мікроклімат та його вплив на організм людини. Профілактика переохолодження. 5. Теплий мікроклімат та його вплив на організм людини. Профілактика перегрівання. Лабораторне заняття №3 «Гігієнічна оцінка освітлення приміщень»
Мета заняття: ознайомлення з гігієнічними вимогами до природного й штучного освітлення приміщень, методами його оцінки. План 1. Визначення коефіцієнта природної освітленості 2. Визначення світлового коефіцієнта 3. Визначення кута падіння та кута отвору 4. Визначення рівня штучної освітленості за об'єктивним методом та розрахунковим методом.
|